tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

PiS i Ruch Palikota zaskarżą prezydencką ustawę

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z konstytucją.

Według PiS nowelizacja narusza swobody obywatelskie, Ruch Palikota zarzuca jej z kolei, że jest antydemokratyczna.

Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy.

Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS

- Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy - podkreślił Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że skarga jest w przygotowaniu, a jej złożenie to "kwestia kilku dni".

Niekonstytucyjne zapisy

Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z ustawą zasadniczą, RP zapowiadał to już na początku lipca, tuż po tym, jak Sejm uchwalił tę ustawę.

- Tak, zlecimy to naszym prawnikom - powiedział rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek pytany, czy partia podtrzymuje swój zamiar. - Wolność zgromadzeń jest podstawą demokracji i każde ograniczenie tej wolności należy piętnować i przeciwdziałać temu, więc będziemy to robić - powiedział.Według Ruchu Palikota niekonstytucyjne są dwa zapisy noweli. Chodzi o artykuły dotyczące terminu zawiadomienia gminy o zgromadzeniu oraz o karach grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego.

"Ochrona przed chuligańskimi wybrykami"

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Nowelizacja zmienia też termin, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Wyniesie on 3 dni robocze. Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego.Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Podstawowym celem ustawy jest - jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta - "ustanowienie przepisów wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych".

Wniosek do TK w sprawie ustawy zapowiada też NSZZ "Solidarność".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lubin333
Lubin333

PiS swego czasu zakazywał manifestacji a teraz protestują przecież to czysta hipokryzja.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lir

   Ustawa podpisana przez prezydenta nie narusza istoty wolnosci i praw.

   Art.31 punkt 3 Konstytucji RP, stanowi co nastepuje:

   " 3.Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Ten pies reanimuje policjanta

     "Pies to jedyne stworzenie, które kocha ciebie bardziej od siebie samego." Zobacz TOTERAZ.

     Prezydent: Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa

     Polska w wielu dziedzinach potrzebuje zmiany i odbudowy. Wymaga tego między innymi system wymiaru sprawiedliwości, te zmiany są i będą realizowane mimo wszystkich oporów - mówił w poniedziałek w Malborku prezydent Andrzej Duda. zobacz więcej »
     MUNDIAL 2018
     Faza grupowa
     Faza grupowa
     Faza grupowa

     Po meczu o wszystko, wszystko co pozostało to memy

     Zebraliśmy najśmieszniejsze obrazki po meczu Polska – Kolumbia. Zobacz TOTERAZ.

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

     Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

     Przejście od Polski, która importuje wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która takie technologie eksportuje, to marzenie naszej kolejnej dekady rozwoju gospodarczego - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni. czytaj dalej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Rosyjski kibic przed meczem (fot. Sergei Ilnitsky/EPA/PAP) czytaj dalej »