tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Powstaje pierwszy taki dom dla osób z autyzmem. Syn "Arama" promuje ideę

Powstaje pierwszy taki dom dla osób z autyzmem. Syn "Arama" promuje ideę
Foto: SPOA | Video: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Antoni, główny bohater filmu, to syn Małgorzaty i Arkadiusza Rybickich

W Gdańsku prawdopodobnie już na wiosnę rozpocząć się ma budowa pierwszego w północnej Polsce domu dla dorosłych osób z autyzmem. W rodzinnych warunkach mieszkać ma maksymalnie sześć osób dotkniętych tą niepełnosprawnością. Akcję zainicjowało stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, którego prezesem jest Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza "Arama" Rybickiego.

"Antoni ma 29 lat i mieszka w Gdańsku. Nigdy nie założy rodziny, nigdy nie będzie samodzielny" - tymi słowami rozpoczyna się film wyprodukowany przez stowarzyszenie, który ma m.in. promować ideę małych domów dla dorosłych osób z autyzmem.

W rzeczywistości Antoni, główny bohater filmu, to syn Małgorzaty i Arkadiusza Rybickich, u którego autyzm zdiagnozowano jak miał trzy lata. Od momentu diagnozy rodzice walczyli o prawidłową terapię chłopca, w rezultacie otwierając stowarzyszenie, które było jednym z pierwszych tego typu w kraju.

Dorośli z autyzmem

- Film ma zwrócić uwagę na problem dorosłych osób z tą niepełnosprawnością. O ile terapia i edukacja dzieci z autyzmem jest jeszcze w naszym kraju uwzględniania, to w ogóle nie zauważa się dorosłych  – tłumaczy Leszek Bartoszewski, koordynator projektu "Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem im. Arama Rybickiego".

– Po 24 roku życia takie osoby trafiają do domu pomocy społecznej lub pozostają z rodzicami, którzy często pozbawieni są możliwości prowadzenia ich terapii. Kiedy trafiają do domów pomocy społecznej, często tracą swoje umiejętności i nasilają się u nich zachowania agresywne. Najlepsze wtedy są  małe domy, w których mogliby mieszkać i się rozwijać – tłumaczy. - Stąd właśnie zrodził się pomysł stworzenia takiego domu - dodaje.

Wspólnota domowa

Jak wyjaśnia Bartoszewski, pierwszy dom ma powstać w Gdańsku, a prace wokół jego budowy są już dość zaawansowane. – Musimy jeszcze pokonać parę przeszkód. W Polsce musi się zmienić prawo, tak by małe domy włączyć do systemu opieki społecznej, potrzebujemy jeszcze wsparcia finansowego. Koszt budowy to ok. 3 mln 400 tys. zł, a my mamy blisko 500 tys. zł – tłumaczy Bartoszewski. - Gdańsk już przekazał stowarzyszeniu działkę na ulicy Malczewskiego, na której powstanie obiekt. Według optymistycznych prognoz budowa rozpocznie się na wiosnę – dodaje. 

Jak wyjaśnia Rybicka, dom ma być przystosowany do potrzeb osób z autyzmem. – Będzie on przeznaczony dla mieszkańców, którzy stale potrzebują wsparcia, ale powinni być jak najbardziej samodzielni. Będzie w nim mieszkać  6 osób. Takie domy (Group-Homes) od wielu lat sprawdzają się w USA i Skandynawii, jako podstawowy standard opieki. Budowane są również na Węgrzech– wyjaśnia.

 • Akcję zainicjowało stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
  Fot. SPOA
  Akcję zainicjowało stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
 • Prezesem jest Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza „Arama” Rybickiego
  Fot. SPOA
  Prezesem jest Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza „Arama” Rybickiego
 • Kosztu budowy to ok. 3 mln 400 tys. zł
  Fot. SPOA
  Kosztu budowy to ok. 3 mln 400 tys. zł
 • W domu ma mieszkać maksymalnie 6-8 osób
  Fot. SPOA
  W domu ma mieszkać maksymalnie 6-8 osób
 • Akcję zainicjowało stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
 • Prezesem jest Małgorzata Rybicka, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza „Arama” Rybickiego
 • Kosztu budowy to ok. 3 mln 400 tys. zł
 • W domu ma mieszkać maksymalnie 6-8 osób

Żywy pomnik dla "Arama"

- Co dla nas ważne, przyszły dom na być żywym pomnikiem Arkadiusza Rybickiego – wyjaśnia Bartoszewski. - Był on przewodniczącym Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu i ojcem autystycznego syna, walczył o godne życie osób z autyzmem i myślę, że będzie to najwłaściwszy sposób jego upamiętnienia – podkreśla. 

W woj. pomorskim nie ma danych statystycznych dotyczących liczby osób z autyzmem. – Przyjmując, że średnio w Europie Zachodniej na 110 urodzonych dzieci jedna osoba rodzi się z autyzmem to w woj. pomorskim może być ok. 13 tys. takich osób – tłumaczy Bartoszewski.

Gdańska Wspólnota domowa ma być pierwsza w północnej Polsce. - Wierzymy, że będzie to impuls do zmiany sytuacji dorosłych osób z autyzmem i powstawania podobnych domów w całym kraju - tłumaczy Małgorzata Rybicka.

Od 2 do 8 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Autyzmu.

Zobacz cały film:

Oglądaj
Film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
Wideo: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

Dom powstać ma w Gdańsku na ul. Malczewskiego:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl


Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje