tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

W Zachodniopomorskiem brakuje krwi. "W wakacje potrzeba jej więcej"

zobacz więcej wideo »
W Zachodniopomorskiem brakuje krwi. "W wakacje potrzeba jej więcej"
  • Brakuje głównie krwi grup tak zwanych minusowychBrakuje głównie krwi grup tak zwanych minusowych
  • Krew może oddać praktycznie każdyKrew może oddać praktycznie każdy
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Brakuje głównie krwi grup tak zwanych minusowych

Centrum krwiodawstwa w Szczecinie alarmuje: zapasy krwi się kończą i apeluje, by oddawać ten życiodajny płyn. Powodem jest okres urlopowy – lokalni krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nad morze przyjeżdża mnóstwo turystów, którzy też chorują i ulegają wypadkom.

Kończy się krew z grup: 0 Rh+, 0 Rh-, B Rh- oraz AB Rh- – alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Brakuje też A Rh+.

- Najbardziej potrzebna jest krew z grup tak zwanych Rh-, ale z przyjemnością przyjmiemy też każdą inną – mówi Ewa Kłosińska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Braki w krwi, choć niestety nie są niczym nowym w stacjach krwiodawstwa, w czasie wakacji w województwie zachodniopomorskim staja się bardzo poważnym problemem.

Turyści też chorują

- Przyjeżdżają do nas turyści, zdarzają się wypadki. Zdarza się, że ujawnia się u nich także jakaś poważna choroba i w tym momencie nawet w czasie wakacji zapotrzebowanie na krew potrafi nam wzrosnąć – tłumaczy Kłosińska. Wielu honorowych krwiodawców także w tym czasie wyjeżdża, więc nie oddaje krwi.

Dyrektor Kłosińska zaprasza do stacji krwiodawstwa w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 80/82 lub do siedmiu terenowych stacji na terenie całego województwa. Standardowo otwarte są w tygodniu od 7:15 do 13:15, ale w niektóre dni godziny przyjęć wydłużono. Możliwe jest też oddanie krwi w wyznaczone soboty.

- W wakacje potrzeba więcej krwi. Więcej osób powinno ją oddawać regularnie. Nie bać się – apeluje Tomasz, honorowy dawca krwi, którego spotkaliśmy w szczecińskiej stacji krwiodawstwa.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje