tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Martwy wieloryb na plaży w Kątach Rybackich

zobacz więcej wideo »
Martwy wieloryb na plaży w Kątach Rybackich
  • Wieloryba znaleziono w piątek ranoWieloryba znaleziono w piątek rano
  • Wieloryba zabrano około południaWieloryba zabrano około południa
Foto: OSP Sztutowo | Video: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana Wieloryba znaleziono w piątek rano

Na plaży koło Kątów Rybackich na Mierzei Wiślanej znaleziono w piątek martwego wieloryba. To trzeci taki przypadek w ostatnich 40 latach. Przed południem martwy ssak został zabrany.

O znalezieniu martwego zwierzęcia poinformował w piątek PAP Jan Wilkanowski, działacz organizacji ekologicznej WWF, która w ramach Błękitnego patrolu stale monitoruje polskie wybrzeże Bałtyku. Wilkanowski wyjaśnił, że o znalezisku zawiadomiony został Urząd Morski w Gdyni oraz - będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - helska Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry.

Zdaniem ekologa, wyrzucone przez morze na brzeg zwierzę może mieć około pięciu metrów długości. Dyrektor Stacji Morskiej w Helu Iwona Pawliczka poinformowała PAP, że przedstawiciele Stacji pojadą w piątek na Mierzeję, by zbadać zwierzę.

Zbadają ciało wieloryba

- Na razie mogę tylko potwierdzić, że jest to wieloryb. Nie wiemy jeszcze, jaki to jest gatunek, nie znamy też jego wymiarów – powiedziała Pawliczka, dodając że wszystkie te informacje powinny być znane po oględzinach ciała zwierzęcia.

Szefowa Stacji dodała, że ustalenie gatunku, do którego należy zwierzę, może nie być łatwe, bo ze zdjęcia wynika, iż ciało jest w stanie daleko posuniętego rozkładu. Wyjaśniła, że naukowcy pobiorą ze zwłok próbki, które posłużą też do badań genetycznych.

Już w piątek przed południem Urząd Morski w Gdyni zadbał o usunięcie ciała zwierzęcia z plaży. Zostanie on zutylizowany.

Szefowa Stacji Morskiej poinformowała PAP, że jest to trzeci w ciągu ostatnich 40 lat przypadek znalezienia na polskim wybrzeżu martwego wieloryba. Dwa poprzednie miały miejsce w 2013 i 2015 roku. Przed pięcioma laty na ciało ważącego ponad dwie tony i mierzącego ponad 7 metrów wieloryba natrafiono na plaży w okolicach Unieścia (Zachodniopomorskie). Z kolei trzy lata temu na martwego ssaka natknięto się w okolicy Stegny (Pomorskie): ten osobnik ważył około 10 ton i mierzył kilkanaście metrów.

Źródło: Google Maps Wieloryb leżał przy brzegu w Kątach Rybackich

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje