tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

3 tysiące kolorowych wstążek od twórcy logo "Solidarności"

3 tysiące kolorowych wstążek 
od twórcy logo "Solidarności"
Foto: Jerzy Janiszewski / solidarityofarts.pl Tak instalacja Janiszewskiego prezentowała się w Madrycie w 1986 r.

Instalację przestrzenną z różnokolorowych wstążek z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych przygotowuje w Gdańsku grafik Jerzy Janiszewski, twórca charakterystycznego napisu "Solidarność".

Dzieło pt. "Koncert na wstążki" powstaje na skwerze przy Wielkim Młynie na Starym Mieście w Gdańsku. Instalacja składać się będzie z prawie 3 tys. 10-metrowych wstążek zawieszonych na stalowej konstrukcji na wysokości 20 metrów. Wstążki w 10 kolorach będą zwisać około pięciu metrów nad głowami przechodniów.

"Zobaczyć ludzi szczęśliwych"

- Instalacja na placu ma prowokować ludzi do spotkania, zatrzymania się, bycia razem nie w formie protestu, paląc opony, wśród krzyków i wrzasków, lecz w kulturalnej estetyce. Chciałbym zobaczyć ludzi szczęśliwych i zadowolonych. Wstążki będą wydawać różne szelesty - tłumaczył swoją pracę Jerzy Janiszewski.

Po raz pierwszy podobne dzieło, złożone ze zwisających w dół wstążek, artysta wystawił w 1986 w Madrycie, a kilka lat później w Barcelonie.


Janiszewski od 1984 r. mieszka na stałe w Hiszpanii. 60-letni twórca, oprócz znanego na całym świecie znaku graficznego "Solidarności", przygotował też m.in. w 2011 r. logo polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Pierwszy pokaz „Koncertu na wstążki” odbędzie się wieczorem 17 sierpnia. Pracę Janiszewskiego będzie można oglądać do 30 września.

Wykłady rocznicowe

Prezentacja instalacji  to jedna z imprez organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku z związku z 32. rocznicą Sierpnia 80. 30 sierpnia w Dworze Artusa wykład pt. „Etyka solidarności. Refleksje w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych” wygłosi ks. Adam Boniecki.

- Obchody Sierpnia 80 kojarzą się głównie z 31 sierpnia - mszą św. i uroczystościami pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. To ważne i potrzebne rocznicowe rytuały. Ale my chcemy też postawić inne pytanie: co oznacza dla nas dziś solidarność. Temu służyć będzie właśnie cykl wykładów, które zamierzamy co roku organizować 30 sierpnia - powiedział na konferencji prasowej dyrektor ECS Basil Kerski.

W ramach obchodów tegorocznej rocznicy Sierpnia 80 ECS zorganizuje także spotkania pod hasłem "Autorytety. Sopockie dialogi". 13 sierpnia w MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie czworo aktorów przedstawi wybór esejów Vaclava Havla, 16 sierpnia odbędzie się spotkanie z historykiem sztuki Andą Rottenberg, a 27 sierpnia - z Ewą Błaszczyk, aktorką i założycielką Fundacji Akogo?.

Jak zrozumiec sierpień

Dla uczczenia 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ECS przygotował także projekt edukacyjny "Zrozumieć Sierpień" w kilku dzielnicach Gdańska: Stogach, Nowym Porcie, Brzeźnie, Oruni i Siedlcach. Odbędą się tam m.in. festyny rodzinne, warsztaty fotograficzne, konkursy plastyczne dla dzieci i turnieje sportowe.

W ramach projektu przewidziano także zorganizowanie gry miejskiej w Szczecinie (16-24 sierpnia) oraz happeningu Strajk superbohaterów w Katowicach (14 września).

Solidarność tradycyjnieObchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizuje także NSZZ "Solidarność". Będą to m.in. 31 sierpnia popołudniowa msza w kościele św. Brygidy w Gdańsku oraz odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego. Przed południem władze związku złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a na skwerze w Gdańsku-Wrzeszczu otwarta zostanie, przygotowana przez IPN, wystawa plenerowa Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010.

- Podobnie jak w ubiegłym roku nie wysyłamy oficjalnych zaproszeń na obchody rocznicy. Program uroczystości jest znany, każdy, kto chce, może wziąć w nich udział - powiedział w środę rzecznik przewodniczącego Solidarności, Marek Lewandowski, odpowiadając na pytanie, czy na uroczystości zostali zaproszeni premier, prezydent, szefowie partii politycznych i Lech Wałęsa.

31 sierpnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców kwiaty złożą także uczestnicy zjazdu zorganizowanego w sali BHP Stoczni Gdańskiej przez b. działaczy Solidarności Walczącej w 30. rocznicę powstania tej organizacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje