tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Karwiny, Stadion i Osowa - będzie więcej przystanków Kolei Metropolitalnej

Karwiny, Stadion i Osowa - będzie 
więcej przystanków Kolei Metropolitalnej
Foto: PKM Prace przy budowie wiaduktów kolejowych

Pomorska Kolej Metropolitalna będzie miała trzy dodatkowe przystanki: Gdańsk Osowa oraz Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk poinformował we wtorek, podczas konferencji poświęconej budowanej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, że są już gotowe projekty i źródła finansowania dodatkowych przystanków.

Powstaną one przy linii kolejowej nr 201 Gdynia - Kościerzyna. Marszałek zapewnił, że budowa dodatkowych przystanków nie spowoduje przesunięcia terminu zakończenia inwestycji.

Natomiast koszty wzrosną o 23,6 mln zł netto. Tym samym koszt budowy PKM to obecnie 949,9 mln zł netto. Struk poinformował, że 85 proc. pokryje UE.

Połączą górny Gdańsk z Gdynią

- PKM to teraz nie tylko projekt łączący Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy oraz łączący z istniejącą linią kolejową nr 201, ale coś więcej – tłumaczył Struk.

Jak wyjaśnił, linia połączy osiedla na górnym tarasie Gdańska i Gdyni oraz zapewni sprawne połączenie lotniska w Rębiechowie z przystankami w Gdyni, a stąd z Lęborkiem czy Słupskiem.

Jego zdaniem, dzięki dodatkowym przystankom z PKM będą mogli korzystać mieszkańcy wielu osiedli w Gdańsku i w Gdyni, m.in. Osowej, Karwin, Wzgórza św. Maksymiliana i Wielkiego Kacka.

Zapowiedział też, że w listopadzie zostanie uruchomiony przetarg na zakup 10 autobusów szynowych do obsługi PKM.

Nie skomplikuje budowy

Prezes spółki PKM, Krzysztof Rudziński zapewnił, że budowa dodatkowych przystanków nie komplikuje inwestycji. - Nie ma tu problemów z wykupem gruntów czy nieruchomości, budujemy w pasie kolejowym i nie widzę tu skomplikowania – przekonywał.

Spółka liczy, że w lutym 2014 r. będzie miała pozwolenie na budowę przystanków.

Rewolucja na liniach kolejowych

Marszałek ocenił, że na liniach kolejowych w regionie "przeżywamy obecnie rewolucję". Wymienił modernizacje linii kolejowych z Redy do Helu oraz z Gdyni do Kościerzyny, budowę PKM, modernizację Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) oraz modernizacje linii Słupsk - Ustka i Lębork - Łeba.

Zapowiedział, że w nowej perspektywie budżetowej w latach 2014-20 będą realizowane kolejne projekty w zakresie transportu publicznego. Wymienił elektryfikację PKM, wydłużenie linii 250 w kierunku Wejherowa oraz gruntowną modernizację taboru.

Zobacz trasę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej:

Oglądaj
Zobacz jak pojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna
Wideo: PKM Zobacz jak pojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Adzio Jajcarz
Adzio Jajcarz

Czekam z utęsknieniem na zakończenie prac. Czasem człowiek musi dużo wcześniej jechać z Gdyni na lotnisko ze względu na korki, o problemach z parkowaniem i kosztami z tym związanymi to nawet nie wspomnę. Uwielbiam środki komunikacji masowej, ale tych wciąż brak, autobus jeździ rzadko, taksówka droga jak zaraza. Trzymam kciuki za tę inwestycję. rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje