tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Morskie fale podmyły klif i odkryły bunkier

zobacz więcej wideo »
Morskie fale podmyły klif i odkryły bunkier
  • Bunkier w Łukęcinie Bunkier w Łukęcinie
  • Tajemnicze wejście na plaży w Helu Tajemnicze wejście na plaży w Helu
Foto: Grzegorz Kurka | Video: Grzegorz Kurka Morze odkryło bunkier

Bałtyk wciąż nie przestaje zaskakiwać. Po jesienno-zimowych sztormach fale znów wyszarpnęły kawałek klifu. W Łukęcinie (woj. zachodniopomorskie) na plaży posypał się piasek i odsłonił fragment tajemniczego bunkra.

Odsłonięte przez Bałtyk bunkry wypatrzył Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Umocnienia znajdują się w klifie na plaży między Dziwnówkiem a Łukęcinem.

- To, że w tym miejscu są bunkry nie jest żadną tajemnicą. Wiedzieliśmy o nich, tylko nie zostały zinwentaryzowane - opowiada Grzegorz Kurka.

I dodaje: takie kompleksy powstawały w latach 50. wzdłuż naszego wybrzeża. Miały chronić Polskę przed ewentualną napaścią wrogich wojsk.

Na zdjęciach klif i bunkier wyglądają trochę jak kurhan, czyli kopiec, który niegdyś wznoszono na czyjąś pamiątkę. Niekiedy w środku znajdowały się mogiły. Ale odsłonięta przez Bałtyk konstrukcja może trochę przypominać domek hobbitów.

W profilu wygląda jak kurhan

Teraz pamiątki po "zimnej wojnie" są niemal na wyciągnięcie ręki. Można je podziwiać, ale z bezpiecznej odległości. Nie wolno wchodzić do środka. Uszkodzona konstrukcja może grozić zawaleniem.

"Co to za drzwi?"

Podobne bunkry - również z lat 50. - znaleziono w Helu w styczniu ub. r. Wtedy też wszystko zaczęło się od zdjęć, które zrobił z kolei Grzegorz Elmiś. Widać na nich betonową konstrukcję, która leży na plaży w Helu, niespełna 3-4 kilometry od centrum miasta. Wcześniej kopuła znajdowała się na pobliskiej wydmie.

Wówczas internauci zaczęli nawet snuć domysły co też dokładnie na nich widać . "A może tam jest ukryty złoty pociąg?", "co to za drzwi?", "dokąd prowadzi to przejście?, "jestem w szoku".

ODKRYJ TAJEMNICĘ STAREGO HELU. MIASTO POCHŁONĘŁY MORSKIE FALE

 

Oglądaj
Tajemnicze wejście na plaży w Helu
Wideo: Grzegorz Elmiś/FB - Fotografia - Grzegorz Elmiś Tajemnicze wejście na plaży w Helu

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje