tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sprawa członka Młodzieży Wszechpolskiej przeciwko Adamowiczowi umorzona

Sprawa członka Młodzieży Wszechpolskiej przeciwko Adamowiczowi umorzona
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Adamowicz cieszył się z wyroku Sądu Okręgowego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poniżył działacza Młodzieży Wszechpolskiej nazywając go faszystą i naruszył jego nietykalność cielesną, ale z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość tego czynu, postępowanie karne w tej sprawie zostało umorzone – orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny.

W lipcu sąd niższej instancji uznał Adamowicza winnym i orzekł wobec niego karę 2,5 tys. zł grzywny. Sędzia Aleksandra Siniecka-Kotula uznała wtedy, że prezydent nazywając pozywającego "faszystą", zniesławił go. - Użycie tego słowa było nie na miejscu, a takie zachowanie nie przystoi prezydentowi miasta – stwierdziła sędzia. Prezydent Gdańska odwołał się od tego wyroku.

W poniedziałek sprawę rozpatrzył Sąd Okręgowy. Uchylił poprzedni wyrok. Uznał, że nazwanie Młodzieży Wszechpolskiej "faszystami", choć niepoprawne merytorycznie, było uzasadnione. Publiczność została sprowokowana zachowaniem członków MW, a Adamowicz nie zaczął sam krzyczeć "faszyści", a tylko dołączył do reszty.

Popchnięcie "nie mocne", a "faszyści" sprowokowani

Sąd uznał również, że zachowanie Adamowicza było mało szkodliwe społecznie, a popchnięcie skarżącego go Aleksandra Jankowskiego "nie było mocne". Sąd stwierdził także, że oskarżyciel dążył do wywołania takiej reakcji wśród zebranych tam osób.

- Jestem zadowolony z tego wyroku z dwóch powodów: osobistego i publicznego – skomentował po rozprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Z kolei skarżący go Jankowski nie krył goryczy, ale jak stwierdził spodziewał się takiego wyroku.

Działacz MW w prywatnym akcie oskarżenia oskarżył Adamowicza o to, że "stosując siłę fizyczną" uderzył go ręką w pierś - "powodując silną utratę równowagi" - oraz o "bezpośrednie utożsamienie jego osoby z faszyzmem". "A więc o takie zachowanie, które spowodowało znaczące naruszenie nietykalności cielesnej, poniżenie mojej osoby w opinii publicznej, oraz naraziły mnie na utratę zaufania potrzebnego do aktywnego udziału w miejskiej przestrzeni publicznej" - podkreślił Jankowski.

Przepychanki podczas debaty

Sprawa dotyczy wydarzenia, do którego doszło 7 listopada 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku podczas wystąpienia Adama Michnika pt. "Dwie Niepodległości - 1918/1989 - wyzwania i bilans" w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich. Są one częścią gdańskich i pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tuż po rozpoczęciu wykładu kilkuosobowa grupa działaczy MW przerwała go i próbowała wręczyć Michnikowi, jak sami twierdzą w ramach happeningu, wiaderko z substancją imitującą smołę. Według relacji członków MW, Michnik kurtuazyjnie podziękował za przedmiot, ale potem agresywnie miał interweniować wobec nich prezydent Gdańska. Sąd stwierdził, że agresja pojawiła się z obu stron, co potwierdzać mają nagrania wideo ze spotkania.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
FrozMnd

Nie każdemu wolno tyle, co prezydentowi miasta.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   fruwaj
   fruwaj

   No i jak nie walczyć o reformę sądownictwa? Gdyby to Adamowicza szturchnięto i go zwyzywano to człowiek by z mamra nie wyszedł... No ale władza może wszystko i jest niekaralna...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje