tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jest podejrzany o znęcanie się i zabicie małego Maksa. Sprawdzą, czy jest poczytalny

zobacz więcej wideo »
Jest podejrzany o znęcanie się i zabicie małego Maksa. Sprawdzą, czy jest poczytalny
 • Mężczyzna podstępem wysłał matkę do sklepuMężczyzna podstępem wysłał matkę do sklepu
 • Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłokProkuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok
 • Rodzice nic nie wiedzieli o znęcaniu się nad LenąRodzice nic nie wiedzieli o znęcaniu się nad Leną
 • Na początku nikt z podejrzanych nie przyznawał się do zabicia chłopcaNa początku nikt z podejrzanych nie przyznawał się do zabicia...
 • Pierwszą podejrzaną była matkaPierwszą podejrzaną była matka
 • Mężczyzna usłyszał zarzutyMężczyzna usłyszał zarzuty
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Prokuratura o pobiciu małego Maksymiliana (wideo archiwalne):

- 40-letni Grzegorz B., podejrzany o zabójstwo 6-miesięcznego Maksymiliana i znęcanie się nad jego siostrą, został przewieziony do szpitala na obserwację psychiatryczną – poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Ewa Romankiewicz.

Prokuratorka dodała, że podejrzany będzie przebywał na obserwacji w warunkach zamkniętych przez cztery tygodnie; czas ten jednak, na wniosek biegłych, może zostać wydłużony przez sąd.

Grzegorz B. ma postawione zarzuty zabójstwa półrocznego Maksymiliana i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad siostrą chłopca - 2,5-letnią Leną. Podejrzany to znajomy rodziców dzieci i były pracodawca ich ojca.

Sprawdzą, czy był poczytalny

O obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych zawnioskowali w sierpniu biegli psychiatrzy. Przebadali oni wcześniej mężczyznę ambulatoryjnie. Uznali jednak, że nie jest to wystarczające i że do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania stanu psychicznego podejrzanego oraz wydania opinii w tej sprawie konieczna jest obserwacja psychiatryczna.

Chodzi o ustalenie, czy Grzegorz B. był poczytalny w chwili popełniania zarzucanych mu czynów, czy nie ma ukrytych bądź nieukrytych chorób, czy może brać udział w postępowaniu i czy może ponieść odpowiedzialność karną.

Przewiezienie podejrzanego na obserwację w szpitalu było możliwe po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w tej sprawie.

Twierdził, że to wypadek

Półroczny Maksymilian trafił do rzeszowskiego szpitala w ostatni piątek lipca, lekarze określali jego stan jako krytyczny. Chłopczyk miał liczne obrażenia ciała, w tym głowy. Dzień później zmarł. Razem z nim do szpitala trafiła także jego siostra, u której funkcjonariusze policji również zauważyli obrażenia, jednak nie zagrażały one życiu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Mężczyzna przesłuchiwany wówczas w prokuraturze przyznał się do tego, że mógł spowodować śmierć chłopczyka, ale utrzymywał, że obrażenia, jakich dziecko doznało, były przypadkowe. Sekcja zwłok wykluczyła jednak, by obrażenia chłopca spowodowane były nieszczęśliwym wypadkiem.

"Lubił znęcać się nad Leną"

Grzegorz B. w prokuraturze przyznał się też do wielokrotnego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad obecnie 2,5-letnią dziewczynką. Mówił, że z niezrozumiałych dla siebie powodów nienawidzi tego dziecka, że sprawiało mu przyjemność zadawanie jej bólu oraz to, że dziecko się go boi. Miał ją podduszać, szarpać, ale tak, aby zostawiać jak najmniej śladów na ciele dziecka.

Jednak w czasie posiedzenia sądu w sprawie aresztu zmienił zdanie - nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Grzegorz B. od 1 sierpnia przebywa w areszcie. Prokurator wystąpił z wnioskiem o jego przedłużenie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Patrzę na niego jak na pacjenta". Psycholog
o nożowniku

Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - stwierdziła psycholog i trener rozwoju osobistego Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend". Wskazywała, że u osób z upośledzoną kontrolą własnych emocji kumulowany stres może doprowadzić do "agresji w stosunku do społeczeństwa". zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory po 12 dniach kampanii. W Japonii zwyciężyła prawicowa koalicja

Wybory po 12 dniach kampanii. W Japonii zwyciężyła prawicowa koalicja

Prawicowa koalicja premiera Japonii Shinzo Abe zwyciężyła w niedzielnych, przedterminowych wyborach parlamentarnych i najpewniej zdobędzie co najmniej 311 spośród 465 mandatów w izbie niższej - wynika z sondaży exit polls i obliczeń prywatnej telewizji TBS. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Czas na popołudniową, artystyczną kawę

Daphne Tan z Singapuru sprawia, że kawa nie tylko jest słodka w smaku, ale również z wyglądu. Zobaczcie TOTERAZ.

Żołnierze na ulicach Kabulu, Afganistan (Fot. HEDAYATULLAH AMID/PAP/EPA) czytaj dalej »