tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Policjanci nie kończą protestu. Propozycje ministra akceptują tylko częściowo

zobacz więcej wideo »
Policjanci nie kończą protestu. Propozycje ministra akceptują tylko częściowo
 • Policjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejkiPolicjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejki
 • Wciąż trwa protest w policjiWciąż trwa protest w policji
 • Szef policyjnych związkowców: ostatnio jest nas zbyt wielu na protestachSzef policyjnych związkowców: ostatnio jest nas zbyt wielu na protestach
 • Strażacy, celnicy, strażnicy graniczny. Inne służby wspierają protest policjantówStrażacy, celnicy, strażnicy graniczny. Inne służby wspierają protest policjantów
 • Protest policjantówProtest policjantów
Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN Policjanci protestują od lipca (materiał "Faktów" TVN z 14 sierpnia)

Policjanci propozycje ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego akceptują tylko częściowo i nie zawieszają protestu - jednogłośnie zdecydowali szefowie policyjnego związku zawodowego. Uchwała, w której mundurowi odnoszą się do poszczególnych postulatów, ma trafić jeszcze we wtorek na biurko Brudzińskiego.

Decyzja związków oznacza, że policyjna demonstracja odbędzie się 2 października pod oknami Kancelarii Premiera. Dalej także policjanci będą unikać wystawiania mandatów, co od startu akcji 10 lipca przyniosło straty w budżecie państwa w wysokości kilkudziesięciu milionów.

"We wtorek na biurko Ministra Brudzińskiego trafi przyjęta przez Zarząd Główny uchwała, która punkt po punkcie odnosi się do poszczególnych postulatów w kontekście piątkowej propozycji porozumienia" - brzmi fragment oficjalnego komunikatu, który związkowcy wydali po wtorkowym posiedzeniu.

Propozycje resortu

W miniony piątek resort spraw wewnętrznych przedstawił swoje propozycje protestującym funkcjonariuszom. Było to zobowiązanie do podwyżki o 610 złotych brutto - w dwóch ratach, już w przyszłym roku. Policjanci pracujący na pierwszej linii odzyskaliby również prawo do pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego.

Minister zapowiedział również zniesienie policyjnego progu emerytalnego.

- Dziś jest tak, że policjant uzyskuje prawo do przejścia na emeryturę po 25 latach służby, ale zostanie mu ona pierwszy raz wypłacona, gdy przekroczy 55. rok życia. Resort obiecał, że ten próg wieku zostanie zniesiony - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl jeden ze związkowców.

Według propozycji resortu policjanci mieliby mieć również opłacane nadgodziny spędzane w służbie, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami na razie mogą jedynie odbierać wolne. Mimo że propozycje zostały dobrze przyjęte przez kierownictwo związku, to wkrótce okazało się, że nie zadowalają one samych policjantów. W sondzie przeprowadzonej na stronach internetowych związku wzięło udział około 30 tysięcy głosujących, spośród których aż 90 procent opowiedziało się za kontynuacją protestu.

Frustracja mundurowych

O co chcą jeszcze walczyć policjanci? Domagają się większej podwyżki, aby ich uposażenia stały się porównywalne z żołnierskimi i wypłacanymi funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa. Żądają także przedstawienia konkretnego planu, który gwarantowałby policyjne podwyżki na kolejne lata.

- W propozycji płatnych nadgodzin resort nic nie mówi o tym, co z dotychczas wypracowanymi. Ludzie mają po kilkaset nadgodzin - zwracają uwagę rozmówcy tvn24.pl.

- Chcemy też, by do wysługi lat, ważnej przy ustalaniu wysokości emerytury, wliczać lata przepracowane poza policją. Chodzi także o warunki pracy, sprzęt który jest na granicy używalności - wyliczają.

Wizja katastrofy

Z informacji, do jakich dotarła redakcja tvn24.pl, wynika, że sytuacja w policji jest poważna. I sama podwyżka może mieć, paradoksalnie, katastrofalny skutek. Wynika to z faktu, że blisko 17 tysięcy policjantów służy w mundurach już od ponad 25 lat.

- Najwyższą możliwą emeryturę, ponad 70 procent ostatniej pensji, otrzymuje się po wysłudze 28 lat. Czyli duża grupa policjantów może odejść niemal z dnia na dzień ze służby - tłumaczy dziennikarzowi tvn24.pl doświadczony urzędnik MSWiA.

Wielu spośród tych 17 tysięcy policjantów wstrzymało się z przejściem na emeryturę w tym roku. Czekali na z dawna zapowiedzianą podwyżkę, która miała być wypłacana od początku 2019 roku.

- Brakuje mechanizmu, który spowodowałby że takim ludziom będzie się opłacać zostać w służbie dłużej niż 28 lat i jeden dzień. A dotyczy to najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, których rolą jest nie tylko codzienna praca, ale również wdrażanie w tajniki naszej pracy młodych policjantów - przyznają nasi rozmówcy.

Nieobsadzony co trzeci etat

Takie "zniknięcie" 17 tysięcy policjantów stanowiłoby prawdziwą katastrofę. Dlatego, że od dwóch lat policja ma problemy z werbowaniem chętnych do założenia mundurów.

Funkcjonariusz po przeszkoleniu otrzymuje średnio niewiele ponad 2,4 tysiąca złotych na rękę. Płaca w policji jest już niższa, niż oferowana pracownikom sieci sklepów. Dlatego liczba wakatów w policji zbliża się do 6 tysięcy. W efekcie są już komisariaty, gdzie nieobsadzony jest już co trzeci etat.

- To dodatkowo psuje atmosferę w pracy, bo ci, którzy jeszcze pracują, mają obowiązki ponad siły. A wakatów przecież nie ma w komendzie głównej czy ministerstwie spraw wewnętrznych, tylko są w jednostkach na samym dole - tłumaczą proszący o zachowanie anonimowości policjanci.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
czarny_olek

turwal tu nie chodzi o oszustwie przez "dobrą zmianę" ale o naprawienie tego co rząd PO odebrał policjantom i przywrócenie starych przywilejów za służbę z narażeniem życia i zdrowia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   turwal
   turwal

   Zobaczmy czy policja da się oszukać przez "dobrą zmianę".

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Michał800
     Michał800

     I wcale się nie dziwię, dopóki nie zostanie podpisane rozporządzenie o przyznaniu podwyżek, obietnice są bez mocy wiążącej. Sąd wyraził się jasno!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       kubat
       kubat

       Na szczęście nie dali się kupić na "kiełbasę wyborczą". Udowodnili, że w mundurach nie chodzą same "kulsony".

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

         TVN Meteo
         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

         Konstytucjonalista: to może nie tyle stanowić krok w stronę polexitu, co jego pierwszy etap

         Gdybyśmy funkcjonowali w Trybunale Konstytucyjnym w pełni rzetelnie oceniającym konstytucyjność, to nie ma wątpliwości, że sprawa powinna być umorzona - powiedział w TVN24 doktor Tomasz Zalasiński z zespołu ekspertów prawnych Fundacji Batorego. Dodał, że "niestety" mamy do czynienia z trybunałem "postdemokratycznym". zobacz więcej »

         Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

         W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

         INFORMACJE BIZNESOWE »

         Strajk w LOT. Rzecznik firmy: rejsy odbywają się zgodnie z planem

         Strajk w LOT. Rzecznik firmy: rejsy odbywają się zgodnie z planem

         Rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT odbywają się zgodnie z planem, bez związku z odbywającą się pikietą związkową w siedzibie LOT w Warszawie - zapewnił dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki. Od godziny 5.00 rano w czwartek kilkadziesiąt osób pikietuje w siedzibie spółki w Warszawie. czytaj dalej »

         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

         "Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

         "Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

         Jak możemy ufać rządowi chroniącemu króla, który zamiast być sędzią, zachowywał się w ciągu ostatniego roku niczym chuligan w koronie - pytał w czwartek przebywający w Szwajcarii premier Katalonii Quim Torra. Polityk zarzucił hiszpańskiemu monarsze Filipowi VI podsycanie przemocy w kraju. zobacz więcej »

         INFORMACJE SPORTOWE »

         Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

         Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

         Angela Merkel przemawia w Bundestagu (Omer Messinger/PAP/EPA) czytaj dalej »