tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

PiS i Ruch Palikota zaskarżą prezydencką ustawę

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z konstytucją.

Według PiS nowelizacja narusza swobody obywatelskie, Ruch Palikota zarzuca jej z kolei, że jest antydemokratyczna.

Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy.

Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS

- Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy - podkreślił Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że skarga jest w przygotowaniu, a jej złożenie to "kwestia kilku dni".

Niekonstytucyjne zapisy

Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z ustawą zasadniczą, RP zapowiadał to już na początku lipca, tuż po tym, jak Sejm uchwalił tę ustawę.

- Tak, zlecimy to naszym prawnikom - powiedział rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek pytany, czy partia podtrzymuje swój zamiar. - Wolność zgromadzeń jest podstawą demokracji i każde ograniczenie tej wolności należy piętnować i przeciwdziałać temu, więc będziemy to robić - powiedział.Według Ruchu Palikota niekonstytucyjne są dwa zapisy noweli. Chodzi o artykuły dotyczące terminu zawiadomienia gminy o zgromadzeniu oraz o karach grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego.

"Ochrona przed chuligańskimi wybrykami"

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Nowelizacja zmienia też termin, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Wyniesie on 3 dni robocze. Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego.Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Podstawowym celem ustawy jest - jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta - "ustanowienie przepisów wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych".

Wniosek do TK w sprawie ustawy zapowiada też NSZZ "Solidarność".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lubin333
Lubin333

PiS swego czasu zakazywał manifestacji a teraz protestują przecież to czysta hipokryzja.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lir

   Ustawa podpisana przez prezydenta nie narusza istoty wolnosci i praw.

   Art.31 punkt 3 Konstytucji RP, stanowi co nastepuje:

   " 3.Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     Wielka ewakuacja turystów

     W Dolinie Venosta ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia lawinowego. Zobacz TOTERAZ

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Bomba wybuchła zaraz po wieczornej modlitwie. Kolejna chwilę później

     Bomba wybuchła zaraz po wieczornej modlitwie. Kolejna chwilę później

     W eksplozji dwóch samochodów pułapek w Bengazi na wschodzie Libii zginęły co najmniej 33 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Obrażenia odnieśli między innymi wysocy rangą przedstawiciele służb bezpieczeństwa. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Cztery kąty są za drogie? Zamieszkaj w tubie

     Gdy ceny mieszkań rosną z roku na rok, rośnie również kreatywność architektów. W Hongkongu na popularności zyskują mieszkalne tuby. Zobacz TOTERAZ

     Instalacja artystyczna na dachu Galerii Narodowej w Singapurze (Fot. WALLACE WOON/PAP/EPA) czytaj dalej »