tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Jerzy Owsiak otworzył oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP. "Robimy coś wspaniałego"

Jerzy Owsiak otworzył oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP. "Robimy coś wspaniałego"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Oddział jest ponadregionalnym ośrodkiem kardiochirurgii dziecięcej

Wyposażony dzięki fundacji Jurka Owsiaka nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej w gdańskim szpitalu na Zaspie został oficjalnie otwarty. Nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jerzy Owsiak otworzył oddział kardiochirurgii dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szpitalu na Zaspie.

-Ten kraj rozwija się non stop i my jesteśmy tu dziś tego świadkami. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspomagają, bo my kupujemy sprzęt, ale do tego wszystkiego muszą też być te mury i lekarze - mówił podczas otwarcia oddziału w gdańskim szpitalu Jerzy Owsiak.

Jak powiedział liczy się każda pomoc, by wspierać dzieciaki, które później tworzą nasz kraj. - To zaczyna się od złotówki w skarbonce i kończy na licytacjach złotych serduszek. Robimy coś wspaniałego - dodał.

Kardiochirurgia dziecięca przeszła generalną modernizację

Pierwotnie oddział znajdował się w szpitalu im. M. Kopernika przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku. Dzięki środkom samorządu województwa pomorskiego oraz budżetu państwa kardiochirurgia dziecięca przeszła generalną modernizację za ok. 4 mln zł.

Oddział jest jedynym ponadregionalnym ośrodkiem kardiochirurgii dziecięcej, obejmującym opieką około 5 mln osób z Polski północnej. Leczone są tu także dzieci z chorobami układu sercowo-naczyniowego; kierowane z województw sąsiednich, głównie: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

W grupie pacjentów leczonych operacyjnie znajdą się dzieci z wadami układu sercowo-naczyniowego, diagnozowanymi przed urodzeniem w programie diagnostyki prenatalnej i coraz liczniejsza grupa noworodków ze złożonymi wadami, a także dorastający pacjenci wymagający powtórnych operacji.

Podczas remontu oddziału dzieci rozwieziono po innych szpitalach w całej Polsce. W ciągu najbliższego tygodnia powinny wrócić do Gdańska.

"Orkiestra wyposaża nas co roku"

Tylko w dwóch gdańskich szpitalach - im. M. Kopernika i na Zaspie - działa kilkadziesiąt urządzeń o łącznej wartości ok. 5 mln zł przekazanych przez WOŚP. Od 2007 r. placówki otrzymały m.in. łóżka (począwszy od noworodkowych, po sterowane elektrycznie dla osób w podeszłym wieku) kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty USG, aparaty do znieczuleń oraz aparat do krążenia pozaustrojowego.

- Orkiestra wyposaża nas co roku, jest jednym z kluczowych sponsorów. Głównym beneficjentem tego sprzętu są oddziały: pediatryczne, neonatologiczne, ortopedyczno-urazowe, chirurgii dziecięcej i ratunkowe. Ten sprzęt ratuje życie – mówił Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Podmiot Leczniczy Copernicus, zarządzającej dwoma największymi szpitalami w Gdańsku, im. M. Kopernika i na Zaspie.

Oglądaj
Gdańsk: Otworzą oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP
Wideo: Robert Zaputowicz/tvn24 Gdańsk: Otworzą oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje