tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

PiS i Ruch Palikota zaskarżą prezydencką ustawę

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z konstytucją.

Według PiS nowelizacja narusza swobody obywatelskie, Ruch Palikota zarzuca jej z kolei, że jest antydemokratyczna.

Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy.

Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS

- Projekt prezydenta Komorowskiego, poparty przez koalicję PO-PSL, narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że prezydent miasta, burmistrz albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować, przedstawiać swoje poglądy, a kto tych poglądów demonstrować nie może. To są praktyki zza wschodniej granicy - podkreślił Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że skarga jest w przygotowaniu, a jej złożenie to "kwestia kilku dni".

Niekonstytucyjne zapisy

Także Ruch Palikota zamierza złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności noweli z ustawą zasadniczą, RP zapowiadał to już na początku lipca, tuż po tym, jak Sejm uchwalił tę ustawę.

- Tak, zlecimy to naszym prawnikom - powiedział rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek pytany, czy partia podtrzymuje swój zamiar. - Wolność zgromadzeń jest podstawą demokracji i każde ograniczenie tej wolności należy piętnować i przeciwdziałać temu, więc będziemy to robić - powiedział.Według Ruchu Palikota niekonstytucyjne są dwa zapisy noweli. Chodzi o artykuły dotyczące terminu zawiadomienia gminy o zgromadzeniu oraz o karach grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego.

"Ochrona przed chuligańskimi wybrykami"

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Nowelizacja zmienia też termin, w jakim najpóźniej powinno dotrzeć do organu gminy zgłoszenie o zgromadzeniu. Wyniesie on 3 dni robocze. Nowe przepisy zobowiązują organ gminy do delegowania swoich przedstawicieli na zgromadzenia, jeżeli przewidywana liczba uczestników jest większa niż 500 lub istnieje niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego.Ustawa mówi też o przepisach karnych wprowadzających kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Podstawowym celem ustawy jest - jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta - "ustanowienie przepisów wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów przed chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu lub zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych".

Wniosek do TK w sprawie ustawy zapowiada też NSZZ "Solidarność".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lubin333
Lubin333

PiS swego czasu zakazywał manifestacji a teraz protestują przecież to czysta hipokryzja.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lir

   Ustawa podpisana przez prezydenta nie narusza istoty wolnosci i praw.

   Art.31 punkt 3 Konstytucji RP, stanowi co nastepuje:

   " 3.Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     "Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

     - Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. zobacz więcej »

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo
     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

     Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

     W przyszłym roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć - przyznał wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. To zmiana stanowiska, bo wcześniej zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że podwyżek nie będzie. W ocenie ekspertów, nawet jeśli rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych, wzrosty cen na rynku hurtowym odczujemy, płacąc więcej za inne produkty. czytaj dalej »

     Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

     W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     "Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

     "Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

     Jak możemy ufać rządowi chroniącemu króla, który zamiast być sędzią, zachowywał się w ciągu ostatniego roku niczym chuligan w koronie - pytał w czwartek przebywający w Szwajcarii premier Katalonii Quim Torra. Polityk zarzucił hiszpańskiemu monarsze Filipowi VI podsycanie przemocy w kraju. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

     Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

     Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »