tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Gdańska stocznia oczami kobiet

Gdańska stocznia oczami kobiet
Foto: Jerzy Pinkas / gdansk.pl | Video: tvn24 Dzięki nagraniu każdy sam będzie mógł zwiedzać Stocznię Gdańsk

Co jadły w stołówkach? Dlaczego każdy pracownik dostawał mleko? Po co w zakładzie była szklarnia z kwiatami? Od soboty wszystkiego o życiu kobiet ze Stoczni Gdańskiej będzie można dowiedzieć się z audioprzewodnika. Dzięki niemu każdy może na własną rękę zorganizować zwiedzanie zakładu.

Audioprzewodnik powstawał od lipca. Kilkanaście osób zrobiło wywiady z kobietami związanymi ze Stocznią Gdańsk. Wśród nich są te pracujące w administracji, telefonistki, sprzątaczki, kucharki, pielęgniarki, spawaczki, izolatorki, suwnicowe a nawet operatorki wózków akumulatorowych.

W nagraniu nie zabrakło też mężczyzn, który wspominają swoje zakładowe koleżanki. Projekt realizowało Stowarzyszenia Arteria wraz z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Oczami kobiet

Po kilkumiesięcznej pracy udało się stworzyć ponad godzinne nagranie. Są na nim nie tylko wywiady i opowieści, ale i szczegółowe drogowskazy, jak dostać się w wybrane miejsce.

- Naszym pomysłem było pokazanie tego, jak wyglądał dzień pracy - od momentu wejścia pracownicy przez stoczniową bramę, po przebranie się do pracy, przerwy śniadaniowe, komunikaty wysłuchiwane przez radiowęzeł. Opowieści powiązałyśmy z budynkami, w których miały miejsce wydarzenia ważne z punktu widzenia historii codzienności czy historii pracy. Aby ułatwić przemieszczanie się po trasie - poza wskazówkami lektorki - przygotowałyśmy mapę terenów postoczniowych z zaznaczonymi punktami, o których mowa w audioprzewodniku – tłumaczy Anna Miler, jedna z twórczyń nagrania.

Szklarnia w stoczni

Jak podkreślają inicjatorzy pomysłu, przewodnik to nie tylko praktyczne wskazówki, ale i ciekawe słuchowisko.

Dowiadujemy się z niego m.in, że każdy pracownik otrzymywał do wypicia 0,5 litra mleka dziennie, a na terenie zakładu istniała prawdziwa szklarnia z kwiatami, którymi dekorowano m.in. pokój dyrekcji.

- Na wysokim poziomie była stoczniowa służba zdrowia, przyjeżdżali tu różni ludzi i oglądali, jak przeprowadza się rehabilitację. Była tu kompleksowa obsługa: szpital, zabiegi. Do rehabilitacji służył basen – tłumaczy jedna z bohaterek nagrania.

Kobiety wspominają drogę do stoczni, przyzakładową szkołę, w której można było się dokształcić lub przekwalifikować. Opowiadają zarówno o codziennych obowiązkach, jak i ważnych dla siebie wydarzeniach m. in. wodowaniach statków, świętowanych po dziś dzień, choć na dużo mniejszą skalę.

Źródło: ECS / Leszek Biernacki Stocznia Gdańska szlakami kobiet

Na potrzeby projektu powstała też mapa.

- Zaznaczone są na niej miejsca na terenie stoczni, które pojawiły się w nagraniu. Zachęcamy, by ją pobrać, wydrukować i ruszyć w dźwiękową podróż szlakiem kobiet związanych ze Stocznią Gdańską – wyjaśnia.

Projekt „Stocznia jest kobietą” korzysta z dotychczasowego dorobku Metropolitanki. To dzięki działalności tej organizacji powstały między innymi trzy szlaki oprowadzające uczestników śladami kobiet po terenach postoczniowych. Każdy z nich został zaaranżowany z myślą o konkretnym profilu tematycznym, co zaowocowało stworzeniem trasy „S” o działaczkach Solidarności, trasy „P” poświęconej pracownicom Stoczni oraz trasy „A” dotyczącej artystek tworzących na tym terenie. Działająca przy Instytucie Kultury Miejskiej grupa Metropolitanka przywraca w ten sposób pamięć o kobietach znajdujących się na co dzień w cieniu pracujących z nimi mężczyzn.

Dźwiękowy przewodnik dostępny jest dla każdego za darmo na stronach metropolitanka.ikm.gda.pl i www.art-eria.pl.

Źródło: www.art-eria.pl. W zwiedzaniu stoczni pomóc ma specjalna mapa

Trasa zwiedzania rozpoczyna się przy Bramie nr. 2:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl


Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
irekwj
irekwj

i co z tego, że opieka darmowa, żłobki , przedszkola, stołówka, a nawet mleko. Co z tego że wczasy, kolonie i darmowe obozy - komuna większa niż u starożytnych chrześcijan ale ani jednego krzyża. Polska musiała przywrócić chrześcijańskie oblicze pracy. nauki, wychowania i odpoczynku. O jest krzyż. Szkoda, że ludzi tam zabrakło.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje