tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Biegli zbadali pamiętnik Wiktorii M. "Wyraża w nim przyznanie się do zabójstwa koleżanki"

Biegli zbadali pamiętnik Wiktorii M. "Wyraża w nim przyznanie się do zabójstwa koleżanki"
Foto: KWP Gdańsk | Video: tvn24 Dziewczyna usłyszała zarzut zabójstwa na prośbę i za zgodą Agaty

Rozchwiana emocjonalnie, brak hamulców etycznych, tendencje agresywne i autoagresywne – tak ocenili 17-letnią Wiktorię M. biegli po przeanalizowaniu jej pamiętnika. Nastolatka jest podejrzana o zabójstwo koleżanki. Według śledczych zapisy w pamiętniku świadczą o tym, że dziewczyna przyznaje się do zbrodni. Nie można jednak wykluczyć, że na jej postępowanie duży wpływ miała 17-letnia Agata z Wejherowa, która sama miała poprosić o pomoc w samobójstwie.

Do gdańskiej prokuratury wpłynęła opinia biegłych na temat zapisków w pamiętniku 17-latki. Na podstawie zapisów pamiętnika podejrzanej Wiktorii M. dokonali oceny jej cech  psychologicznych.

- Biegli stwierdzili, że Wiktoria M. jest rozchwiana emocjonalnie i wykazuje brak hamulców etycznych. Ma także tendencje agresywne i autoagresywne i skłonności do naruszania norm społecznych. Uczucie empatii przeplata się u niej z uczuciem zadawaniu bólu – opisuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak wyjaśnia, w ocenie biegłych, Wiktoria M. prowadziła pamiętnik żeby zaspokoić swoje określone potrzeby emocjonalne. Wiktoria miała w nim opisywać to, co naprawdę się wydarzyło. - Pomimo nasilonej samokontroli i próby zatajenia faktów, wyraża w pamiętniku przyznanie się do popełnienia zarzuconego jej czynu – podkreśla Wawryniuk.

Pomimo nasilonej samokontroli i próby zatajenia faktów, Wiktoria M. wyraża w pamiętniku przyznanie się do popełnienia zarzuconego jej czynu

Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

"Wysoki potencjał samobójczy" Agaty

Według biegłych w dniu zdarzenia sama Agata charakteryzowała się "wysokim potencjałem samobójczym".

- Zachodzi duże prawdopodobieństwo jej aktywnego udziału we własnej śmierci. Jednocześnie nie można wykluczyć, że samo pozbawienie życia nastąpiło ręką obcą, za zgodą pokrzywdzonej – wyjaśnia rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wiktoria jest poczytalna

Na początku sierpnia biegli psychiatrzy przedstawili opinię o stanie zdrowia psychicznego nastolatki. - Wynikało z niej, że podejrzana nie miała zniesionej poczytalności, nie jest chora psychicznie i może odpowiadać za swoje czyny - potwierdziła  Agnieszka Gładkowska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W połowie czerwca dwóch biegłych psychiatrów z zakresu psychiatrii dziecięco-młodzieżowej przeprowadziło jednorazowe badanie 17-letniej Wiktorii M. podejrzanej o zabójstwo Agaty z Wejherowa.

Oglądaj
Odpowie za zabójstwo za zgodą. Biegli: Wiktoria M. jest poczytalna
Wideo: tvn24 Odpowie za zabójstwo za zgodą. Biegli: Wiktoria M. jest poczytalna

Proces może być poszlakowy

Śledczy w sprawie korzystają też z pomocy profilera - cywilnego psychologa, który ma stworzyć portret psychologiczny Agaty.

Te wszystkie działania mają pomóc ustalić, co dokładnie wydarzyło się w lutym br. w parku w Gdańsku-Brzeźnie. Wiktoria odmówiła składania zeznań. Śledczy kierują się na razie głównie poszlakami. Na drewnianym nożu, który ma być narzędziem zbrodni nie zachowały się bowiem żadne ślady DNA czy odciski palców. Opinie biegłych oceniających, kto i jak zadał cios Agacie też nie są jednoznaczne.

Zarzuty za okaleczenie innej dziewczyny

17-letnia Wiktoria M. po śmierci Agaty trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie miała "pomagać" kolejnej nastolatce popełnić samobójstwo i okaleczać się. Dziewczyna przeżyła.

W związku z tym zdarzeniem śledczy w połowie lipca przedstawili Wiktorii M. kolejny zarzut - spowodowanie obrażeń ciała jej koleżanki ze szpitala psychiatrycznego, za co grozi do dwóch lat więzienia.

Oglądaj
Śledczy analizują pamiętnik podejrzanej o zabójstwo 17-latki
Wideo: tvn24 Śledczy analizują pamiętnik podejrzanej o zabójstwo 17-latki

Wiktoria mogła namówić Agatę do targnięcia się na życie?

Ciało 17-letniej Agaty znaleziono w lutym br. w parku w Gdańsku-Brzeźnie. Za jej śmierć odpowiedzą jej dwie koleżanki: rówieśniczka Wiktoria, która ma zarzuty za zabójstwo za zgodą, oraz 18-letnia Aleksandra, podejrzana o zacieranie śladów.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że Agata chciała odebrać sobie życie, a o pomoc miała poprosić Wiktorię i Aleksandrę. Śledczy badają jednak jeszcze, czy Wiktoria mogła namówić Agatę do targnięcia się na swoje życie tylko po to, żeby móc w tym uczestniczyć.

Według śledczych Agata miała myśleć o samobójstwie od siedmiu miesięcy przed śmiercią. O swoich planach miała opowiedzieć koleżankom.

Jak już wcześniej pisaliśmy, powołując się na nieoficjalne informacje, Agata planowała upozorować zabójstwo, bo nie chciała sprawiać przykrości dziadkom. Miała się obawiać, że informacja o jej samobójstwie byłaby dla nich ciosem. Koleżanki miały spełnić jej prośbę.

Sekcja zwłok potwierdziła, że dziewczyna zginęła od jednego precyzyjnego pchnięcia ostrym narzędziem prosto w aortę. Zdaniem prokuratury to właśnie Wiktoria pchnęła Agatę nożem, którego długo nie można było znaleźć. Nastolatki schowały nóż z drewnianą rękojeścią na dachu garażu w pobliżu swojego domu.

Wiktoria i Aleksandra pamiętały też, żeby wyłączyć telefon Agaty.

PSYCHOLOG O WIKTORII M.

WIKTORIA W SZPITALU POMAGAŁA W SAMOBÓJSTWIE

Mimo wielu prób do tej pory 17-latki nie udało się oficjalnie przesłuchać. Ani razu nie zgodziła się na podpisanie protokołu.

Oglądaj
Zarzuty po śmierci 17-letniej Agaty
Wideo: tvn24 Zarzuty po śmierci 17-letniej Agaty

Śmierć, w którą ciężko uwierzyć

Wciąż nie wiadomo, dlaczego Agata postanowiła odebrać sobie życie. Była uczennicą szkoły wojskowej. Pierwsza hipoteza policji mówiła o jej problemach z kręgosłupem, które uniemożliwiłyby jej wymarzoną karierę w wojsku.

Oglądaj
Prezes stowarzyszenia o Agacie
Wideo: TVN 24 Prezes stowarzyszenia o Agacie

Wiktoria jest w areszcie. Za zabójstwo grozi jej 25 lat więzienia, wobec osób niepełnoletnich w Polsce nie orzeka się dożywocia. Dziewczyna nie przyznaje się do winy. Zarzuty usłyszała również druga koleżanka Agaty, która wiedziała o zabójstwie, ale nic o nim nie powiedziała.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAGADCE ŚMIERCI AGATY

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje