"Polscy neonaziści świętują urodziny Hitlera". Zachodnie media #PisząoPolsce

[object Object]
Reportaż "Superwizjera" zwrócił uwagę mediów w innych krajachSuperwizjer
wideo 2/30

Śledztwo w sprawie działalności polskiej organizacji neonazistowskiej, która została opisana w materiale dziennikarzy "Superwizjera" TVN zwróciło uwagę mediów w kilku krajach. Depeszę agencji Associated Press w tej sprawie zamieściły w swoich serwisach "New York Times" oraz "Times of Israel". Własny tekst opisujący dziennikarskie śledztwo opublikował niemiecki nadawca Deutsche Welle.

Dziennikarze "Superwizjera" TVN przeniknęli do szeregów organizacji Duma i Nowoczesność i ujawnili, co dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Materiał "Superwizjera" w sobotni wieczór pokazała TVN24.

"Noszą nazistowskie mundury"

"Zdjęcia polskich neonazistów świętujących urodziny Hitlera prowadzą do śledztwa" - tytułuje swój tekst portal dziennika "Times of Israel", zamieszczając następnie - podobnie jak nowojorski "NYT" - depeszę agencji AP.

Zaznacza się w niej, że "dziennikarskie śledztwo, w wyniku którego upubliczniono m.in. zdjęcia płonącej swastyki w dniu urodzin Hitlera, doprowadziło do reakcji polskiego premiera".

"Po doniesieniach polskiej stacji telewizyjnej TVN24 w sobotę premier potępił faszyzm. (…) Mateusz Morawiecki powiedział, że propagowanie faszyzmu depcze pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści".

W "Times of Israel" i "NYT" czytamy, że sfilmowani przez reporterów "Superwizjera" TVN członkowie organizacji Duma i Nowoczesność, "noszą nazistowskie mundury i wykonują nazistowskie pozdrowienie".

"To członkowie tej samej organizacji stali za powieszeniem na szubienicach w listopadzie (ub. roku - red.) zdjęć polskich centrowych deputowanych Parlamentu Europejskiego" - dodaje następnie AP.

W doniesieniach z Polski podkreśla się, że "prokurator generalny otworzył śledztwo w sprawie podejrzenia publicznego propagowania faszyzmu, przestępstwa, za które przewidziana jest kara do dwóch lat więzienia".

Skrajna prawica "rośnie w siłę"

Niemiecki nadawca Deutsche Welle również zwraca uwagę na to, że śledztwo w sprawie neonazistów "rozpoczęło się po pokazaniu przez TVN24 działalności grupy (...) świętującej urodziny Hitlera".

Deutsche Welle cytuje obszerne fragmenty reportażu "Superwizjera", w których członkowie zgromadzeń neonazistów wychwalają dawnego kanclerza III Rzeszy, zwracając m.in. uwagę na padające z ich ust stwierdzenie, że "Hitler był dżentelmenem".

DW wskazuje na jednoznaczne potępienie przez premiera Morawieckiego działań ujawnionych przez dziennikarzy TVN. Cytuje też szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego piszącego w niedzielę o "bulwersujących" wydarzeniach związanych z czczeniem pamięci zbrodniarza.

DW zwraca uwagę, że "Platforma Obywatelska zaatakowała MSWiA za wcześniejszą decyzję o rozwiązaniu jednej jednostki oddelegowanej do śledzenia działalności grupy" Duma i Nowoczesność.

Niemiecki nadawca zauważa, że w Polsce mówi się o "skrajnie prawicowych ugrupowaniach, których rosnącej siły niektórzy wiążą z sukcesem PiS i sprzeciwem (tej partii - red.) wobec imigrantów, głównie z krajów muzułmańskich".

DW przypomina, że w listopadowym marszu z okazji Święta Niepodległości w Warszawie pojawili się m.in. "przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), spadkobiercy przedwojennego, polskiego ruchu faszystowskiego, skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego".

Niemiecki nadawca zaznacza, że "w czasie II wojny światowej naziści na polskiej ziemi wymordowali 90 procent z około trzymilionowej populacji Żydów żyjących w tym kraju przed 1939 rokiem".

"Polska była jednym z kilku okupowanych przez nazistów europejskich krajów, który nie kolaborował z Hitlerem i nie miał swojej reprezentacji w oddziałach SS" - czytamy w portalu DW.

Autor: adso / Źródło: New York Times, Times of Israel, Deutsche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Times of Israel, New York Times, Deutsche Welle

Raporty: