tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

240 stanowisk multimedialnych, 2,5 tysiąca eksponatów. Muzeum II Wojny Światowej otwarte

240 stanowisk multimedialnych, 2,5 tysiąca eksponatów. Muzeum II Wojny Światowej otwarte
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Tak wyglądają główne wystawy

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już dostępne dla zwiedzających. Można tam zobaczyć 2,5 tysiąca eksponatów i skorzystać z około 240 stanowisk multimedialnych. To największe muzeum historyczne w Polsce.

Muzeum II Wojny Światowej przyjęło dzisiaj pierwszych zwiedzających. Tuż po godz. 10 w muzeum pojawili się pierwsi goście. Dzięki bogatym zbiorom mogli poznać genezę, przebieg i skutki konfliktu oraz dowiedzieć się, jak wojna wpłynęła na losy zwykłych ludzi.

- Ta wystawa to coś wspaniałego. Eksponaty przedstawiają całe to okrucieństwo wojny, jaka spotkała nasz kraj. Jestem zaskoczona. Nie sądziłam, że to będzie tak wyglądać - zachwyca się wystawą pani Barbara Sulkowska, jedna z pierwszych zwiedzających.

Ekspozycja jest ogromna - zajmuje niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych. Wystawa główna zlokalizowana jest 14 metrów od ziemią. Muzeum podzieliło ją na trzy części: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Zwiedzający będą mieli okazję przejrzeć archiwalne filmy i zdjęcia, obejrzeć relacje świadków wojny, prześledzić mapy konfliktów i zobaczyć, jak zmieniały się granice państw podczas II wojny światowej.

Oglądaj
Muzeum II Wojny Światowej otwarte
Wideo: tvn24 Muzeum II Wojny Światowej otwarte

- Liczymy na to, że wystawa stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki temu lepiej można zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami – wyjaśnia w broszurze muzeum  prof. Paweł Machcewicz, dyrektor placówki.

Oglądaj
Podziemia Muzeum II Wojny Światowej
Wideo: tvn24 Podziemia Muzeum II Wojny Światowej

"Podróż w czasie" dla najmłodszych

Gospodarze muzeum podkreślają, że niektóre elementy wystawy mogą być zbyt drastyczne dla dzieci poniżej 12 roku życia, ale decyzję w tej sprawie pozostawiają rodzicom. Z myślą o dzieciach przygotowano ekspozycję "Podróż w czasie". Najmłodsi zobaczą jak wyglądało mieszkanie warszawskiej rodziny w momencie wybuchu wojny, w trakcie wojny i w chwili jej zakończenia.

Gdańskie muzeum ma też część naziemną w kształcie wieży. Tam znajdują się m. in. biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne, kawiarnia i restauracja z widokiem na Gdańsk. W budynku jest też sala wystaw czasowych oraz część hotelowa.

W historycznym miejscu

Muzeum II Wojny Światowej mieści się w historycznym centrum Gdańska. Niedaleko stoi budynek, który 1 września 1939 roku był miejscem jednego z pierwszych wojennych starć - tu siedzibę ma Muzeum Poczty Polskiej.

Bilet normalny na wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej kosztuje 23 zł, a ulgowy – 16 zł. Bilety na wystawę dla dzieci sprzedawane są osobno (8 złotych bilet dla dziecka, 13 złotych dla opiekuna).  Muzeum będzie można zwiedzić indywidualnie, z audioprzewodnikiem lub przewodnikiem.

- Przewodnicy przeszli odpowiednie kursy, po ukończeniu których otrzymali stosowne certyfikaty. Przewodników jest w tej chwili 30, niedługo ich liczba zwiększy się do 60 - mówi Alicja Bittner z Muzeum II Wojny Światowej.

Oglądaj
Ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wideo: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Ekspozycja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Otwarcie z opóźnieniem

Budowa muzeum ruszyła w 2012 roku. Początkowo otwarcie planowano na 1 września 2014 roku. Prace się jednak opóźniły, a koszty budowy wzrosły z 360 do prawie 450 mln zł.

W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyli decyzję ministerstwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd wstrzymał wykonanie decyzji resortu do czasu rozpoznania sprawy. Ministerstwo zaskarżyło decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga ma zostać rozpatrzona 5 kwietnia.

Oglądaj
Spektakularne eksponaty
Wideo: TVN 24 Spektakularne eksponaty
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje