tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wałęsa złożył kwiaty pod Stocznią. "Przeciwnicy Solidarności chcą narzucić nam głupie rozwiązania"

zobacz więcej wideo »
Wałęsa złożył kwiaty pod Stocznią. "Przeciwnicy Solidarności chcą narzucić nam głupie rozwiązania"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Lech Wałęsa przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Lech Wałęsa uczcił 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Zebrani ludzie skandowali jego imię, a były prezydent apelował: musimy się jeszcze raz poderwać.

Lech Wałęsa będzie gościem "Kropki nad i" o 20.00 w TVN24

Były prezydent tradycyjnie o godz. 8.45 pojawił się przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Ludzie, którzy zebrali się tam, krzyczeli: Lech Wałęsa. Nie brakowało innych haseł wsparcia dla byłego przywódcy Solidarności. Wałęsie towarzyszył Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Wałęsa kontra przeciwnicy Solidarności

Były prezydent złożył również kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. To tu 37 lat temu ogłosił on zakończenie strajku i podpisanie porozumień.

Prezydent skomentował przy okazji sytuację polityczną w Polsce. - Musimy się jeszcze raz poderwać, spróbować uporządkować sprawy polskie, a może i europejskie - apelował Wałęsa.

Wałęsa nawiązywał do wydarzeń sprzed prawie 40 lat. - Wydawało nam się, że kiedy będzie wolność, to już wszystko będzie ładnie szło - okazuje się, że nie. Mało tego, okazuje się, że wtedy przeciwnicy Solidarności przetrwali do dzisiaj i próbują narzucić nam swoje głupie rozwiązania, które wtedy przegrały - mówił były prezydent. - To jest dodatkowe zobowiązanie dla nas, trzeźwo myślących, aby zabrać się do roboty i poprostować rzeczy, które nawet nam nie wyszły i zagrać argumentami, które po tej stronie są mądrzejsze" – kontynuował.

"Potrzebni jesteście wy"

Dodał, że "mimo naszego zmęczenia, naszych trudów, jeszcze musimy trochę popracować, by Polskę wyprowadzić na właściwy rozwój". - I w tym porządkowaniu, w tym prowadzeniu, będę chciał brać czynny udział, ale potrzebni jesteście wy, bo ja już trochę się zestarzałem i jestem zmęczony, a więc będę pomagał, ale na miarę swoich sił. Głęboko wierzę, że ci, którzy byli z nami wtedy, jeszcze wykrzesają z siebie siły i zawalczymy z tymi, którzy głupoty opowiadają, którzy niszczą polskie zwycięstwo i rozwój – powiedział pierwszy przywódca NSZZ "Solidarność".

Z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Wałęsą spotka się również z Robertem Biedroniem. Obaj politycy już zapowiedzieli, że wystosują po spotkaniu wspólny apel do młodzieży. Po południu Wałęsa ma wziąć udział także w obchodach zorganizowanych przez Komitet Obrony Demokracji, a o godz. 20 będzie gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" na antenie TVN24.

Tak powstała Solidarność

Mija 37 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 r.: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. Porozumienie zakończyło trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej.

Niezgoda rujnuje

Niestety rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych z roku na rok dzieli coraz bardziej zamiast łączyć. W tym roku Komitet Obrony Demokracji chciał zorganizować na placu Solidarności wielkie obchody rocznicy połączone z debatami o sytuacji w Polsce.

Zgodę od prezydenta Gdańska otrzymali, ale plany pokrzyżowała im Solidarność. Związkowcy zwrócili się o pomoc do wojewody. Dariusz Drelich wydał zgodę, by przez trzy lata Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" miał wyłączność na organizowanie uroczystości kolejnych rocznic podpisania porozumień sierpniowych na placu Solidarności w Gdańsku.

KOD ustąpił, ale do końca się nie poddał. Zapowiedział organizację swoich obchodów tuż obok, przy słynnej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Były prezydent Lech Walęsa będzie dziś gościem Kropki nad i w TVN24.

Szczegółowy plan obchodów znajdziesz tu:

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
nowak75

Lech Wałęsa uczcił 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych (http://www.tvn24.pl) Czy on chociaż jeszcze pamięta te postulaty ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    8
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Slabek
   Slabek

   przepraszam, do czego ten pan nawoluje? czy on wie kto wybory wygral? jemu juz raz dali 1% w wyborach prezydenckich!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      9
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje