tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jest nowy szef Straży Marszałkowskiej

zobacz więcej wideo »
Jest nowy szef Straży Marszałkowskiej
 • Kancelaria Sejmu: nowy komendant Straży Marszałkowskiej "niebawem"Kancelaria Sejmu: nowy komendant Straży Marszałkowskiej...
 • "Jedyna dzisiaj opcja jest taka, że marszałek Kuchciński wezwie straż marszałkowską""Jedyna dzisiaj opcja jest taka, że marszałek Kuchciński...
 • Posłowie nie mogli dostać się na Salę Kolumnową. Straż Marszałkowska blokowała wejściePosłowie nie mogli dostać się na Salę Kolumnową. Straż...
 • Straż Marszałkowska usuwa dziennikarzy z SejmuStraż Marszałkowska usuwa dziennikarzy z Sejmu
 • Straż Marszałkowska odebrała dziennikarzom przepustki i usunęła ich z SejmuStraż Marszałkowska odebrała dziennikarzom przepustki i...
 • Straż Marszałkowska wynosi protestującychStraż Marszałkowska wynosi protestujących
 • 26.01.2017 | Straż Marszałkowska odebrała reporterowi "Gazety Wyborczej" przepustkę. Nagrywał protest26.01.2017 | Straż Marszałkowska odebrała reporterowi "Gazety...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Marszałek Sejmu szukał nowego szefa Straży Marszałkowskiej od początku roku (Materiał z 20 stycznia br.)

Po trwających pół roku poszukiwaniach jest nowy szef najmniejszej służby w Polsce: Straży Marszałkowskiej. Na jej czele stanie oficer Biura Ochrony Rządu Piotr Rękosiewicz.

Marszałek Sejmu miał problem ze znalezieniem szefa Straży Marszałkowskiej od początku roku, gdy w niejasnych okolicznościach odwołał Arkadiusza Koschalke. Kierował on strażą już za czasów rządów koalicji PO-PSL, a odwołany został wkrótce po grudniowej okupacji sali plenarnej przez posłów opozycji.

Według nieoficjalnych informacji marszałek Marek Kuchciński uważał, że straż nie działała wystarczająco zdecydowanie wobec polityków opozycji. Do dziś strażą kierował jej wiceszef Wojciech Leśnik. Teraz stery przejął Piotr Rękosiewicz, który wcześniej służył w Biurze Ochrony Rządu.

Kancelaria Sejmu potwierdza

Informacje tvn24.pl potwierdził komunikat Kancelarii Sejmu. Piotr Rękosiewicz został powołany przez szefa Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską na Komendanta Straży Marszałkowskiej - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, nowy szef Straży Marszałkowskiej pułkownik Piotr Rękosiewicz jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie na kierunku dowódczo-sztabowym oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył ponadto studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku zarządzanie jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

W latach 2001-2015 był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. Podczas służby w tej formacji był wieloletnim szefem Oddziału Ochrony premiera i członków rządu oraz obiektów rządowych. Był też dowódcą ochrony jednej z polskich placówek dyplomatycznych.

Według informacji tvn24.pl, służbę w mundurze rozpoczął w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych, skąd przeszedł do BOR.

Umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy ochrona budynków Sejmu i Senatu i kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy Straży Marszałkowskiej wykonują również zadania reprezentacyjne, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz asystach honorowych.

Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Masz problemy z oddychaniem? To małe urządzenie może ci pomóc

Zminimalizowana wersja maski tlenowej ma szansę ułatwić życie wielu chorym. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

Putin chce zostać "imperatorem na całe życie"

Jeden z głównych opozycjonistów rosyjskich Aleksiej Nawalny w wywiadzie dla agencji AFP nazwał nadchodzące wybory prezydenckie w Rosji fikcją mającą na celu ponowne wybranie na prezydenta Władimira Putina, który chce zostać "imperatorem na całe życie". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zimowe zawody pływackie na Białorusi (fot. Tatiana Zenkowicz/EPA/PAP) czytaj dalej »