tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Śmieciowa rewolucja

Gdańsk obniżył opłaty za wywóz śmieci

Gdańsk obniżył opłaty za wywóz śmieci
Foto: wikipedia.org Rada miasta Gdańska obniżyła przyjęte pod koniec lutego stawki za wywóz śmieci

Rada Gdańska obniżyła przyjęte pod koniec lutego stawki za wywóz śmieci o 10 groszy dla śmieci sortowanych i 16 dla niesortowanych.

Stawka podstawowa wchodzącej w życie od lipca opłaty za odbiór odpadów w lokalu do 110 metrów kwadratowych za śmieci segregowane wyniesie 0,56 zł (wcześniej 0,66 zł), a niesortowane - 0,72 zł (wcześniej 0,88 zł). Za każdy metro powyżej 110 zapłącimy odpowiednio 5 i 7 groszy.

Mniej za wywóz śmieci

Obniżka zaplanowanych stawek to efekt niższych, niż spodziewane ofert w przetargu na wywóz śmieci ogłoszonym przez miasto. Wybrana oferta była o 20 milionów niższa od szacunków.

Uchwałę ws. śmieci poparło 25 radnych. Radni PiS opuścili salę obrad podczas głosowania. Ich zdaniem, najwyższa stawka za śmieci niesegregowane powinna wynosić 0,54 zł za metr kwadratowy. Domagali się też liczenia kosztów wywozu śmieci od osoby, a nie od powierzchni lokalu.

Ustawa śmieciowa

Pod koniec stycznia Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. 14 lutego nowelę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Nowelizacja daje m.in. więcej swobody władzom lokalnym i uelastycznia politykę ustalania opłat za śmieci.

Samorządy będą mogły wybrać więcej niż jedną metodę naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin; np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Śmieciowa rewolucja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje