tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Pływający dok z Gdyni powiększy Monako

Pływający dok z Gdyni powiększy Monako
Foto: mat. prasowe Bouygues Constraction | Video: mat. prasowe Bouygues Constraction Jednostka ma powstać w 9 miesięcy i 2 dni

Gdyńska stocznia Crist zbuduje specjalistyczny pływający dok, który umożliwi powiększenie powierzchni Monako o 6 hektarów. Wzdłuż nowej linii brzegowej powstaną luksusowe apartamenty, parki, promenada i uliczki.

Zbudować jednostkę, która okiełzna wodę u wybrzeży Księstwa Monako. Taki jest plan. 5 października gdyńska stocznia rusza z nowym, flagowym projektem, czyli budową pływającego doku dla francuskiego armatora. Po co to wszystko? Żeby sztucznie powiększyć linię brzegową księstwa. Obecnie powierzchnia Monako liczy 202 hektary. Dzięki jednostce o tajemniczej nazwie NB56 zwiększy się ona o 6 hektarów.

Chcą powiększyć linię brzegową

Specjalistyczny dok umożliwi budowę kesonów betonowych (skrzynie posiadające otwarte dno - przyp. red.). Masa jednego z nich to nawet 10 tys. ton. - Będą one wykorzystywane podczas prac hydrotechnicznych. Szczególnie podczas budowy filarów, mostów czy nadbrzeży portowych - mówi Zdzisław Bahyrycz, pełnomocnik Zarządu Crist S.A.

Jednostka, którą zbuduje Crist będzie miała własny napęd, dzięki czemu będzie mogła się samodzielnie przemieszczać. Jak zdradzają stoczniowcy, będzie miała 58,4 m długości. Jej szerokość wyniesie trochę mniej, bo 51,28 m. A wysokość? 25,5 m, czyli prawie tyle co Brama Brandenburska w Berlinie. Stoczniowcy muszą się spieszyć, bo na realizację projektu mają tylko 9 miesięcy i dwa dni.

Osiedle na wodzie

Wymiary główne doku:

Długość całkowita: 58,4 m
Szerokość całkowita: 51,28 m
Wysokość całkowita: 25,5 m

Crist

Projektem eko-dzielnicy na wodzie pochwalili się już Francuzi. Na swojej stronie internetowej zamieścili wizualizację, na której widać nie tylko jak będą przebiegały prace, ale i jaki będzie ich efekt końcowy.

Na nowej, powiększonej linii brzegowej powstaną luksusowe apartamenty, parki, promenada i uliczki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy możliwość uczestniczenia w rozwoju Księstwa Monako. Dzięki projektowi morskiej urbanizacji stworzymy 6 hektarów "nowego życia". Duży nacisk kładziemy też na ochronę środowiska - poinformował w komunikacie Philippe Bonnave, prezes europejskiej spółki Bouygues Constraction.

Budowa morskiej infrastruktury pochłonie miliard euro. Do tej pory spółka realizowała projekty w Francji, Szwajcarii, Hongkongu i Australii.

Sukces "ośmiornicy"

Nie po raz pierwszy Crist podejmuje się budowy nietypowych jednostek offshore. W marcu br. stocznia z Gdyni przekazała francuskiemu armatorowi specjalistyczną barkę samopodnośną. Ta jest wykorzystana przy budowie najdłuższego i najdroższego wiaduktu morskiego "Nouvelle Route du Littoral - Viaduc en mer". Jednostka kładzie fundamenty pod morski wiadukt o długości 5,4 km.

Źródło: materiały prasowe Autostrada morska na wyspie Reunion (wizualizacja)

Zourite to największy dźwig zainstalowany na statku na morzu. Budowano ją przez 400 dni. Ma 106,5 m długości i 49 m szerokości, a łączna masa kadłuba to ok. 5 tys. ton. Do budowy zużyto 6,8 tys. ton prefabrykowanej stali - tyle ile waży 1360 dorosłych słoni.

Istotnym elementem wyposażenia "ośmiornicy" są jej stalowe "nogi". To dzięki nim jednostka jest w stanie osiąść na dnie i unieść statek na wysokość 14 metrów ponad poziom wody.

CZYTAJ WIĘCEJ O OŚMIORNICY Z GDYNI

Oglądaj
Tak budowali Zourite
Wideo: Crist S.A. Tak budowali Zourite

Zbudowali ponad 360 jednostek

Crist jest jedną z największych polskich stoczni, która działa na rynku już od 25 lat. Założyło ją dwóch inżynierów budowy okrętów: Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki. Stocznia wyspecjalizowała się w produkcji urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców z: Polski, Niemiec, USA, Danii, Holandii, Norwegii i Islandii. Do tej pory zbudowała ponad 360 różnej wielkości jednostek.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ON666
ON666

Monarchia zawsze była lepsza od głupiej Demokracji

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   przemyslaw_ka

   Dziesięć żyraf ! :DDDDD No litości ...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje