tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rozminowują Zatokę Gdańską. Zakaz żeglugi i kąpieli

Rozminowują Zatokę Gdańską. Zakaz żeglugi i kąpieli
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Takie akcje przeprowadzano w Bałtyku wielokrotnie (wideo archiwalne)

Trzy potężne miny zalegają w Zatoce Gdańskiej od czasu II wojny światowej. Marynarka Wojenna rozpoczęła trzydniową operację ich likwidacji. W tym czasie w okolicach Gdyni i Sopotu obowiązuje zakaz kąpieli i żeglowania.

Trzy miny w akwenie Portu Gdynia znaleziono w tym roku. Każda długości 2,5 metra i wypełniona wybuchowym heksanitem.

Ze względu na swoje położenie nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia i były dobrze oznaczone, ale Marynarka Wojenna zdecydowała się je zneutralizować. Czekano jedynie na zakończenie wakacji.

Miny będą odholowane na wysokość Kępy Redłowskiej i tam zostaną rozbrojone poprzez zniszczenie mechanizmu zapalnika niewielkimi ładunkami wybuchowymi. Zrobią to nurkowie lub specjalne roboty podwodne. Akcja trwać będzie w czwartek, piątek i sobotę w godzinach 9-15, czyli każdego dnia neutralizowana będzie jedna mina.

Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje w Gdyni, Kosakowie, w Sopocie i w Gdańsku, aż do Jelitkowa. Dodatkowo zostanie zamknięty akwen dla żeglugi na Zatoce Gdańskiej.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni W tym rejonie obowiązuje zakaz żeglugi i kąpieli do sobotniego wieczora

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje