tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ryzykowna decyzja w sprawie szczecińskiego zamku. Miesiąc temu zawaliły się stropy

zobacz więcej wideo »
Ryzykowna decyzja w sprawie szczecińskiego zamku. Miesiąc temu zawaliły się stropy
 • Urząd Marszałkowski uspokajaUrząd Marszałkowski uspokaja
 • Ogrody na tarasach mają być "renesansowe"Ogrody na tarasach mają być "renesansowe"
 • Zamek Książąt Pomorskich w SzczecinieZamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 • Świadkowie relacjonują: to było potężne i długie tąpnięcieŚwiadkowie relacjonują: to było potężne i długie tąpnięcie
 • Film z ewakuacji na ZamkuFilm z ewakuacji na Zamku
 • Zawalił się strop trzech kondygnacjiZawalił się strop trzech kondygnacji
Foto: KM PSP w Szczecinie/COMPONO SP. Z O.O. | Video: tvn24 Przebudowa Zamku jest planowana mimo majowej katastrofy

Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich planuje prace na skarpie okalającej zabytek, choć wciąż nie wiadomo, co spowodowało katastrofę budowlaną miesiąc temu. Wtedy jedna z kolumn w północnym skrzydle zamku zapadła się kilka metrów w głąb ziemi, zrywając stropy.

Po katastrofie na szczecińskim zamku, do której doszło 11 maja, postępowanie wszczęła prokuratura. Jedna osoba trafiła wówczas do szpitala w wyniku problemów z oddychaniem.

Jak trzęsienie ziemi

Świadkowie mówili nam o potężnym tąpnięciu jak w trakcie trzęsienia ziemi. Tomasz Karbowiak z Mielna i jego córki byli świadkami zawalenia. Uczestniczyli w spotkaniu z cyklu Europejskiego Tygodnia Młodzieży wraz z około 40 innymi osobami. – Usłyszeliśmy potężny huk, aż cały zamek zadrżał. Zgasły wszystkie światła – wspominają.

Okazało się, że zawaliło się około 50 metrów kwadratowych stropu na wysokości trzech pięter wokół kolumny, która zapadła się kilka metrów pod ziemię. Kilka dni wcześniej zauważono, że tworzą się pęknięcia i tę część budynku zamknięto. Dzięki temu nikomu nic poważnego się nie stało.

Oglądaj
Świadkowie relacjonują: to było potężne i długie tąpnięcie
Wideo: TVN24 Szczecin Świadkowie relacjonują: to było potężne i długie tąpnięcie

Same znaki zapytania

Wciąż nie wiadomo, co doprowadziło do katastrofy. Nie usunięto także rumowiska i kolumny, która swoim zwieńczeniem opiera się tylko na dwóch prętach i wciąż grozi dalszym osuwaniem. Teren wokół skrzydła jest odgrodzony, a dyrekcja zrezygnowała z wielu atrakcyjnych wydarzeń, które miały w czasie tych wakacji odbyć się na zamku.

Mimo to dyrekcja obiektu postanowiła nie wycofywać się z przebudowy skarpy przy północnym skrzydle. Chcą ja zmienić w kaskadowe ogrody "w stylu renesansowym". Przebudowane miałyby być także tarasy zamku. Miesiąc przed zawaleniem się stropów do resortu kultury został złożony dokument o dofinansowanie takiej inwestycji.

- Wszyscy są bardzo wyczuleni. Monitorujemy teren. Gdyby coś miałoby być nie tak, to na pewno wszyscy stanęliby na baczność - uspokaja Gabriela Wiatr, rzecznik Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Jednym z założeń projektu jest wzmocnienie skarpy, by nie spędzała nam już snu z powiek – dodaje.

Oglądaj
Ogrody na tarasach mają być "renesansowe"
Wideo: tvn24 Ogrody na tarasach mają być "renesansowe"

Wtedy też uspokajali

Jak przypomina jednak szczecińska "Gazeta Wyborcza", jeszcze w styczniu ubiegłego roku, dyrektor Zamku Barbara Igielska, mówiąc o przeobrażeniu skarpy, na której stoi Zamek Książąt Pomorskich, zaznaczyła: "stan skarp jest zły, a miejscami wręcz awaryjny, grunt może tam się obsuwać". Jednocześnie zapewniała, że samemu zabytkowi nic nie grozi. Wtedy myliła się, bo doszło do zawalenia.

Także po pojawieniu się pierwszych rys wokół feralnej kolumny uspokajano, że nie ma zagrożenia. – To tylko drobne rysy. Obiektowi nic nie zagraża – wtórowali sobie Stefan Nowaczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, który nadzoruje budynek oraz dyrektor Izdebska.

Wartość projektu "Zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich" oszacowana została na 19,14 mln zł. Dofinansowanie unijne planowane jest na 12,8 mln zł, a 4,97 mln zł jako wkład własny musi mieć zamek.

Oglądaj
Film z ewakuacji na Zamku
Wideo: Tomasz Karbowiak Film z ewakuacji na Zamku

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje