tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"200 000 zł na miesiąc. To były moje dochody". Marcin P. zeznawał w kajdankach

"200 000 zł na miesiąc. To były moje dochody". Marcin P. zeznawał w kajdankach
Foto: PAP/Adam Warżawa | Video: tvn24 Proces ws. afery Amber Gold ruszył z opóźnieniem

Przed godz. 12 w gdańskim sądzie ruszył proces w sprawie afery Amber Gold. Rozprawa miała się rozpocząć o godzinie 9, jednak przełożono ją ze względu na alarm bombowy. Budynek gdańskiej "okręgówki" musiał być ewakuowany. Posiedzenie zakończono po godz. 15.

Przed godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie w gdańskim Sądzie Okręgowym ws. afery Amber Gold. Na sali rozpraw byli oskarżeni Marcin i Katarzyna P. Podczas rozprawy prokurator przypomniał główne podstawy aktu oskarżenia.

Okrzyki z sali

Już na początku rozprawy nie obyło się bez incydentów, proces rozpoczął się od krzyków publiczności: "To nie jest demokracja". Sędzia Lidia Jedynak ostrzegła, że za takie zachowanie będzie wyrzucać z sali.

Odpowiadając na pierwsze pytania sądu Marcin P. pytany o swoje dochody w czasie funkcjonowania Amber Gold stwierdził,  że zarabiał 200 tysięcy złotych miesięcznie. Katarzyna P. zasłoniła się niepamięcią.

Obydwoje oskarżonych wniosło o nieujawnianie swojego wizerunku. Sąd zgodził się też rozkuć Katarzynę P. Marcin P. ma zostać w kajdankach. Uznano, że mógłby próbować się okaleczyć. - Sąd posiada pisemną informację z konwoju, że w przypadku oskarżonego zachodzi wysokie ryzyko samouszkodzenia na sali rozpraw. Zostanie skuty, ze względu na własne bezpieczeństwo - wyjaśniła Jedynak.

Zakaz publikacji wyjaśnień Marcina P.

Sąd zakazał jakiegokolwiek upubliczniania wyjaśnień oskarżonego. Sędzia Lidia Jedynak powiedziała, że zakaz ten ma służyć temu, aby świadkowie, którzy będą zeznawać przed sądem nie znali szczegółów wyjaśnień Marcina P. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Nie zgodził się odpowiadać na żadne pytania, w tym także swojego obrońcy.

W tej sytuacji sędzia odczytywał zeznania Marcina P. z przesłuchań w prokuraturze.

Po godz. 15 zakończono pierwszą rozprawę w procesie amber Gold. Podczas rozprawy Marcin P. i Katarzyna P. oświadczyli, że chcą uczestniczyć we wszystkich rozprawach. Kolejny termin w czwartek 24 marca.

Alarm bombowy opóźnił rozprawę

Proces miał się rozpocząć o 9.00, ale ruszył później, ze względu na fałszywy alarm bombowy: - Z uwagi na podejrzenie podłożenia ładunku bombowego budynek gdańskiego sądu został ewakuowany - poinformowała po godz. 9.00 Lidia Jedynak, sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego. Do godz. 11.00 odłożono rozpoczęcie procesu ws. Amber Gold.

Według nieoficjalnych informacji reportera TVN24 budynek gdańskiego sądu pod kątem bezpieczeństwa i obecności ładunków wybuchowych był sprawdzany w ubiegłym tygodniu. - Dowiedzieliśmy się, że ani w weekend ani w poniedziałek rano nie było takiej kontroli - informuje Maciej Cnota.

Sąd jak twierdza

W poniedziałek w gdańskim sądzie obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa. Zamknięcie bocznych wejść, wzmożona kontrola osobista, imienne karty wstępu dla dziennikarzy i publiczności czy sala rozpraw naszpikowana kamerami – to tylko niektóre ze środków bezpieczeństwa w dniu rozpoczęcia procesu ws. afery Amber Gold.

Oglądaj
Oskarżeni za kuloodporną szybą. Tak wygląda sala rozpraw
Wideo: tvn24 Oskarżeni za kuloodporną szybą. Tak wygląda sala rozpraw

Proces poprowadzi sędzia Lidia Jedynak.

Marcin i Katarzyna P. na ławie oskarżonych

Na ławie oskarżonych zasiadły dwie osoby – Marcin i Katarzyna P. – małżeństwo, które w styczniu 2009 roku powołało spółkę Amber Gold.  Według śledczych działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. W latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki oszukali na 851 mln zł. Zostali także oskarżeni m.in. o działalność parabankową i pranie brudnych pieniędzy, które wyłudzili od klientów spółki.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE AMBER GOLD <<

Oglądaj
Rusza proces ws. Amber Gold
Wideo: tvn24 Rusza proces ws. Amber Gold

Źródło: TVN 24 / Krystiana Konieczna Kalendarium Amber Gold

Pokrzywdzeni przez Amber Gold przyszli do sądu

Niektórzy pokrzywdzeni przez właścicieli spółki Amber Gold rozmawiali z dziennikarzami jeszcze przed ogłoszeniem alarmu bombowego w sądzie. - Jestem emerytem, mam dwoje niepełnosprawnych dorosłych dzieci. Miałem oszczędności na mieszkanie, a ten łachudra mnie okradł. Brak mi słów na to. Skrzywdził kilkanaście tysięcy ludzi, zabierając im oszczędności życia - powiedział pan Marek z Gdańska. Dodał, że ma żal do instytucji państwowych.

- To jest niedopuszczalne, że państwo polskie nie miało nad tym nadzoru (…) Ten człowiek miał wcześniej wyroki zanim założył firmę. Czy takie machloje można robić w majestacie prawa? Oczekuję, że zostanie odpowiednio ukarany i że dostaniemy jakąś rekompensatę. Jeśli on (Marcin P.) nie ma takiego majątku, to będziemy skarżyć Skarb Państwa, a następnie pójdziemy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - mówił.

Inny pokrzywdzony, pan Krzysztof z Gdańska wyjaśnił, że przyszedł do sądu, aby zobaczyć na własne oczy, jak ten proces będzie prowadzony. - Jestem rozżalony, że to wszystko tak długo trwa. Na początku inwestowałem małe kwoty i dużo procentowo zyskałem, potem były coraz większe kwoty i za trzecim razem już straciłem, i to sporo - przyznał.

Oglądaj
Pokrzywdzeni przez Amber Gold przyszli do sądu
Wideo: tvn24 Pokrzywdzeni przez Amber Gold przyszli do sądu

Kilkanaście zarzutów, 10 oskarżycieli posiłkowych

Marcinowi P. przedstawiono 17 zarzutów, Katarzyna P. usłyszała ich 12. Oskarżeni w trakcie śledztwa nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień, bądź składali je sprzeczne z prokuratorskimi ustaleniami. Grożą im kary do 15 lat więzienia.

Marcin P. na proces oczekuje w areszcie w Gdańsku. W tymczasowym areszcie przebywa już od 30 sierpnia 2012 r. Z kolei jego żona Katarzyna P. została aresztowana 15 kwietnia 2013 r.

W procesie występuje 10 oskarżycieli posiłkowych. Chętnych było 148, jednak sąd musiał ograniczyć ich liczbę - decydowała kolejność zgłoszeń. Wśród oskarżycieli jest Komisja Nadzoru Finansowego, ale nie ma syndyka czy stowarzyszenia zrzeszającego poszkodowanych.

Źródło: TVN 24 / Krystiana Konieczna 12 187 oszukanych przez Amber Gold

Inwestowali w złoto

Firma Amber Gold do sierpnia 2012 roku firma miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Według prokuratury Amber Gold pozyskała z lokat klientów aż 851 mln zł.

Źródło: TVN 24 / Krystana Konieczna Amber Gold w liczbach

16 tys. tomów akt, 9 tys. stron aktu oskarżenia

Akt oskarżenia z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, liczący prawie 9 tys. stron, wpłynął do gdańskiego sądu pod koniec czerwca ubiegłego roku.Liczy on 9 tys. stron. Cała sprawa Amber Gold to 16 tys. tomów akt.

Przesłuchano już 20 tys. świadków. W akcie oskarżenia prokuratura uznała, że przed sądem powinno się przesłuchać prawie 430 świadków. Natomiast wniosek o przesłuchanie wszystkich pozostałych pokrzywdzonych został złożony przez obrońcę oskarżonego Marcina P.

Oglądaj
Tysiące tomów akt z Amber Gold wywieziono z prokuratury ciężarówką
Wideo: tvn24 Tysiące tomów akt z Amber Gold wywieziono z prokuratury ciężarówką

Majątek Amber Gold

Wartość majątku należącego do Amber Gold szacuje się na około 110 mln zł. Syndyk masy upadłościowej Amber Gold Józef Dębiński powiedział, że do tej pory udało się odzyskać 43 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (71)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
FFF

Dla mnie w aferze AmberGold, nie ważna była skala oszustwa, a to że pokazała one niesprawność państwa Polskiego. To że spółka mimo obowiązku nie składała raportów rocznych do KRS i nikt z tego nie wyciągał żadnych konsekwencji to świadczyło o zapaści instytucji sądowych. To że firma przy takich obrotach mogła funkcjonować bez rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Obserwator33

   Bardzo dobrze zrobili !!! Teraz drobni ciułacze oduczą się chciwości i pazerstwa !! A Marcinowi i Kasi życzę dużo szczęścia.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     aga_grzonk
     aga_grzonk

     dlaczego to tak długo trwa dopiero rozprawa a minęły już 4 lata to jakiś żart, wszystkie sprawy w Polsce prowadzone są opieszale i ciągną się latami .

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jakby śmieszne

       i co, dwie osoby oszukały tylu naiwnych ? DO tego potrzeba całego sztabu fachowców i kogoś z polityki, kto patrzy na to przez palce

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         WB1

         Jedziecie po tych Plichtach jakby to jacyś zbrodniarze byli. Przecież Ci ludzie nikogo nie pozbawili życia, nie pobili, nie pokaleczyli ani nie wyrządzili żadnej innej krzywdy fizycznej. Nie pochwalam ich działalności bo to było oszustwo ale kto nie był pazerny to się nabrać nie dał. Dali się nabrać chciwi, pazerni, bezmyślni ludzie, rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           elbezet

           - Ty latałeś samolotem OTL, a inni ciągali samolot OTL PO lotnisku, chyba też tanio.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             teraja1

             Postsovietikus nigdy sie nie nauczy myslec ,nastepni frankowicze .

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               objektywny
               objektywny

               Pan Plichta i jego niby zona powinni otrzymac nagrode i wyroznienie za zaradnosc w oproznianiu kieszeni naiwniakow. Tez padlem ofiara takiego formatu czlowieka, (Polaka) na kwote 25.000 DM lecz z perspektywy czasu smieje sie ale z samego siebie.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 elbezet

                 - zaniosłeś do Grobelnego?
                 Mnie nacięli, ale na dużo, dużo mniej, na "ekologiczny, wiatrowy prąd" i zyski około 6 procent.
                 Teraz takich co chcą "uszczęśliwiać" i "ubogacać" szczuję psem.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   irek7777

                   Grzech chciwości został ukarany.Dziwnymi ścieżkami chadza sprawiedliwość Boża.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     andrius
                     andrius

                     A co z milionami złotych wyłudzonymi przez Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej założony przez pana Rydzyka niby to na jej ratowanie?To jest przekręt!!!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       9
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       irek7777

                       Moja ciocia na takie samo pytanie odpowiedziała : ale wybudował Radio Maryja I TV Trwam.Uprzedzam nie mogę zmienić cioci.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         6
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         irek7777

                         Moja ciocia na takie samo pytanie odpowiedziała : ale wybudował Radio Maryja I TV Trwam.Uprzedzam nie mogę zmienić cioci. (http://www.tvn24.pl)

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Chadowiec
                           Chadowiec

                           Poza tym trochę dziwne że sędzia wiedziała o której skończą szukać bomby

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             2
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              2
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Chadowiec
                             Chadowiec

                             15 lat do odsiadki, z aresztem siedzi prawie 4, czyli 11 dostanie, wyjdzie po siedmiu czy ośmiu, ktoś w międzyczasie jeszcze samobója walnie, a prawda jest taka że poszkodowani nigdy już swoich pieniędzy nie odzyskają...

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               4
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje