tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Do Kaliningradu bez wizy

Do Kaliningradu bez wizy
Foto: tvn24 Do Kaliningradu bez wizy

Od dziś zaczyna obowiązywać mały ruch graniczny między rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim a powiatami w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Mieszkańcy tych stref mogą wjechać na teren sąsiada bez wizy. Muszą mieć tylko wyrobione zezwolenie za 20 Euro.

Z ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy będą mogli korzystać mieszkańcy miast: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego. Strefa przygraniczna po stronie polskiej znajduje się także na obszarze województwa warmińsko-

mazurskiego. Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym Obwodzie Kaliningradzkim.

Potrzebne zezwoleniawydanena dwa lata

Zezwolenia na przekraczanie granicy, w ramach małego ruchu granicznego mają wydawać: rosyjska ambasada w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Rosjanom wyda je konsul RP w Kaliningradzie.

W Olsztynie zostało otwarte także komercyjne biuro, które za dodatkową opłatą w wysokości 10 euro będzie załatwiało formalności w konsulacie. Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat.

Przysługuje współmałżonkom i dzieciom

- O pozwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego będą mogły ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat – wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW. - Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu nawet, jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

Tylko droga lądowa

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko-rosyjską w ramach małego ruchu granicznego, tylko drogą lądową (drogowymi i kolejowymi przejściami granicznymi) i pod warunkiem, że będą mieli ważne zezwolenie na przekraczanie granicy oraz zazaświadczenia o miejscu stałego zamieszkania w strefie przygranicznej.

Zezwolenie za 20 Euro

Czas pobytu w strefie przygranicznej nie będzie mógł być dłuższy niż łącznie 90 dni w ciągu półrocza. Podróżni przekraczający granicę na podstawie zezwoleń, nie będą mieli stemplowanych paszportów. Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro - będą z niej zwolnione dzieci i młodzież do 16. roku życia, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

Pięc przejść granicznych

Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej w ramach małego ruchu granicznego będzie się odbywać w przejściach granicznych: Bezledy - Bagrationowsk (drogowe) Gołdap - Gusiew (drogowe) Grzechotki - Mamonowo II (drogowe) Gronowo - Mamonowo (drogowe) Braniewo - Mamonowo (kolejowe).

Umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a części Pomorza, Warmii i Mazur podpisali w grudniu 2011 r. w Moskwie szefowie MSZ Polski Radosław Sikorski i Rosji Siergiej Ławrow. W czerwcu prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował polsko-rosyjską umowę o zasadach małego ruchu granicznego. Także w czerwcu rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji tej umowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje