tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Śnieżna pantera". Jest pierwszą w historii kenijską narciarką alpejską na igrzyskach

Sporym zainteresowaniem na igrzyskach w Pjongczangu cieszą się zawodnicy, którzy pochodzą z krajów, gdzie śniegu nie ma. Dla jednych to absurd, dla nich pokazanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przykładem jest narciarka z Keni, której zmagania śledzi wielu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Kenijska śnieżna pantera" - tak mówią o 19-letniej Sabrinie Simader, która jest pierwszą w historii narciarką alpejską z Kenii startującą na igrzyskach olimpijskich. Charakterystyczny kombinezon w cętki to jej znak rozpoznawczy.

- Jestem dumna, że reprezentuję Kenię. To niesamowite być częścią igrzysk olimpijskich - mówi.

Jako jedyna reprezentantka Kenii niosła jej flagę podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Jak zauważa Michał Szypliński z magazynu "Ntn Snow&More, to dość oryginalna narodowość jak na narciarstwo alpejskie.

Kenijka o zmierzeniu się z najlepszymi sportowcami marzyła od dawna. Gdy miała trzy lata wyjechała z mamą do Austrii. Miłość do nart zawdzięcza ojczymowi - swojemu trenerowi. Nie była to jednak miłość od pierwszego narciarskiego zjazdu.

- Na początku nie byłam zachwycona. Narty mnie denerwowały. Pasja przyszła, gdy miałam sześć lat i zaczęłam startować w zawodach - wspomina Simader.

Motywacji i entuzjazmu można jej pozazdrościć. Kenijski Komitet Olimpijski nie chciał pokryć wszystkich wydatków związanych z występem w Korei.

Jak mówi Szypliński, z pomocą przyszli internauci, którzy w akcji crowdfundingowej zrzucili się na ten występ.

Sabrina Simader w narciarskim kobiecym supergigancie była 38. na 44 startujące zawodniczki.

- Mam dopiero 19-let i wszystko jeszcze przede mną - podkreśla.

"Zapadają w olimpijską pamięć"

Kenijka nie jest jedyną egzotyczną zawodniczką na igrzyskach. W zimowych konkurencjach swoich sił próbują sportowcy z ponad 50 krajów, m.in. z Jamajki, Ghany, Madagaskaru czy Nigerii.

O medale walczą w bobslejach, narciarstwie, skeletonie i łyżwiarstwie figurowym.

- Sport wyczynowy bardzo się globalizuje. Będziemy oglądali coraz więcej przedstawicieli kontynentu afrykańskiego również w sportach zimowych - ocenia dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko. - To są rzeczy malownicze, które dodają igrzyskom uroku - dodaje.

Zapadają również w olimpijską pamięć, jak tongijski taekwondzista, który w Pjongczangu wystartował jako biegacz narciarski. Zajął 114. miejsce w gronie 116 sklasyfikowanych zawodników, ale nie powiedział jeszcze ostatniego sportowego słowa.

- Chcę do mojego repertuaru włączyć jeszcze jakąś trzecią dyscyplinę. To będzie coś związanego z wodą - mówi taekwondzista i narciarz Pita Taufatofua.

Większość trenuje za granicą i wszyscy chcą równać do tych, dla których zimowe sporty nie są egzotyką.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Chce zapiąć Wrocław na kokardę. Wygrał pierwszą turę, może nie być drugiej

Jacek Sutryk to urzędnik związany z wrocławskim magistratem od 20 lat. W wyborach samorządowych jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej, popieranym także przez ustępującego prezydenta Wrocławia i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wygrał pierwszą turę. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »