tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mają wytrzymać trzy dni bez tabletu i smartfona. Biedne dzieci?

Mają wytrzymać trzy dni bez tabletu i smartfona. Biedne dzieci?
Video: tvn24 Młodzież z Gdyni sprawdza czy jest uzależniona od sieci

Odcinają się od telefonów, komputerów, internetu, tabletów, gier online i konsol. Muszą wytrzymać trzy pełne doby. - To dla nich naprawdę poważne wyzwanie i zastanawiamy się, czy wytrzymają - mówi Maciej Dębski, szef fundacji "Dbam o mój z@sięg", która organizuje eksperyment.

Fundacja szukała ochotników przez internet. Udało się zabrać wymaganą grupę 60 osób - młodzież w wieku od 12 do 18 lat. Eksperyment potrwa tydzień, od 14 do 20 marca.

- Zasady są proste: każdy wybiera sobie w ciągu tego tygodnia trzy dni pod rząd, w których dobrowolnie odetnie się od sieci. W tym czasie będą prowadzić dziennik, aby opisywać swoje odczucia i to co robili. W każdej chwili, jeśli nie dadzą rady, mogą zrezygnować i wrócić do sieci. Jeśli jednak będą chcieli ponownie spróbować i zmieszczą się w wyznaczonym czasie, to mogą podjąć próbę jeszcze raz. Muszą jednak wtedy zapisać, dlaczego zdecydowali się na przerwę - wyjaśnia.

W trakcie eksperymentu organizatorzy nie mają kontaktu z uczestnikami i nadzoru nad nimi. - To już zależy od nich. My ufamy, że będą rzetelnie wypełniać dziennik - dodaje Dębski.

Oglądaj
Gdynia: Młodzież sprawdza czy telefon ich uzależnia
Wideo: Łukasz Kąkolewski/tvn24 Gdynia: Młodzież sprawdza czy telefon ich uzależnia

W trakcie eksperymentu organizatorzy nie mają kontaktu z uczestnikami i nadzoru nad nimi. - To już zależy od nich. My ufamy, że będą rzetelnie wypełniać dziennik - dodaje Dębski.

Uczniowie będą musieli wykonać też 3 zadania: umówić się z kimś na kawę czy herbatę bez użycia telefonu i internetu; porozmawiać z rodzicami lub dziadkami o tym, jak to było w czasach, kiedy nie było telefonów i internetu, jak komunikowali się ludzie oraz umówić się z kolegami z klasy i w szkole wykonać plakat na temat eksperymentu.

Telefon ucieczką od codzienności

Uczniów w trakcie próby mogą wspierać rodzice. - Chciałbym, żeby  moja córka się przekonała, jak to jest żyć bez telefonu i internetu – mówiła jedna z matek.

- Telefon i internet to fajne źródło informacji, jak ja byłam dzieckiem to tego nie było. Myślę jednak, że dzisiaj to spory problem, bo staje się ucieczką od codzienności – dodała inna.

Jednym z uczestników eksperymentu jest Patryk, który już zapowiada, że zamierza ten czas wykorzystać na czytanie książek i grę w planszówki. - Zawsze można użyć swojej wyobraźni, to też dobra nauka - przekonuje Patryk.

Jak mówi spotkania z kolegami z wirtualnych komunikatorów przeniesie teraz do prawdziwego życia.

- Wiele osób było pozytywnie nastawionych i chętnie podeszło do próby. Taki detoks da odpowiedź na pytanie czy są uzależnieni w jakimś stopniu od telefonu, czy internetu i jak sobie z tym radzić - podkreśla Maciej Dębski.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje