tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Stanisław Karczewski marszałkiem Senatu

Stanisław Karczewski marszałkiem Senatu
Foto: PAP/Paweł Supernak | Video: tvn24 Pierwsze posiedzenie Senatu otworzył prezydent

Stanisław Karczewski (PiS) został wybrany na marszałka Senatu. Dostał 93 głosy w stuosobowej wyższej izbie parlamentu. Pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji otworzył prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że prace w Senacie to często ostatnia szansa na poprawienie błędów popełnionych w czasie prac sejmowych.

Stanisław Karczewski (PiS) został w czwartek wybrany na marszałka Senatu IX kadencji. Po wyborze nowy marszałek Senatu objął przewodnictwo obrad.

W tajnym głosowaniu oddano 97 głosów, w tym ważnych było 95. Większość bezwzględna konieczna do dokonania wyboru wynosiła 48 głosów. Za powierzeniem Karczewskiemu funkcji marszałka Senatu opowiedziało się 93 senatorów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Wicemarszałkami Senatu zostali wybrani Grzegorz Czelej (PiS), Adam Bielan (PiS), Maria Koc (PiS) i Bogdan Borusewicz (PO).

"Wynik wyborów odwrócił scenę polityczną"

O godz. 17 prezydent Andrzej Duda otworzył pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Podobnie jak wcześniej w czwartek w Sejmie, podziękował Polakom za udział w wyborach, które są - jak mówił - "najważniejszym aktem w demokracji". Duda dziękował też Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i ogłoszenie ich wyników. Według prezydenta "to przywraca wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa".

- Myślę, że na dojrzałą już w zasadzie demokrację w naszym kraju wskazuje także wynik tych wyborów; wynik niespodziewany, który odwrócił scenę polityczną, także tutaj w Senacie. Dziś jedno ugrupowanie, PiS, i Zjednoczona Prawica, zdobyły większość i Sejmie i w Senacie, większość samodzielną pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały - powiedział prezydent.

Podkreślił, że jest to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została w czasie kampanii wyborczej podjęta, zostanie zrealizowana.

Andrzej Duda podkreślił, że Senat jest niezwykle ważną izbą parlamentu, także symboliczną. Jak mówił, to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych w państwie polskim. - Ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, ilekroć nie byliśmy państwem prawdziwie wolnym, niepodległym suwerennym, tyle razy w tym właśnie czasie, Senat był likwidowany - mówił.

- Senat jest w istotnym aspekcie symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski - oświadczył prezydent.

Prezydent: to izba refleksji

Zaznaczył przy tym, że Senat odgrywa też niezwykle istotną rolę, nie tylko symboliczną. To jest izba refleksji i to bardzo poważnej refleksji nad tym, co właśnie zrobił Sejm, to jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, różnego rodzaju batalii pojawiają się - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dyskusje w Senacie zawsze były merytoryczne, a jakość pracy - wysoka. Prosił, by praca nad ustawami była pracą dobrej refleksji, a senatorowie byli aktywni w przekonywaniu posłów i klubów parlamentarnych, by poprawki Senatu były przyjmowane w Sejmie. - To jest istotne i główne zadanie Senatu - poprawić to, czego nie udało się dobrze zrobić w Sejmie - podkreślił.

Zaznaczył, że prace nad ustawą w Senacie są tak naprawdę ostatnim etapem prac merytorycznych, zanim ustawa trafi na biurko prezydenta. - Moim obowiązkiem jest wziąć do ręki długopis po przeczytaniu ustawy i po jej analizie, i dokonać wyboru, co dalej z ustawą zrobię - mówił.

Jak podkreślił, "niezwykle ważna jest jakość tej ustawy, także jakość od strony prawnej, by nie było ustaw, które rodzą wątpliwości co do zgodności z konstytucją, także wątpliwości prezydenta co do tego, czy są to rzeczywiście ustawy sprzyjające dobremu rozwojowi Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa".

Prezydent prosił też senatorów o zintensyfikowanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą. - Państwo tu w parlamencie macie wielką rolę współpracy z Polonią i Polakami za granicą. To rola niezwykle istotna. Chciałbym, żeby ona się zintensyfikowała - podkreślił Duda.

Apelował o współpracę z utworzonym w Kancelarii Prezydenta Biurem ds. Kontaktów z Polakami za granicą nadzorowanym przez prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego.

Seweryński: Senat ma mocną pozycję ustrojową

Marszałek senior Michał Seweryński przypomniał, że wśród zadań Senatu jest m.in. sprawowanie opieki nad Polakami i Polonią na obczyźnie, a zwłaszcza "udzielenie jej moralnego i materialnego wsparcia w podtrzymywaniu polskości i więzów z krajem ojczystym".- W minionej kadencji Senat podejmował różne przedsięwzięcia służące temu celowi, pomimo wprowadzonych pewnych ograniczeń - powiedział Seweryński.

Dodał, że "w interesie Polski i Polaków za granicą leży podjęcie starań o powrót tych spraw do kompetencji Senatu w pełnym zakresie i o to, by środki na ten cel były adekwatne do jego politycznej rangi". Jego słowa zostały przyjęte oklaskami.

Seweryński podkreślił, że Senat ma mocną pozycję ustrojową i jest nie tylko izbą refleksji. Mimo to - zaznaczył - w odpowiednim czasie trzeba będzie rozważyć "optymalizację jego kompetencji jako organu stojącego na straży demokracji, praw obywatelskich i sprawnego funkcjonowania państwa".

Zaznaczył, że podjęcie debaty w tej sprawie "jest wyzwaniem, z którym w stosownym czasie powinniśmy być gotowi się zmierzyć".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Merkel w Strasburgu: jeśli ktoś kwestionuje praworządność, zagraża całej Europie

Merkel w Strasburgu: jeśli ktoś kwestionuje praworządność, zagraża całej Europie

Jeśli ktoś kwestionuje państwo prawa, ogranicza prawa mniejszości, społeczeństwa obywatelskiego, to zagraża nie tylko praworządności we własnym kraju, ale zagraża praworządności nas wszystkich, całej Europy - powiedziała Angela Merkel w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »