tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

60 Niemców zameldowanych w jednym lokalu. Wszystko, by odzyskać prawo jazdy

zobacz więcej wideo »
60 Niemców zameldowanych w jednym lokalu. Wszystko, by odzyskać prawo jazdy
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Dyrektor WORD o zdawaniu prawa jazdy przez Niemców w Polsce

Szczeciński Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego odnotował, że około sześćdziesięciu obywateli Niemiec, którzy zgłosili się do nich na egzamin prawa jazdy, miało ten sam adres zameldowania. Jak to możliwe? Musieli, bo takie są przepisy, a Polacy robią na tym biznes.

Za zachodnią granicą stracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów z różnych przyczyn. Niektórzy za alkohol, inni za narkotyki lub drogowe przewinienia. Teraz masowo przyjeżdżają do Polski, by uprawnienia odzyskać.

Nietypowa turystyka

- W Niemczech jest to ciężkie i kosztowne. Obywatele tego kraju muszą między innymi przejść bardzo trudny test psychologiczny – wyjaśnia Cezary Tkaczyk, dyrektor szczecińskiego WORD-u. Dokument wydany u nas jest tak samo honorowany jak niemiecki. Dlatego, mimo pewnych trudności i niemałych kosztów, wolą przyjechać do Polski. Tylko do Szczecina kilka razy w tygodniu przyjeżdżają zorganizowane grupy naszych zachodnich sąsiadów tylko w jednym celu – by zdać egzamin.

Najpierw muszą jednak spełnić kilka warunków. – Obcokrajowiec musi być zameldowany pół roku w Polsce i zapisać się na nasz kurs prawa jazdy – mówi Tkaczyk. I tu do gry włączają się firmy, które specjalizują się w organizacji wszystkiego.

Meldują obywatela Niemiec w Polsce i organizują kurs, a potem przyjazd na egzamin z przysięgłym tłumaczem, który musi być obecny podczas jazdy. Testy WORD ma w języku niemieckim.

Nie wszystkim się udaje

- Zdarzają się takie sytuacje, że kilkudziesięciu obcokrajowców jest zameldowanych pod tym samym adresem. Nawet pięćdziesięciu czy sześćdziesięciu – opowiada dyrektor WORD-u w Szczecinie. Rocznie w Szczecinie do egzaminu podchodzi kilka tysięcy Niemców.

Niestety, wielu z nich wydaje się, że wydane w Polsce pieniądze zapewnią im automatyczne odzyskanie prawa jazdy. Nie zmieniają oni jednak swoich starych przyzwyczajeń. W tym roku już kilku próbowało zdać prawo jazdy po alkoholu.

Odnotowano także próby wręczania łapówek po niezdanym egzaminie. - Zdarzały się przypadki, że pan wyjął stówę i próbował wręczyć egzaminatorowi. Takie sytuacje zgłaszane są natychmiast na policję – ostrzega Tkaczyk.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Wykwintny67

Nie rozumiem. Robią kurs w Polsce, muszą zdawać egzaminy, muszą wszystko opłacić. Kogo to obchodzi że są zameldowani u Pani Teresy? Widły z igły.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Polaris787

   Tzn że niemcy przyjezdrzają i zdają egzaminy za pierwszym razem a polacy po kilka razy coś tu nie gra.Polacy jezdrzą do innych krajów słyszałem że na Malte i zdają bez problemu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje