tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Odkopią niemiecki okręt podwodny. U-Boot przez lata służył jako schron podziemny

Odkopią niemiecki okręt podwodny. U-Boot przez lata służył jako schron podziemny
Foto: Jarosław Zulewski / Urząd Miasta Gdańsk/Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku | Video: Urząd Miasta w Gdańsku/ Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Wyciągną schron zbudowany z części U-Boota

Podziemny schron z elementów niemieckiego okrętu podwodnego powstał w latach 50. Wewnątrz jest dobrze zachowany, zostało nawet trochę oryginalnego sprzętu elektrycznego niemieckiej firmy AEG, która produkowała na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Teraz okręt zostanie odkopany i odrestaurowany.

Schron znajduje się w pobliżu bramy nr 4 Stoczni Gdańskiej.

- Jest tutaj odkąd pamiętam, jeszcze w latach 60. służył jako czynny schron dla pracowników Stoczni Gdańskiej. Wiedzieliśmy, że to U-Boot – opowiada Andrzej Buczkowski, kierownik działu infrastruktury Stoczni Gdańskiej.

Jak mówi, konstrukcja od lat stoi nie wykorzystana, dlatego Stocznia Gdańska chętnie odda ją na cele muzealne. - Wykopiemy, oczyścimy, zakonserwujemy i pomożemy przetransportować na wskazane miejsce – deklaruje.

Schron zbudowano w latach 50.

Do budowy tego nietypowego schronu posłużyły elementy kadłuba okrętu podwodnego.

- Podejrzewam, że zbudowano go w latach 50. z części U-Boota, które powstały w Stoczni Schichau Werft Danzig, która produkowała różne typy niemieckich okrętów podwodnych – opowiada Marcin Westphal, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.

Na pochylniach i w halach produkcyjnych było wtedy wiele niedokończonych okrętów i elementów służących do ich budowy. – Większość z tego co się jeszcze nadawało do budowy zabrali Sowieci, a resztę wykorzystali później Polacy – ocenia historyk.

Typowa konstrukcja okrętu podwodnego

Według niego schron wygląda jak typowa konstrukcja takiego okrętu – to rura o średnicy 4 metrów. Na prawo i lewo od włazu są dwie komory, które wyglądają jak część dziobowa i środkowa część kadłuba. Jak mówi, po wnętrzu można ocenić, ze obiekt jest w dobrym stanie. - Wewnątrz schron jest wymalowany na biało, tak jak zwyczajowo malowane były tego typu jednostki. Poza tym jest tylko trochę oryginalnego sprzętu elektrycznego – kable i przełączniki niemieckiej firmy AEG, która produkowała na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy – opowiada.

Historyk podkreśla, że ze schronem skonstruowanym z fragmentów okrętu podwodnego spotyka się pierwszy raz. – Nie widziałem nigdzie takich konstrukcji, to będzie ciekawa atrakcja turystyczna – dodaje.

Odkopią schron

Akcja odkopywania schronu potrwa kilka dni. – Obiekt jest w połowie zasypany i w połowie zakopany, dlatego będzie przy tym trochę pracy. Koparki są już przygotowane, ale bez pomocy ludzi nie da rady – mówi Adam Marciński z firmy Hydro Marp, która zajmie się akcją odkopania schronu.

Firma zajmuje się remontami i wyburzeniami i jak podkreślają jej właściciele z okrętem podwodnym pierwszy raz mają do czynienia.

Obiekt przejmie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które jest gotowe postawić schron przy Twierdzy Wisłoujście, jako atrakcję turystyczną.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
stolp

we Wrocławiubył kiosk u-bota przy szkole na Brucknera,ale gdzieś go schowali lub sprzedali.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Moher75

   Czasy niespokojne - może lepiej zostawić schron w spokoju

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje