tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Pieniądz to beznadziejny mistrz, ale świetny sługa". Będzie film o milionerze oszuście

"Pieniądz to beznadziejny mistrz, ale świetny sługa". Będzie film o milionerze oszuście
Foto: 20th Century Fox P.T. Barnuma, XIX-wiecznego amerykańskiego showmana i multimilionera, zagra Hugh Jackman

Przeszedł od biedy do ogromnego bogactwa, wszystko stracił w wieku 46 lat, a potem zgromadził jeszcze większą fortunę. P.T. Barnum, drugi milioner w historii Ameryki, do dziś jest ikoną przedsiębiorczości i pomysłowości, a jego nietypowe metody marketingowe są stosowane przez kolejne pokolenia biznesmenów. Zainteresowało się nim Hollywood. Powstanie film "The Greatest Showman on Earth". Barnuma zagra Hugh Jackman.

"Co minutę rodzi się naiwniak", "Pieniądz to beznadziejny mistrz, ale świetny sługa", "Zdrowie jest ważniejsze od pieniędzy, bo po co martwemu miliony na koncie?", "To co chcesz zrobić później, zrób teraz" - to kilka słynnych cytatów P.T. Barnuma, XIX-wiecznego amerykańskiego showmana i multimilionera.

Źródło: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) P.T. Barnum sfotografowany w 1860 roku

"Bez promocji dzieje się coś strasznego: nic"

Do dziś jego rady są stosowane przez młodych biznesmenów. Nic dziwnego, bo Barnum przeszedł od biedy do ogromnego bogactwa, wszystko stracił w wieku 46 lat, a potem zgromadził jeszcze większą fortunę.

Zaczynał jako magazynier w Connecticut, ale nienawidził pracy fizycznej, więc przerzucił się na sprzedaż nieruchomości, a potem na prowadzenie gazety "Herald of Freedom". W 1835 roku przeniósł się do Nowego Jorku i został showmanem. Swój zespół zaczął kompletować od Joice Heth, którą przedstawiał ze sceny jako 160-letnią niewidomą i niemal całkowicie sparaliżowaną niewolnicę, byłą pielęgniarkę pierwszego prezydenta USA. A ludzie mu wierzyli. Poszedł za ciosem i założył cyrk o nazwie "P.T. Barnum's Travelling World's Fair, Great Roman Hippodrome and Greatest Show On Earth", w którym zatrudniał największe osobliwości: albinosów, olbrzymów, karły, magików, najgrubsze dziecko, bliźnięta syjamskie, a nawet syrenę "z głową małpy i ogonem ryby".

To wtedy ukuł powiedzenie: "Bez promocji dzieje się coś strasznego: nic się nie dzieje!". Nauczył się doprowadzać klientów do euforii i manipulować kłamstwem tak, że o jego przedsięwzięciach mówili wszyscy. "Nie wierzę w prawdę, ale wierzę w zrobienie wszystkiego, by klientów przyciągnąć, a następnie zadowolić" - tłumaczył strategię oszustw, dzięki której przyciągał łatwowierne tłumy i zdobył tytuł "największego marketingowca w historii", choć pracował w czasach, gdy nie było nawet prądu.

Kochał ją Andersen, romansował z nią Chopin

P.T. Barnum znał potęgę mediów. Na łożu śmierci w 1891 roku napisał: "Prasie Stanów Zjednoczonych zawdzięczam prawie każdego dolara, jakiego posiadam...". To uczyniło z niego drugiego milionera w historii Ameryki i jednego z najbardziej znanych ludzi na świecie. To pomogło stać się bogatymi i sławnymi również wielu wypromowanym przez niego gwiazdom: od Toma Thumba do Jenny Lind.

Źródło: Wikipeda (CC BY-SA 2.0) Jenny Lind, wielka miłość i podopieczna P.T. Barnuma, 1850 rok

Zwłaszcza Lind, szwedzka śpiewaczka operowa, zawdzięczała mu wszystko. W swoich czasach stała się megagwiazdą, w której kochali się m.in. Hans Christian Andersen, Robert Schumann i Felix Mendelssohn, a nawet Fryderyk Chopin, z którym miał ją łączyć sekretny romans. Przed nią żadna śpiewaczka nie otrzymywała tak wysokich gaż - za występ żądała 5,5 tys. dolarów plus części zysków ze sprzedaży biletów.

Barnum jako jej impresario promował ją jako "szwedzkiego słowika", który jest skromny, pobożny i hojny - Lind część swoich gigantycznych zarobków chętnie przekazywała na rzecz organizacji charytatywnych. Efekt? Na niektóre jej koncerty był taki popyt, że Barnum bilety sprzedawał na aukcji. Prasa jej ogromną popularność nazywała "Lindmanią".

Biznesmen zbił na niej majątek, ale był też w niej zakochany. Lind jednak na męża wybrała kogoś innego - w 1852 roku wzięła ślub z młodszym od niej o dziewięć lat pianistą i kompozytorem Otto Goldschmidtem, z którym miała trójkę dzieci.

Barnum miał kilka żon, a ostatnia - Nancy Fish - była od niego młodsza o 40 lat.

Milionera zagra Wolverine

Niezwykłe życie P.T. Barnuma, a przede wszystkim jego związek z Lind, posłużyły za inspirację dla filmu "The Greatest Showman on Earth", nad którym pracuje Studio Fox. Wśród autorów scenariusza są Bill Condon, zdobywca Oscara za film "Bogowie i potwory", oraz Jonathan Tropper, autor bestsellera "Jak rozmawiać z wdowcem".

Produkcja ma zawierać elementy musicalu. Charyzmatycznego milionera zagra Hugh Jackman, znany z "Wolverine'a" i "Nędzników". Nazwisko aktorki, która zagra jego miłość, nie jest jeszcze znane.

Zdjęcia rozpoczną się latem 2015 roku w Nowym Jorku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

- Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu.  "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »