tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Pojazdy służb bez badań, pozostają w bazach. Winne przepisy

Pojazdy służb bez badań, pozostają w bazach. Winne przepisy
Foto: ksp Nowe radiowozy policji zaprezentowane w grudniu

Radiowozy policji, pojazdy straży pożarnej, innych służb, a także Wojska Polskiego nie mogą przechodzić badań diagnostycznych. Każdego dnia rośnie liczba tych pozostających w garażach. Winne są ministerstwa: spraw wewnętrznych, obrony narodowej i finansów, które nie znowelizowały niezbędnego rozporządzenia.

Patowa sytuacja z badaniami diagnostycznymi pojazdów służb państwowych zaczęła się na początku marca.

- Najpierw myśleliśmy, że nie możemy aut wysyłać tylko do resortowych stacji diagnostycznych. Od 8 marca wiemy, że nie możemy przeprowadzać badań również na prywatnych stacjach - mówi nam oficer jednej z dużych komend wojewódzkich policji.

Przyczyną problemów są kwestie związane ze zmianami w ustawie prawo o ruchu drogowym. Według prawników nowelizacja tej ustawy spowodowała, że utraciło moc rozporządzenie, na podstawie którego kierowano dotąd na badania pojazdy służb państwowych.

Stojące radiowozy

Aktualnie nikt nie jest w stanie oszacować, ile pojazdów nie wyjechało do służby w całym kraju. Zjawisko ma jednak rozmiar masowy. Świadczą o tym udokumentowane sygnały, które posiadamy od urzędników z różnych miast w Polsce, a także zwykła statystyka. Tylko policja dysponuje 22 tysiącami pojazdów. Średnio więc każdego miesiąca badania diagnostyczne powinno przechodzić około 1,8 tys. z nich.

- W rzeczywistości nasze auta głównie przechodzą badania wiosną. Dlatego, że pochodzą z zakupów centralnych, które są realizowane do końca roku, a my je otrzymujemy w pierwszych miesiącach nowego roku - mówią nam zgodnie logistycy.

Pojawił się także inny problem. Przez pierwszych kilka dni marca logistycy wysyłali pojazdy na badania do prywatnych stacji diagnostycznych. Byli przekonani, że rozporządzenie utraciło moc wyłącznie w kwestii kierowania aut na badania do resortowych stacji. - W mojej jednostce od pierwszego marca wysyłaliśmy auta do prywatnych stacji, opłacając faktury. Teraz nikt nie wie, czy są to badania ważne czy nieważne. Wszystko jest niby w porządku do momentu, gdy radiowóz weźmie udziału w kolizji. Wówczas okaże się, że policjant nie miał prawa wyjechać na ulicę - zżyma się rozmówca tvn24.pl.

Niechlujne zmiany w prawie

Taka sytuacja dotyczy wszystkich pojazdów w państwie, które są "użytkowane w sposób specjalny". Przyczyną całego zamieszania jest ustawa, która powołała do życia Krajową Administrację Skarbową. Jej wprowadzenie wiązało się z koniecznością nowelizacji wielu innych aktów prawnych - w tym prawa o ruchu drogowym. Zmieniono brzmienie artykułu ustawy, z którym powiązane z kolei było rozporządzenie z 2011 roku. To wspólne rozporządzenie ministrów finansów, spraw wewnętrznych i obrony narodowej, którego tytuł brzmi “w sprawie badań technicznych pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny”.

Na obowiązek zmiany rozporządzenia, w związku ze zmianami w ustawie, pierwszy zwrócił uwagę dr Piotr Bielski ze specjalistycznego serwisu prawnego Lex.

- Oznacza to, iż konsekwencją zmiany artykułu 86 ustęp 1 ustawy - prawo o ruchu drogowym - powinno być wydanie nowego rozporządzenia na podstawie artykułu 86 ustęp 4 tej ustawy - brzmiała konkluzja Bielskiego w serwisie Lex.

Jak zauważył prawnik, zmiana artykułu ustawy, powiązanego z rozporządzeniem - zgodnie z zasadami prawodawstwa - pociągała za sobą konieczność zmiany rozporządzenia.

Jego zdanie podzielili również prawnicy pracujący dla instytucji publicznych, stąd zakaz wysyłania od 1 marca na badania do resortowych stacji. Po kilku dniach jednak uzgodniono, że nie można wysyłać pojazdów także do stacji cywilnych.

- Otrzymaliśmy informację, że ministrowie już pracują nad nowym rozporządzeniem - usłyszeliśmy wczoraj w pionie prasowym Komendy Głównej Policji. Jednak na oficjalne pytania, kiedy ukaże się nowe rozporządzenie, nie otrzymaliśmy odpowiedzi z MSWiA przed publikacją tekstu.

Jednak dwie godziny później otrzymaliśmy odpowiedzi MSWiA potwierdzające, że prace nad nowym rozporządzeniem już trwają:

"Rozporządzenie w sprawie badań technicznych pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny zostanie dziś przekazane do Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rozwoju i Finansów jako organów współwydających akt oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa jako organu podpisującego akt w porozumieniu" - przekazało nam biuro prasowe resortu.

Tak nowe radiowozy dla policji komenda stołeczna prezentowała w grudniu:

Oglądaj
Nowe radiowozy Komenda Stołeczna Policji prezentowała w grudniu
Nowe radiowozy Komenda Stołeczna Policji prezentowała w grudniu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jodła2016

za sprowadzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia obywateli powinni ponieść odpowiedzialność karną.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pavster

   Dokupi się nowe. Dealer zarobi, zleceniodawca zarobi....wszystko kręci się po staremu... PiS...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     raf71

     W tej sprawie nikomu się już nie śpieszy żeby auta mogły być wykorzystywane. Nikt z rządu nie zostaje po godzinach, żeby sprawę uregulować. Toż to nie TK ani KRS :)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       skuba

       E tam, jakieś badania! Ważne czy poświęcone?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         kubat
         kubat

         Dziwnym trafem, tego nie przeoczyli. Widocznie proboszcz trzyma rękę na pulsie, bo to niezłe co łaska.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           "Mamy do czynienia
           z liderami mocno nieprzewidywalnymi"

           Zwołanie szczytu było niespodzianką, zerwanie szczytu było niespodzianką. W gruncie rzeczy z obu stron mamy do czynienia z przywódcami nieprzewidywalnymi - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Kwaśniewski, komentując informację o odwołaniu spotkania Trump-Kim. - Moja prognoza jest taka, że podobnych zakrętów przeżyjemy jeszcze kilka - dodał były Prezydent. zobacz więcej »

           Pasażer wyleciał w powietrze. Ciężko uwierzyć, że w tym wypadku nikt nie zginął

           W Brazylii, w trakcie policyjnego pościgu, doszło do niebezpiecznego wypadku. Zobacz TOTERAZ.

           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

           TVN Meteo

           INFORMACJE BIZNESOWE »

           Nowa opłata na kolei. "Tak czy inaczej ucierpi pasażer"

           Nowa opłata na kolei. "Tak czy inaczej ucierpi pasażer"

           Polskie Koleje Państwowe chcą pobierać od przewoźników tak zwaną opłatę dworcową. Państwowa spółka prowadzi już w tej sprawie negocjacje w firmami. "To kolejna próba przerzucania kosztów złego zarządzania nieruchomościami PKP na barki przewoźników" - podkreślił w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bogusław Godlewski. czytaj dalej »

           INFORMACJE SPORTOWE »

           Jak przetransportować drzewka? Polacy mają na to sposób!

           Poznań czy Swarzędz? Polska husaria powraca w spektakularnym stylu? Internetowa debata trwa. Zobacz TOTERAZ.

           Łódź na jeziorze Neuchatel, Chevroux, Szwajcaria. (Fot. Anthony Anex/PAP/EPA) czytaj dalej »