tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Policjant zastrzelił kierowcę. Odpowie za przekroczenie uprawień

zobacz więcej wideo »
Policjant zastrzelił kierowcę. Odpowie za przekroczenie uprawień
  • Policjant zastrzelił kierowcę. Odpowie za przekroczenie uprawieńPolicjant zastrzelił kierowcę. Odpowie za przekroczenie uprawień
  • Policjant opuścił patrol, szukał kierowcyPolicjant opuścił patrol, szukał kierowcy
  • Oskarżony policjant: czuję się ofiarą systemuOskarżony policjant: czuję się ofiarą systemu
  • Szczecin: Policjant zastrzelił 22-latka. Eksperyment procesowySzczecin: Policjant zastrzelił 22-latka. Eksperyment procesowy
  • Zastrzelony kierowca odbywał karę dwóch lat więzienia. Nie stawił się w zakładzie karnymZastrzelony kierowca odbywał karę dwóch lat więzienia. Nie stawił się w zakładzie...
Foto: tvn24 | Video: tvn24.pl Policjant stanie przed sądem

Gdy kierowca, którego chciał zatrzymać do kontroli drogowej, nie zatrzymał się, policjant wyjął broń i oddał strzały. Jeden z nich okazał się śmiertelny. Szczecińska prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zastrzelenia 22-latka w sierpniu 2016 roku. Jej zdaniem funkcjonariusz przekroczył uprawnienia. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko policjantowi.

Jak przekazała w środę w komunikacie Prokuratura Krajowa, zarzuca mu się że: "w dniu 12 sierpnia 2016 r. (...) nie dopełnił ciążących na nim obowiązków służbowych, czym działał na szkodę interesu publicznego w związku z zaniechaniem zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a następnie przekroczył przysługujące mu uprawnienia (...) w ten sposób, że niezasadnie użył służbowej broni palnej wobec pokrzywdzonego, czym doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego".

Jak opisują prokuratorzy w komunikacie, "podejrzany użył służbowej broni palnej, czyniąc to wbrew obowiązującym przepisom i procedurom oraz przy braku należytej widoczności. W wyniku oddanego strzału podejrzany doprowadził do nieumyślnego pozbawienia życia pokrzywdzonego".

Miał zatargi z prawem

Sami funkcjonariusze zeznawali, że kierowca auta zatrzymywanego do kontroli drogowej zignorował ich polecenia i zaczął uciekać. Gdy jeden z policjantów ruszył w stronę samochodu, kierowca miał go potrącić, w wyniku czego policjant został ranny. Wtedy, jak twierdzi, oddał on strzał ostrzegawczy, a gdy kierowca nie zatrzymał się, padł kolejny strzał - tym razem śmiertelny.

Ofiara interwencji w Szczecinie to 22-letni mężczyzna. Był znany policji. Miał już wcześniej odebrane prawo jazdy, gdyż prowadził samochód pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

W przeszłości również miał zatargi z prawem. Miał znajdować się w zakładzie karnym, jednak nie wrócił do niego po wyjściu na przepustkę spowodowaną problemami ze zdrowiem. Tragiczna w skutkach interwencja nie miała jednak z tym nic wspólnego, bo nie miał statusu osoby poszukiwanej.

Opuścił patrol, szukał kierowcy

Jak wynika z ustaleń śledczych, 12 sierpnia 2016 roku  policjant wraz z kolegą mieli patrolować ulice Energetyków, Gdańską, Strugę Jagiellońską oraz aleję Piastów. Zamiast tego - wbrew rozkazom - postanowili ustalić tożsamość mężczyzny kierującego seatem ibiza, który dwa dni wcześniej odjechał z miejsca kontroli drogowej przed jej zakończeniem.

- W tym celu udał się wraz z drugim funkcjonariuszem policji, z którym pełnił służbę, na ulicę Rymarską. Jednocześnie o fakcie tym nie powiadomił dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, do czego był zobowiązany - wyjaśnia Joanna Biranowska-Sochalska ze szczecińskiej prokuratury.

Może trafić za kratki

Gdy policjant dostrzegł poszukiwany pojazd, chciał go zatrzymać. Kierowca seata na widok policji podjął ucieczkę. - Podczas pościgu kontynuowanego pieszo już bez udziału drugiego funkcjonariusza policji, podejrzany użył służbowej broni palnej, czyniąc to wbrew obowiązującym przepisom i procedurom oraz przy braku należytej widoczności. W wyniku oddanego strzału podejrzany doprowadził do nieumyślnego pozbawienia życia pokrzywdzonego - podaje Biranowska-Sochalska.

Policjantowi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Drugiemu z policjantów zarzucono niedopełnienie ciążących na nim obowiązków służbowych, w związku z zaniechaniem zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - On przyznał się do popełnienia zarzucanego jemu przestępstwa, wyraził żal oraz złożył wniosek o warunkowe umorzenie wobec niego postępowania. Prokurator skierował wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania - kończy Biranowska-Sochalska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Potężne obawy przed brexitem. Palec na "przycisku uruchamiającym plany awaryjne"

Potężne obawy przed brexitem. Palec na "przycisku uruchamiającym plany awaryjne"

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) ostrzega, że większość firm na Wyspach jest gotowa w związku z brexitem uruchomić do grudnia "plany awaryjnego zarządzania" polegające, między innymi na cięciu zatrudnienia i przenoszeniu działalności za granicę - podała agencja AP. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Przedłużone głosowanie i kolejny zamach. Niespokojne wybory w Afganistanie

Przedłużone głosowanie i kolejny zamach. Niespokojne wybory w Afganistanie

W Afganistanie rozpoczęto w niedzielę rano głosowanie w ponad 400 lokalach wyborczych. Nadzorująca wybory parlamentarne komisja zdecydowała, że w punktach, których z różnych powodów nie zdołano otworzyć w sobotę, głosować będzie można również w niedzielę. Wybory upływają w cieniu zamachów. Od soboty przeprowadzono ponad 200 ataków, zginęło kilkadziesiąt osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »