Po skardze KE wobec Polski. Kopcińska: tylko prawomocny wyrok może zobowiązać

Aktualizacja:
[object Object]
Politycy komentują decyzję Komisji Europejskiejtvn24
wideo 2/35

Szczególnie nas decyzja Komisji Europejskiej nie dziwi, czekamy na wniosek procesowy. Jak się z nim zapoznamy, będziemy mogli odpowiedzieć - tak premier Mateusz Morawiecki odniósł się w poniedziałek do decyzji Komisji Europejskiej w sprawie skierowania skargi wobec Polski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Polska jest gotowa do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed TSUE - powiedziała z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Komisja Europejska zdecydowała się skierować skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sędziowskiej, które zostało wprowadzone przez nową ustawę o Sądzie Najwyższym - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva.

Decyzję Komisji Europejskiej komentowali politycy.

"Czekamy na wniosek procesowy od TSUE"

- Czekamy na ten wniosek procesowy, wtedy, jak się zapoznamy z nim, będziemy mogli odpowiedzieć - powiedział na konferencji w Przasnyszu szef rządu, pytany o decyzję Komisji Europejskiej.

- Szczególnie nas to nie dziwi, ponieważ wszyscy, którzy się tą sprawą interesują, wiedzą, że Polska jest od dłuższego czasu w pewnym sporze, co do zakresu reform wymiaru sprawiedliwości - powiedział premier.

Według Morawieckiego rząd pokazuje w swoim dialogu z Komisją Europejską, jak reformowanie wymiaru sprawiedliwości jest "krytycznie ważne".

Premier o decyzji Komisji Europejskiej: czekamy na wniosek procesowy od TSUE
Premier o decyzji Komisji Europejskiej: czekamy na wniosek procesowy od TSUEtvn24

"Polska jest gotowa do obrony swoich racji"

- Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej nie jest zaskakująca. Od wielu miesięcy utrzymuje się między Warszawą a Brukselą zasadnicza różnica zdań co do zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z traktatami. Potwierdziliśmy obszernie swoje stanowisko w pismach przedsądowych przekazanych Komisji w ostatnich miesiącach - powiedziała z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Do skargi i innych wniosków Komisji Europejskiej odniesiemy się jak tylko TSUE zgodnie z procedurami przekaże nam dokumenty KE - dodała.

Kopcińska podkreśliła, że w przypadku środków tymczasowych, o których zastosowanie wnioskuje KE, "należy zwrócić uwagę, że z natury odnosić się one mogą tylko do zdarzeń przyszłych, które mogłyby utrudniać wykonanie wyroku".

- Do zmian ustawodawstwa może zobowiązywać państwo członkowskie tylko prawomocny wyrok Trybunału - podkreśliła rzeczniczka rządu.

- Polska jest gotowa do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałem - zapewniła Kopcińska.

Kopcińska: my jesteśmy przygotowani do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałem
Kopcińska: my jesteśmy przygotowani do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałemtvn24

"Zaskakujące sformułowanie" w "niezaskakującej decyzji"

Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy decyzja KE "to nie jest jakieś zaskoczenie". - Od wielu miesięcy były prowadzone w tym zakresie rozmowy i były także składane obszerne wyjaśnienia polskiego rządu, także w trybie pozaprocesowym - wytłumaczył.

- Jeżeli chodzi o kwestię związaną z zawieszeniem stosowania przepisów ustawy, to oczywiście może zaskakiwać sformułowanie dotyczące przywrócenia stanu wobec stanu na dzień 3 kwietnia 2018 roku, ale to są wszystko rzeczy, które będzie rozstrzygał TSUE - podkreślił Mucha.

- Podzielam ten pogląd, który był wyrażany w stanowisku polskiego rządu, że kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości to kwestia kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

"Przychodzi czas rachunku"

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna również przyznał, że nie jest zaskoczony decyzją Komisji Europejskiej.

- Ta sytuacja była przygotowywana i dojrzewała od tygodni. Jeżeli politycy PiS nie zmienią polityki walki z Komisją Europejską, oszukiwania i kłamstw, to za to zapłacą. Przychodzi czas rachunku - podkreślił.

Poseł PO Cezary Tomczyk stwierdził, że "Komisja Europejska korzysta z prawa, które posiada, od kiedy Polacy zgodzili się na obecność w Unii Europejskiej".

- Paradoksem jest to, że dzisiaj instytucje europejskie występują w obronie niezależności polskich sądów, a polski rząd robi wszystko, żeby uzależnić sędziów od polityków - dodał poseł.

Schetyna: jeżeli politycy PiS nie zmienią polityki walki z Komisją Europejską, oszukiwania i kłamstw to za to zapłacą
Schetyna: jeżeli politycy PiS nie zmienią polityki walki z Komisją Europejską, oszukiwania i kłamstw to za to zapłacątvn24

"Działają tylko i wyłącznie w swoim, partyjnym interesie"

Jakub Stefaniak, rzecznik PSL przyznał, iż "coraz bardziej jest mu wstyd, że mamy taki rząd".

- Kocham Polskę, uważam, że jest wspaniałym krajem. Niestety od 2015 roku nie ma szczęścia do tych, którzy mają władzę. To są nieudacznicy, którzy niszczą dobre imię Polski. Działają tylko i wyłącznie w swoim, partyjnym interesie. To ich zgubi, ale przy okazji jest niekorzystne dla Polski - podkreślił.

"Coraz bardziej jest mi wstyd, że mamy taki rząd"
"Coraz bardziej jest mi wstyd, że mamy taki rząd"tvn24

"Działania rozpoczęte przez Komisję Europejską są oderwane od rzeczywistości"

Jan Mosiński z PiS przytoczył "korytarzową informację z Brukseli". - Kiedy skarga powstawała, nie czekano na odpowiedź rządu polskiego. Ona była napisana już przed tym, zanim rząd polski napisał jakiekolwiek wyjaśnienie sensu reform - przekonywał. Podkreślił, że jego partia stoi na stanowisku, iż "działania rozpoczęte przez Komisję Europejską są oderwane od rzeczywistości".

Mosiński: działania rozpoczęte przez Komisję Europejską są oderwane od rzeczywistości
Mosiński: działania rozpoczęte przez Komisję Europejską są oderwane od rzeczywistościtvn24

"Potrzebny kompromis"

Kornel Morawiecki pytany w poniedziałek w Sejmie przez dziennikarzy, co powinien zrobić rząd po decyzji KE o skierowaniu skargi do TSUE, powiedział: - Uważam, że cała sprawa reformy sądowniczej powinna inaczej przebiegać.

- Bardzo mi się podobało, że pan premier, mój syn, spotkał się panią prezes Sądu Najwyższego (Małgorzatą Gersdorf - red.) - dodał lider Wolnych i Solidarnych.

Jego zdaniem w sprawie wymiaru sprawiedliwości, potrzebny jest kompromis "w interesie Polski, w interesie obywateli". - Władza nie może walczyć ze sobą (...) Nie może być tak, że władza sądownicza chce pokonać władzę wykonawczą, bądź odwrotnie. Musi być równowaga, tak jak jest zapisane w konstytucji – ocenił.

Kornel Morawiecki przyznał, że nie rozmawiał z premierem na temat spotkania z sędzią Gersdorf. Pytany, czy szef rządu powinien zrobić krok w tył, odpowiedział, że "powinny zrobić to obie strony".

Kornel Morawiecki o decyzji Komisji Europejskiej: potrzebny kompromis między władzą wykonawczą a sądowniczą
Kornel Morawiecki o decyzji Komisji Europejskiej: potrzebny kompromis między władzą wykonawczą a sądowniczątvn24

Kukiz o decyzji KE: nie wykluczam, że PiS wycofa się z reformy sądownictwa

Podczas konferencji prasowej w Sejmie lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zostali zapytani, co powinna zrobić Polska po decyzji Komisji Europejskiej.

Tyszka powiedział, że jego zdaniem ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sędzią Małgorzatą Gersdorf "było podyktowane obawami przed taką sytuacją", z jaką mamy do czynienia po decyzji KE. - Prawo i Sprawiedliwość nawarzyło piwa ustawami, dotyczącymi najwyższych instytucji wymiaru sprawiedliwości i teraz musi je (piwo) wypić - podkreślił.

- Nie może być tak, że pięć czy sześć ustaw, już sam zgubiłem rachubę, o Sądzie Najwyższym się pojawiało bez szerokiej dyskusji, na zasadzie przepychanki, kto będzie miał swoich dyspozycyjnych sędziów - dodał Tyszka. Przypomniał, że Kukiz'15 nie zgadzał się na to, żeby sędziowie sami siebie wybierali, ani aby wybierali ich politycy.

- Chcemy rzeczywistej, oddolnej reformy wymiaru sprawiedliwości - zadeklarował.

Zdaniem Kukiza reforma sądownictwa powinna trwać kilkanaście lat i powinna się zacząć od wprowadzenia instytucji sędziego pokoju, który orzekałby w prostych sprawach. Dopiero później - dodał - KRS wybierałby spośród nich kandydatów do instytucji wyższych.

Kukiz pytany, czy PiS wycofa się z reformy sądownictwa, odpowiedział: - Nie wykluczam takiej sytuacji, że zrobią taką woltę, jak przy ustawie o IPN, że nagle, jednego dnia odwrócili kota ogonem, nie obrażając kotów.

Tyszka przypomniał, że podczas jednego z głosowań dotyczącego projektu ustaw o SN klub "Kukiz'15 zgłaszał poprawkę, aby wyłączyć z wieku emerytalnego pierwszą prezes Sądu Najwyższego, którą aktualnie jest pani Gersdorf". Jak ocenił, "dzięki temu nie złamalibyśmy konstytucji". Zaznaczył, że przeciw tej poprawce głosował zarówno PiS, jak i PO.

Kukiz zauważył, że szef PO Grzegorz Schetyna zagłosował przeciwko tej poprawce, a w tej chwili jedzie do Niemiec "skarżyć się". - Jeden jego kolega kilka lat temu skarżył się, że Niemcy go biją, a teraz on pojechał do Niemców skarżyć się, że Polacy go biją. Paranoja, partia schizofreniczna - ocenił Kukiz.

"Nie wykluczam takiej sytuacji, że zrobią taką woltę, jak przy ustawie o IPN"
"Nie wykluczam takiej sytuacji, że zrobią taką woltę, jak przy ustawie o IPN"tvn24

"Jestem przekonany, że skarga KE do TSUE zostanie odrzucona"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej, powiedział, że PiS "spodziewał się tego". - Widać było, że taka decyzja zapadnie - powiedział Karczewski.

- Co zrobimy? Ja jestem politykiem, nie jestem futurologiem, nie wiem, co zrobimy. Zawsze wszystkie wyroki respektowaliśmy. Polska jest liderem, jeśli chodzi o respektowanie i wykonywanie orzeczeń, wniosków TSUE. Zobaczymy - podkreślił marszałek Senatu.

Podkreślił jednocześnie, że polski rząd ma "bardzo silne argumenty merytoryczne, prawne" i przedstawi je. - Jestem przekonany, że ta skarga zostanie odrzucona - dodał Karczewski.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy jest przewidziana możliwość "zrobienia kroku wstecz" w związku z decyzją Komisji Europejskiej, Karczewski odpowiedział, że przewidziane są "rozmowy merytoryczne z Komisją Europejską". Powtórzył, że jego zdaniem polski rząd ma w sprawie reformy sądownictwa "niezwykle twarde, mocne argumenty prawne".

Karczewski był też pytany, czy toczą się rozmowy w kierownictwie PiS dotyczące ewentualnej kolejnej nowelizacji przepisów o sądownictwie. Marszałek odparł, że nic nie wie o takich rozmowach.

Karczewski: ja jestem politykiem, nie jestem futurologiem, nie wiem, co zrobimy
Karczewski: ja jestem politykiem, nie jestem futurologiem, nie wiem, co zrobimytvn24

Skarga Komisji Europejskiej

Bruksela chce w swojej skardze przywrócenia w Sądzie Najwyższym stanu sprzed 3 kwietnia 2018 roku, czyli sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat. Zgodnie z tymi regulacjami 27 spośród 72 czynnych sędziów SN miało przejść w stan spoczynku, włącznie z sędzią Małgorzatą Gersdorf.

KE wnioskuje też, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, zostali przywróceni do orzekania, nawet jeśli na ich miejsce wskazano już kogoś innego. Komisja Europejska chce również zatrzymać mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy - według KE - przedwcześnie przeszli w stan spoczynku.

Podstawą prawną skargi mają być zobowiązania wynikające z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Art. 19 stwierdza, że państwa UE ustanawiają środki "niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii". Z kolei fragment Karty Praw Podstawowych, na który powołuje się KE, mówi o prawie do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu.

Komisja Europejska jeszcze formalnie nie przekazała do TSUE skargi, ale ma to zrobić w najbliższych dniach. Po jej przekazaniu pierwszym krokiem Trybunału będzie decyzja o środkach tymczasowych (czyli ewentualnym zawieszeniu ustawy). Zwykle TSUE wydaję taką decyzję bardzo szybko. W przypadku sporu dotyczącego Puszczy Białowieskiej było to sześć dni.

Skarga do unijnego Trybunału jest oddzielnym postępowaniem od prowadzonej od 20 grudnia 2017 roku procedury z art. 7 unijnego traktatu. KE zarzuca władzom w Warszawie, że poprzez zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym (dotyczące wieku emerytalnego) chcą zastąpić sędziów, podważając tym samym niezależność tej instytucji. Polski rząd odpiera takie twierdzenia, podkreślając, że ma prawo do dokonywania reform.

Autor: ads,kb/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wielu kierowców zajmujących się przewozem osób od połowy czerwca może stracić pracę. Ma to związek z wejściem w życie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy, które obcokrajowcy będą mogli zdobyć dopiero po pół roku pobytu w Polsce. W szczególności ten drugi element budzi obawy branży. - Zmiany mogą doprowadzić do sparaliżowania rynku - ostrzega Marcin Moczyróg, dyrektor Ubera na Europę Środkową i Wschodnią. Według Adriana Furgalskiego, prezesa Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, możliwe są jednak zmiany w regulacjach.

Część osób może stracić pracę, branża ostrzega przed "paraliżem"

Część osób może stracić pracę, branża ostrzega przed "paraliżem"

Źródło:
tvn24.pl

Jakiej aury możemy się spodziewać w Święta Wielkanocne? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek pisze o najświeższych wyliczeniach modeli meteorologicznych na ten okres. Z jednego z nich wynika, że mamy 50 procent szans zarówno na chłodną, jak i na ciepłą Wielkanoc. Sprawdź, skąd takie zamieszanie w pogodzie.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognoza na Święta Wielkanocne

Pogoda na Wielkanoc 2024. Prognoza na Święta Wielkanocne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Julia Nawalna, wdowa po liderze rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, odniosła się we wtorek do pseudowyborów prezydenckich w Rosji. - Udowodniliśmy sobie i innym, że Putin nie jest naszym prezydentem. Nie my go wybraliśmy - powiedziała o protestach "Południe przeciwko Putinowi", które odbyły się w ostatnim dniu "wyborów". Uczestnicy akcji propagowanej przez zwolenników Nawalnego byli zachęcani do przychodzenia do lokali wyborczych dokładnie w południe i zaprotestowania przeciwko Putinowi. Sama Nawalna wyraziła swój sprzeciw w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie.

Julia Nawalna komentuje wynik "wyborów". "Putin nie jest naszym prezydentem. Nie my go wybraliśmy"

Julia Nawalna komentuje wynik "wyborów". "Putin nie jest naszym prezydentem. Nie my go wybraliśmy"

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Trwa spór w Zjednoczonej Prawicy po krytyce, jaką europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki wystosował w piątek wobec między innymi Mateusza Morawieckiego. - Jeżeli tak bardzo negatywnie oceniają to, co się dzieje w naszej formacji, to zastanawiam się, co jeszcze robią w Zjednoczonej Prawicy - stwierdził we wtorek poseł PiS Michał Dworczyk. W mediach społecznościowych odpowiedział mu Jaki, a to z kolei skomentował poseł PiS Paweł Jabłoński. O "wzajemny szacunek i współpracę" do "drogich młodych kolegów" zaapelował wiceprezes PiS, europoseł Joachim Brudziński.

Dworczyk odpowiada Jakiemu: zastanawiam się, co jeszcze robi w Zjednoczonej Prawicy

Dworczyk odpowiada Jakiemu: zastanawiam się, co jeszcze robi w Zjednoczonej Prawicy

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Kilkuset studentów medycyny kształci się na lekarzy na uczelniach, które nie mają niezbędnych dokumentów, kadry i infrastruktury do prowadzenia zajęć. Dostały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej i jeżeli ruszający właśnie audyt nie wykaże poprawy, studenci będą musieli dokończyć edukację gdzie indziej. - Obawiam się, że niedługo powstanie sformułowanie "neolekarz" – komentuje Krzysztof Bojarski, poseł KO, z zawodu chirurg.

Gorąco wokół nowych kierunków lekarskich. "Obawiam się, że niedługo powstanie sformułowanie: neolekarz"

Gorąco wokół nowych kierunków lekarskich. "Obawiam się, że niedługo powstanie sformułowanie: neolekarz"

Źródło:
tvn24.pl

- Niestety nad Europą wisi w perspektywie najbliższych lat ryzyko konwencjonalnej wojny, na którą musimy być przygotowani po to, by móc jej uniknąć - powiedział w TVN24 szef BBN Jacek Siewiera. Stwierdził, że "niedoceniane jest ryzyko załamania frontu" na Ukrainie.

Szef BBN: musimy mieć w głowach najczarniejszy scenariusz, by móc go uniknąć

Szef BBN: musimy mieć w głowach najczarniejszy scenariusz, by móc go uniknąć

Źródło:
TVN24

Zasiłek pogrzebowy zostanie podwyższony - zapowiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak przekazała, będzie wynosił siedem tysięcy złotych, a w kolejnych latach ma podlegać waloryzacji.

Tyle ma wynosić zasiłek pogrzebowy

Tyle ma wynosić zasiłek pogrzebowy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Biały miś-przebieraniec z Krupówek i impreza sylwestrowa pod Giewontem stały się nieoczekiwanie tematami trwającej kampanii na burmistrza Zakopanego. Kandydaci lokalnej opozycji chcą ukrócić chaos w parku kulturowym w ścisłym centrum stolicy Tatr, z czym wiąże się obecność maskotek żądających zapłaty za zdjęcia. Zamierzają też spytać mieszkańców miasta o organizację miejskiego sylwestra, kojarzącego się dotąd z disco polo.

Biały miś z Krupówek wdarł się do kampanii wyborczej

Biały miś z Krupówek wdarł się do kampanii wyborczej

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro w blisko 500 miejscach w Polsce zaplanowano protesty rolników. Tak wynika z mapy przygotowanej przez Ruch Młodych Farmerów. "Polska stanie" - napisali autorzy w mediach społecznościowych.

Protesty rolników w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Protesty rolników w blisko 500 miejscach. "Polska stanie"

Źródło:
PAP

Ostatnim świadkiem komisji śledczej - 23 maja, jeśli się nic nie zmieni - będzie Jarosław Kaczyński - powiedział w rozmowie z TVN24 Dariusz Joński, przewodniczący komisji do spraw wyborów kopertowych. W piątek prezes PiS zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa.

Jarosław Kaczyński "ostatnim świadkiem" komisji do spraw wyborów kopertowych. Jest data

Jarosław Kaczyński "ostatnim świadkiem" komisji do spraw wyborów kopertowych. Jest data

Źródło:
TVN24

Maciej Kowalski stanął dziś przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. W badanym okresie od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku pełnił funkcje radcy Ambasady RP w Dakarze oraz konsula RP w Tunisie. Drugą z nich sprawuje do dziś. Zdaniem Michała Szczerby miał być jedną z osób, które "próbowały się opierać poleceniom wiceministra SZ (spraw zagranicznych - red.) Piotra Wawrzyka". Kim jest Maciej Kowalski?

Maciej Kowalski przed komisją ds. afery wizowej. Kim jest?

Źródło:
TVN24.pl

Co najmniej kilkanaście osób zginęło na przedmieściach stolicy Haiti. Świadkowie mówią, że "uzbrojeni bandyci" od świtu sieją tam terror - zaatakowali bank, stację benzynową oraz prywatne rezydencje.

Kilkanaście ciał znaleziono na przedmieściu stolicy Haiti. Gangi opanowały Port-au-Prince

Kilkanaście ciał znaleziono na przedmieściu stolicy Haiti. Gangi opanowały Port-au-Prince

Źródło:
PAP

Bank Japonii zdecydował o zakończeniu trwającej od 2016 roku ery ujemnych stóp procentowych. "Historyczny dzień dla jena" - skomentował analityk Bartosz Sawicki.

Ostatni bank "wyszedł ze strefy mroku". "Historyczny dzień"

Ostatni bank "wyszedł ze strefy mroku". "Historyczny dzień"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W mediach społecznościowych ukazało się nagranie, na którym widać księżną Kate - pierwszy raz od czasu, gdy dwa miesiące temu przeszła operację. Brytyjska gazeta "The Sun" zwraca uwagę, że księżna Walii wydaje się być zdrowa i w dobrej kondycji.

Media: pierwsze nagranie z udziałem księżnej Kate po operacji

Media: pierwsze nagranie z udziałem księżnej Kate po operacji

Źródło:
Reuters

Babciowe, czyli nowe świadczenie w ramach programu Aktywny Rodzic, coraz bliżej. Chodzi o pieniądze na opiekę nad dzieckiem dla rodziców, którzy wrócą do pracy. Jak podaje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna", rząd kończy prace nad projektem ustawy w tej sprawie, a do wyboru będą trzy formy wsparcia.

Rząd szykuje nowe świadczenie. Trzy warianty

Rząd szykuje nowe świadczenie. Trzy warianty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Indii Narendra Modi "z niecierpliwością czeka na współpracę" z Rosją i "serdecznie gratuluje Jego Ekscelencji Władimirowi Putinowi ponownego wyboru na prezydenta". Takie oświadczenie szefa rządu największej demokracji świata pojawiło się dzień po tym, jak w Rosji zakończyły się pseudowybory, w których tylko Putin mógł wygrać. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował zaś Putinowi telefonicznie i zadeklarować chęć mediowania w sprawie "powrotu do stołu negocjacyjnego z Ukrainą".

Premier największej demokracji świata złożył gratulacje Władimirowi Putinowi

Premier największej demokracji świata złożył gratulacje Władimirowi Putinowi

Źródło:
PAP

Nielegalne nawożenie i nasypywanie ziemi, umieszczanie obiektów handlowych i usługowych w nieprzeznaczonych do tego miejscach - to niektóre z wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego ochrony brzegów morskich Półwyspu Helskiego i Mierzei Wiślanej. NIK informuje o nieprawidłowościach w działaniu organów administracji rządowej i samorządowej.

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

Źródło:
PAP, NIK

Sklep internetowy HalfPrice kończy działalność. "Z dniem 01.04.2024 r. zostanie zamknięty" - czytamy w komunikacie na stronie marki należącej do polskiego giganta handlowego - Grupy CCC. Zmiany nie dotyczą sklepów stacjonarnych HalfPrice.

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Sklepy stacjonarne zostają, internetowy kończy działalność. Decyzja polskiego giganta

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Z tego powodu śpimy o godzinę krócej, a wskazówki zegarów trzeba przestawić z godziny 2:00 na 3:00. W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na 31 marca - w Niedzielę Wielkanocną.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Cztery popularne wzory układania parkietu to: jodełka, szachownica oraz… miotełka i pustaczek, wężyk i luksferek, drabinka i cegiełka czy grabki i motyczka? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych odpowiadała pani Magda Jaroszuk z Wrocławia.

Pytanie w "Milionerach" o cztery popularne wzory układania parkietu

Pytanie w "Milionerach" o cztery popularne wzory układania parkietu

Źródło:
Milionerzy TVN
Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Biskup na "zagrodzie". Niedomówienia wokół posiadłości Jego Ekscelencji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski ze względu na to, co może się wydarzyć w Ukrainie - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W panelach dyskusyjnych wzięli też udział m.in. przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski czy Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

Konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski"

Konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. "Następne kilkanaście miesięcy będzie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski"

Źródło:
PAP, TVN24

Donald Trump nie był w stanie zapewnić poręczenia majątkowego w wysokości 464 milionów dolarów, wymaganego przez sąd w Nowym Jorku do wstrzymania egzekucji wyroku skazującego jego firmę za oszustwa - oświadczyli w poniedziałek prawnicy byłego prezydenta USA. Trumpowi grozi konfiskata aktywów.

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Trump ma kłopoty z wpłacaniem kaucji. Zegar tyka

Źródło:
PAP, Reuters