tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Przegląd rosyjskich mediów

"Polacy flirtowali z Hitlerem i się doigrali". Rosyjskie media edukują o 17 września

"Polacy flirtowali z Hitlerem i się doigrali". Rosyjskie media edukują o 17 września
Foto: RIA Nowosti, "Argumienty i Fakty", "Niezawisimaja Gazieta" Ekspert RIA Nowosti: polskie władze ponownie wpadają w antyrosyjską i antyradziecką histerię

W 75. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę prokremlowskie media, w tym agencja informacyjna RIA Nowosti, "uświadamiają" czytelnikom, że Armia Czerwona wkroczyła z "misją wyzwoleńczą na tereny okupowane przez Polskę". Jeden z historyków oskarża międzywojenne polskie władze o współudział w rozpętaniu - wraz z Adolfem Hitlerem - II wojny światowej. Jedynie "Niezawisimaja Gazieta" przedstawia agresję ZSRR jako "cios w plecy" i rozbiór Polski.

W obszernym artykule na stronie RIA Nowosti pt. "Polscy winowajcy II wojny światowej" ekspert tzw. Klubu Zinowiewskiego, zwanego "ekspercką platformą badawczą międzynarodowej agencji informacyjnej Rossija Siegodnia", rosyjski historyk, dr hab. Oleg Nazarow edukuje czytelników o tym, co wydarzyło się 17 września 1939 roku.

Przypomina, że w 2009 roku polski Sejm przegłosował rezolucję, w której uznał "wyzwoleńczy marsz Armii Czerwonej za agresję wobec Polski i oficjalnie oskarżył ZSRR o rozpętanie wspólnie z nazistowskimi Niemcami" II wojny światowej.

"Ten fakt, że do 17 września II Rzeczpospolita została rozgromiona przez Niemcy i zakończyła swoje niesławne istnienie, a nasze państwo w dużej mierze przywróciło sobie terytoria, które należały do niego przed pierwszą wojną światową, został przez inicjatorów tego pomysłu zignorowany" - pisze Nazarow.

"Antyrosyjska histeria"

"Nie trzeba być prorokiem, by przewidzieć, że w związku z 75. rocznicą wyzwolenia Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi spod polskiej okupacji oficjalna Warszawa znowu będzie trząść się w antyradzieckiej i antyrosyjskiej histerii" - podkreśla rosyjski historyk. Tłumaczy, że "w rzeczywistości wspólnikami Adolfa Hitlera w rozpętaniu II wojny światowej byli ludzie, którzy kierowali Polską w okresie międzywojennym".

Przypomina, że Polska w czasie rozbiorów nie istniała na mapie świata, a w 1918 roku "wykorzystując chaos, który królował w otrząsającej się z wojny Europie, Polacy zaczęli rozszerzać granice swojego odtwarzanego państwa we wszystkich kierunkach". Pisze o konfliktach i starciach zbrojnych z sąsiadami: Ukraińską Republiką Ludową z powodu Lwowa, "Galicją Wschodnią z powodu Wołynia i obwodu chełmskiego", z Litwą z powodu Wilna.

Wspomina o obozach, w których po wojnie 1920 roku przebywali rosyjscy jeńcy. "Ponad 80 tys. z nich zginęło w polskich obozach śmierci, które pojawiły się na długo przed dojściem do władzy Hitlera w Niemczech".

"Pod Smoleńskiem rozbili się polscy rusofobi"

"Ponieważ o tragedii w polskiej niewoli trzeba napisać osobno, zauważmy jedynie, że ani o tych 80 tys. zmarłych w polskich obozach, ani o 600 tys. radzieckich żołnierzy, którzy zginęli, wyzwalając Polskę od nazistowskiej okupacji w latach 1944-45, w 'cywilizowanym' europejskim państwie woli się nie nie wspominać" - czytamy w artykule. "Polacy zajęci są likwidacją pomników żołnierzy radzieckich, którzy uratowali ich dziadków i babcie od nazistowskiego ludobójstwa. Dlatego w Rosji nie było powodu urządzania narodowego płaczu po grupie polskich rusofobów, którzy rozbili się pod Smoleńskiem" - pisze Nazarow, a redakcja wybija ten fragment w ramce.

W dalszej części artykułu czytamy o "polskich przyjaciołach Hitlera": marszałku Józefie Piłsudskim, ministrze spraw zagranicznych Józefie Becku i gen. Edwardzie Rydzu-Śmigłym. Ich naczelnym celem miało być - według Olega Nazarowa - "zniszczenie Rosji w każdej postaci".

"Wielkomocarstwowe mrzonki"

"Wiedząc o pragnieniu Hitlera, by napaść na ZSRR, Warszawa liczyła, że dołączy do agresora. 26 stycznia 1939 roku w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec J. Ribbentropem Beck zauważył, że "Polska pretenduje do radzieckiej Ukrainy i wyjścia do Morza Czarnego" - pisze historyk. Dodaje, że Polska "uważała się za wielkie mocarstwo", choć "nie miała ku temu żadnych powodów", a Hitler nie uznawał Polski za mocarstwo.

Rosyjski historyk podkreśla, że "pozycja Polski stała się główną przyczyną zerwania negocjacji misji wojskowych ZSRR, Wielkiej Brytanii i Francji, które toczyły się w sierpniu 1939 roku w Moskwie. Warszawa ostro odmawiała wpuszczenia na polskie terytorium Armii Czerwonej, bez czego ZSRR nie mógł pomóc Polakom w odparciu inwazji Niemiec. Przyczynę odmowy podał polski ambasador we Francji Józef Łukaszewicz: gen. Józef Beck powiedział, że nigdy nie pozwoli wojskom rosyjskim zająć tych terenów, które odebraliśmy im w 1921 roku" - pisze Nazarow. Stwierdza, że "tym samym ambasador Polski przyznał, że Zachodnia Ukraina i Zachodnia Białoruś były w 1920 roku okupowane przez Polaków".

Artykuł został opublikowany na stronie RIA Nowosti 16 września, w przededniu rocznicy inwazji ZSRR na Polskę. Pocieszające jest to, że przez 16 godzin od publikacji został "polecony" przez zaledwie 43 spośród 2800 czytelników.

"Polacy flirtowali z Hitlerem"

W podobnym tonie o 75. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Polski pisze portal dziennika "Argumenty i Fakty".

W artykule pt. "Rosyjska wiosna na jesieni '39 roku. Jak Stalin przeprowadził operację +Brześć nasz+", czytamy: "To, że w Europie przed rozpoczęciem II wojny światowej nie utworzyła się koalicja antyhitlerowska, jest w dużym stopniu zasługą Polski, która blokowała niemal wszystkie inicjatywy ZSRR skierowane na stworzenie sojuszu przeciwko nadciągającemu niemieckiemu zagrożeniu".

"Najciekawsze, że sami Polacy w tym samym czasie flirtowali z Hitlerem, uczestnicząc w rozbiorze Czechosłowacji poprzez okupację obwodu cieszyńskiego" - pisze gazeta. "W 1939 roku Polska się doigrała. Wyobraziwszy sobie siebie jako dużego geopolitycznego gracza, wyraźnie przeceniła swoje siły i możliwości. Rząd ZSRR, zmęczony bezowocnymi próbami stworzenia wspólnego frontu przeciwko Hitlerowi, przeszedł do inicjatywy "każdy sam za siebie", podpisał z Niemcami pakt o nieagresji. Stało się jasne, że Polska, która uznawała się za drapieżnika, znajdzie się w roli pierwszej ofiary wielkiej międzynarodowej bójki" - pisze publicysta "Argumentów i Faktów" Andriej Sidorczyk.

Poczytaj o rosyjskiej propagandzie: dlaczego Rosjanie wierzą w Putina?

 

"Cios w plecy Polski"

Zgoła inaczej  sprawę radzieckiej inwazji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 17 września 1939 roku przedstawia rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Pisze o niej jako o "ciosie w plecy, po którym nastąpił rozbiór Polski".

"Po podpisaniu paktu Mołotow - Ribbentrop wojska Hitlera wtargnęły do Polski, a po 16 dniach, 17 września 1939 roku, jej granice przekroczyła armia Stalina. Był to cios w plecy, po którym nastąpił rozbiór Polski pomiędzy Niemcami i ZSRR" - napisała "NG".

"Jutro zetrą się na polu walki, jednak na razie są, jeśli nie sojusznikami, to wspólnikami, duchowymi braćmi" - dodał o rozbiorcach II RP moskiewski dziennik.

"NG" opatrzyła tekst fotografią przedstawiającą żołnierzy Armii Czerwonej w Lublinie we wrześniu 1939 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Przegląd rosyjskich mediów

Komentarze (80)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Darek1973d

Warto wspomniec iz na terenie ZSRR cwiczyly wojska niemieckie lamiac postanowienia traktatu wersalskiego jeszcze przed wybuchem 2 wojny swiatowej. Oraz ze trwala wymiana wojskowych.Ruscy jezdzili do Niemiec a Niemcy do ZSrr w ramach wspolpracy. Warto przypomniec ze to polska odmowila Hitlerowi dostepu do pasa pomorza ktorego domagal sie Hitler

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Osssama
   Osssama

   białe - czarne, czarne - białe... kota ogonem na trzy razy i "ich" prawda zawsze wyjdzie jakoś... nie ma co się przejmować tylko tępić plugastwo zaczynając od tego forum... nawet najwięksi rosoholicy jakich znam nie powiedzieli/napisaliby tego co te kremlowskie trolle tutaj... ABW powinno się tym zainteresować ;)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     z_barszczewski
     z_barszczewski

     Bolszewickie pranie mózgu nawet po wielu latach przynosi skutek. Polecam obejrzenie filmu Salt z Angeliną Jolie i Danielem Olbrychskim, w którym pokazano metody stosowane dla wykształcenia tzw. śpiochów – agentów KGB umieszczanych we wrogich państwach jako ich obywateli, aby w odpowiednim momencie można ich było wykorzystać. Ilu z nich rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       franek111

       Ciekawe ilu z tych 600 tys. radzieckich żołnierzy co zostali w Polsce wykończyło NKWD i Smiersz?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         piotr_pniewski

         Lance do boju szable w dłoń bolszewika goń , goń !!!Irek trollu odczep się od nas razem z Twoją Kremlowską śmietanką mamy nauczycieli w szkołach od nauki Historii a nie czytać wasze bzdury !!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Cloud1
           Cloud1

           Bolszewicka propaganda z czasów ich napadu na Polskę dokonanego rączka w rączkę z Hitlerem. I nie jest prawdą, że dopiero 17 IX napadli na Polskę. Od 1 IX wspierali jak mogli swojego przyjaciela Adolfa i jego rzeźników. Choćby naprowadzając swoimi nadajnikami, hitlerowskie bombowce nad polskie miasta. Nazywają wszystkich dookoła faszystami rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             7
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Anchelo
             Anchelo

             Przeczytałem ten artykul w RIA nowosti. Nie wiem co napisać. Napewno w Rosji istnieje jakaś wodka z 100% alkoholu i domieszką heroiny..
             Dzień temu mój znajomy Polak wysłał mi "prawdziwą historię" Rosji według "badan" Prawego Sektoru.
             Ciekawe, dlaczego zawsze staramy się znależć coż złego w historii sąsiadów? Nie móżemy, rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Cloud1
               Cloud1

               Możesz być dumny ze swojego Nowo_ZSRR i jego historii gułagów, masowych mordów, milionowych ofiar systemu który sobie stworzyliście, współpracy z Hitlerem i zbrodniczej powojennej okupacji Polski,Węgier,Czechosłowacji i wielu innych krajów. Nikt ci nie broni.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Anchelo
                 Anchelo

                 A jeszcze mamy wodkę, niedwiedzi, Syberia, somochód "Lada", WDW i dużo innych strasznych rzeczy.

                 Cloud1
                 Jesteś bardzo przyjemny w ostatnich komentarzach. Masz chore?))

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   z_barszczewski
                   z_barszczewski

                   Ja wiem, że Google Translate nie jest doskonały, ponieważ istnieją IDIOMY. Jednakże mógłbyś się troszkę przyłożyć do nauki języka polskiego i pisać takich FARMAZONÓW. Ja przynajmniej pisząc po polsku, angielsku, ukraińsku, rosyjsku czy hiszpańsku (w tych językach mówię) staram się robić to poprawnie. Czasem zdarzy się tzw. rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     z_barszczewski
                     z_barszczewski

                     Przepraszam. Miało być "nie pisać”.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Cloud1
                       Cloud1

                       Fakt. Łada jest straszna. Rdzewieje już na zdjęciu w katalogu.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         2
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Stan1976
                         Stan1976

                         Panu histerykowi, o przepraszam historykowi coś się pomieszało w głowie i papierach.
                         Hitler proponował do ostatniej chwili sojusz Polsce przeciw ZSRS , przekazanie Polsce całej Ukrainy z dostępem do Morza Czarnego.
                         I niestety dla Polski i Polaków, a na szczęście dla ZSRS i Sowietów, Józef Beck poszedł na lep propagandy i kłamliwych rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            8
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Cloud1
                           Cloud1

                           Gdyby Polska tak uczyniła, to by nas dziś nie było. Miałbyś piękny teren który kiedyś był Polską. Same piękne kominy krematoriów. ZSRR też nam proponował sojusz przeciwko Niemcom. Musieliśmy tylko dobrowolnie wpuścić morderców Stalina z AC na nasze ziemie. Wydusiłby nas co do jednego.Ty masz wielką dziurę w czerepie.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Vars
                             Vars
                             • Stan1976:
                             • Panu histerykowi, o przepraszam historykowi coś się pomieszało w głowie i papierach.
                              Hitler proponował do ostatniej chwili sojusz Polsce przeciw ZSRS , przekazanie Polsce całej Ukrainy z dostępem do Morza Czarnego.
                              I niestety dla Polski i Polaków, a na szczęście dla ZSRS i Sowietów, Józef Beck poszedł na lep propagandy i kłamliwych
                             • rozwiń

                             Co za niedorzeczne brednie

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               franek111

                               Hitler proponował nam antybolszewicki sojusz w zamian za rezygnację z Gdańska i zgodę na eksterytorialną autostradę z Niemiec do Prus,reszta to wymysły pseudohistoryków

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 1
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Prokop Holy
                                 Prokop Holy

                                 Jakbym słyszał Putina AD 2014.

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   5
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    1
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   Anta56
                                   Anta56

                                   To historyk literatury fantasty?

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     4
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      1
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Cloud1
                                     Cloud1

                                     j1940 antypolska kacapska chodząca karkówka z golonką.

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       3
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Więcej komentarzy - rozwiń
                                       Zasady forum
                                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                       Pozostałe informacje

                                       INFORMACJE SPORTOWE »

                                       Wpadła do studni, wycieńczona pływała wiele godzin

                                       Z pomocą przyszli wolontariusze. Akcja ratowania suni nie była prosta. ZOBACZ TOTERAZ.PL

                                       Napastnik reprezentacji Niemiec podczas treningu w Lipsku (Fot. FILIP SINGER/PAP/EPA) czytaj dalej »