tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Palestyńskie porozumienie musi być zgodne z umowami międzynarodowymi"

zobacz więcej wideo »
"Palestyńskie porozumienie musi być zgodne z umowami międzynarodowymi"
 • Pojednanie Fatah - HamasPojednanie Fatah - Hamas
 • "Palestyna może liczyć na Polskę". Duda spotkał się z Abbasem"Palestyna może liczyć na Polskę". Duda spotkał się z Abbasem
 • Konflikt Izraela z Palestyną się zaostrza. Ofiary po obu stronachKonflikt Izraela z Palestyną się zaostrza. Ofiary po obu stronach
Foto: PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM | Video: Reuters Ahmed, lider Fatah oraz Arouri, lider Hamasu po podpisaniu porozumienia uścisnęli sobie dłonie

Dowolne palestyńskie porozumienie w sprawie pojednania musi być zgodne z umowami międzynarodowymi - oświadczył w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Wcześniej komunikat tej samej treści anonimowo przekazał agencji Reutera przedstawiciel rządu Izraela.

Netanjahu zaznaczył, że porozumienie musi być również zgodne z warunkami ustalonymi przez kwartet bliskowschodni, czyli Unię Europejską, ONZ, USA i Rosję. Dodał, że porozumienie musi uwzględniać też uznanie Izraela i rozbrojenie radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas.

"Jeszcze bardziej skomplikuje poszukiwania porozumienia"

"Izrael będzie przyglądał się rozwojowi sytuacji i podejmie odpowiednie działania" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu premiera.

Szef rządu zakomunikował również, że pojednanie między Hamasem a umiarkowanym palestyńskim Fatahem "jedynie jeszcze bardziej skomplikuje poszukiwanie porozumienia pokojowego z Izraelem".

"Izrael sprzeciwia się jakiejkolwiek formie pojednania, w której organizacja terrorystyczna Hamas nie składa broni i nie zaprzestaje walki o zniszczenie Izraela" - napisał Netanjahu na swoim koncie na Facebooku. W czwartek rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie, Hamas i Fatah, podpisały w Kairze pierwsze porozumienie w sprawie pojednania, które kończy dekadę sporów. Hamas i Fatah ustaliły między innymi, że najpóźniej 1 grudnia palestyński rząd jedności przejmie władzę w Strefie Gazy. Od 2007 roku jest ona kontrolowana przez Hamas.

"3 tysiące policjantów w Strefie Gazy"

Szczegóły umowy nie zostały oficjalnie przedstawione. Jednak dwa źródła, na które powołuje się Reuters, twierdzą, że ugrupowania porozumiały się co do tego, iż 1 listopada przekażą odpowiedzialność za przejście graniczne Rafah między Egiptem a Strefą Gazy rządowi jedności. Ahmed i Aruri poinformowali, że pierwszym krokiem w kierunku pojednania będzie wzmocnienie rządu Autonomii Palestyńskiej, który 2 października powrócił do Strefy Gazy.

W ramach porozumienia 3 tysiące palestyńskich policjantów z Autonomii Palestyńskiej zostanie rozmieszczonych w Strefie Gazy i na granicach z Izraelem i Egiptem - powiedział wysoki rangą przedstawiciel władz, który brał udział w negocjacjach. Ponadto Abbas ma wkrótce znieść sankcje finansowe, wprowadzone w tym roku, by zmusić Hamas do pojednania - dodał Agha.

Hamas stracił głównego sponsora

Negocjacje w sprawie pojednania i współpracy między skłóconymi ruchami palestyńskimi trwały w stolicy Egiptu od wtorku.

Uważa się, że postępy w negocjacjach, w których Hamas poszedł na istotne ustępstwa, stały się możliwe, ponieważ to islamistyczne ugrupowanie obawia się finansowej i politycznej marginalizacji, straciło bowiem głównego sponsora, czyli Katar. Kraj ten jest izolowany przez inne monarchie Zatoki Perskiej i na razie nie widać końca tego dyplomatycznego kryzysu.

Jak komentuje Reuters, nowe porozumienie Fatahu z Hamasem, który jest uważany za organizację terrorystyczną przez Izrael, USA czy UE, oznacza, że zmaleją szanse na postęp w palestyńsko-izraelskich rozmowach pokojowych.

Proces pojednania

Uznawana na arenie międzynarodowej Autonomia Palestyńska, która pragnie utworzyć państwo złożone z terenów Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy i Jerozolimy Wschodniej, została wyparta w 2007 roku ze Strefy Gazy przez Hamas. Jej władza ogranicza się do tych części Zachodniego Brzegu, które nie są pod kontrolą Izraela.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wykluczał pojednanie z Hamasem, jeśli nie przekaże on Autonomii kontroli nad Strefą Gazy i nie podda się jego władzy.

W związku z kontrolowaniem Strefy Gazy przez Hamas Izrael wprowadzał tam liczne ograniczenia, a większość ludności jest uzależniona od pomocy żywnościowej. Od 2006 roku Izrael i Egipt utrzymują lądową i morską blokadę Strefy Gazy, usiłując zapobiec atakom ze strony palestyńskich bojowników.

Niedawno Hamas pozwolił rządowi jedności narodowej z siedzibą w Ramallah na Zachodnim Brzegu przejęcie publicznych instytucji w Strefie Gazy w ramach procesu pojednania. Było to kluczowe żądanie Abbasa. Palestyński premier Rami Hamdallah odwiedził następnie Gazę i ogłosił, że Autonomia Palestyńska zacznie przejmować kontrolę nad sprawami administracyjnymi tego terytorium i "obowiązkami dotyczącymi bezpieczeństwa"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Przebiega tuż przed jadącym autobusem, by zdążyć na tramwaj. O krok od tragedii

Skrajna lekkomyślność i brak uwagi mogły doprowadzić do tragicznego wypadku na przystanku w Szczecinie. Zobacz TOTERAZ.

Gazociąg, Trójkąt Weimarski, Rosja. Prezydent o rozmowach z Merkel

Wśród tematów poruszonych w rozmowach polsko-niemieckich, przy okazji wizyt w Warszawie kanclerz Angeli Merkel i szefa MSZ Heiko Maasa, znalazły się wszystkie tematy z agendy naszych relacji, między innymi kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz sytuacja w Rosji - wyjaśniał we wtorek prezydent Andrzej Duda. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka nie musi oznaczać zastrzyków. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, których badania potwierdziły, że szczepionka podana w formie tabletki też może zadziałać. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Tatarzy totalnie zbojkotowali rosyjskie wybory na Krymie" - napisał na Facebooku Refat Czubarow, szef samorządu krymskich Tatarów. "Medżlis narodu tatarskiego jest wdzięczny za totalny bojkot przez ludność krymskich Tatarów bezprawnych wyborów 18 marca, zorganizowanych przez rosyjskich okupantów na Krymie" - dodał Czubarow. zobacz więcej »

Polscy studenci stworzyli innowacyjnego satelitę. Wyleci w kosmos na Falconie 9

Ma rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie selekcjonera Adama Nawałkę - z takim celem na zgrupowanie we Wrocławiu przyjechali piłkarze czekający na występ w pierwszej reprezentacji Polski. - Nie ma dużo czasu, trzeba jak najwięcej wycisnąć z meczów z Nigerią i Koreą - podkreślił Przemysław Frankowski. zobacz więcej »

Samoloty Sił Powietrznych Peru (FAP) przelatują nad Costa Verde (Fot. STR/PAP/EPA) czytaj dalej »