tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trzy miesiące, pięć zaleceń. Co rekomenduje Polsce Bruksela

zobacz więcej wideo »
Trzy miesiące, pięć zaleceń. 
Co rekomenduje Polsce Bruksela
 • "Komisja po raz czwarty wysyła konkretne zalecenia""Komisja po raz czwarty wysyła konkretne zalecenia"
 • Szymański o procedurze art. 7: są poważne powody do tego, by tej procedury nie kontynuowaćSzymański o procedurze art. 7: są poważne powody do tego, by...
 • Timmermans: cieszę się, że nowy szef polskiego MSZ szuka ze mną dialoguTimmermans: cieszę się, że nowy szef polskiego MSZ szuka ze...
 • TVN24: dojdzie do spotkania nowego szefa MSZ z TimmermansemTVN24: dojdzie do spotkania nowego szefa MSZ z Timmermansem
 • PE wycofa się ze swojej procedury z art. 7PE wycofa się ze swojej procedury z art. 7
 • Gowin: śmiem wątpić, by motywy podawane przez Komisję Europejską były prawdziweGowin: śmiem wątpić, by motywy podawane przez Komisję...
 • Wiceszef MSZ: to jest sprawa poważna politycznie między Warszawą a BrukseląWiceszef MSZ: to jest sprawa poważna politycznie między...
 • Prof. Matczak: ostatnia szansa, by rząd się opamiętał. To może się skończyć z wyjściem z UEProf. Matczak: ostatnia szansa, by rząd się opamiętał. To może...
 • Bogdan Klich: za sprawą rządów PiS Polska znowu przesuwa się na odległą orbitę w Unii EuropejskiejBogdan Klich: za sprawą rządów PiS Polska znowu przesuwa się...
 • Senator PiS: zarzuty są pretekstem, ale my sami tych pretekstów dostarczamySenator PiS: zarzuty są pretekstem, ale my sami tych...
 • Francja komentuje uruchomienie artykułu 7 przeciw PolsceFrancja komentuje uruchomienie artykułu 7 przeciw Polsce
 • "Obawiam się, że żadnego dialogu nie będzie""Obawiam się, że żadnego dialogu nie będzie"
 • "Upodlenie Polski na oczach Europy i sporej części świata""Upodlenie Polski na oczach Europy i sporej części świata"
 • "Swoista odpowiedź na stanowisko Komisji. Tak to zostanie odczytane w Brukseli""Swoista odpowiedź na stanowisko Komisji. Tak to zostanie...
 • Mariusz Błaszczak komentuje decyzję Komisji EuropejskiejMariusz Błaszczak komentuje decyzję Komisji Europejskiej
 • Tusk: zrobię wszystko, żeby sankcje Polski nie dotknęłyTusk: zrobię wszystko, żeby sankcje Polski nie dotknęły
 • Opozycja komentuje decyzję Komisji EuropejskiejOpozycja komentuje decyzję Komisji Europejskiej
 • Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji PolskiTusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski
 • Tusk: miejsce Polski jest w Unii EuropejskiejTusk: miejsce Polski jest w Unii Europejskiej
Foto: Unia Europejska | Video: tvn24 Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7 wobec Polski

W przyjętej w środę rekomendacji dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

Zalecenia to narzędzie Komisji stosowane w ramach procedury praworządności, pozwalające wpływać na kraj, z którym prowadzi ona dialog.

Komisja Europejska dała władzom w Warszawie trzy miesiące na zastosowanie się do tych wytycznych. Gdyby zostały wdrożone, Komisja mogłaby zmienić zdanie w sprawie uruchomionego w środę artykułu 7 unijnego traktatu.

Co Komisja rekomenduje Polsce?

1. Sąd Najwyższy

Bruksela domaga się zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym tak, aby nie zastosowano obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

Nowe regulacje, które czekają jeszcze na podpis prezydenta, przewidują przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego okresu przez prezydenta (dziś ten wiek to 70 lat).

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podkreślił, że przepisy te będą oznaczały, iż prawie 40 procent składu Sądu Najwyższego zostanie zmuszone do przejścia na emeryturę (jeśli nie zdecydują się na wystąpienie do prezydenta Andrzeja Dudy).

Komisja chce znieść swobodę decyzyjną prezydenta dotyczącą przedłużania kadencji sędziów Sądu Najwyższego.

Bruksela domaga się też wyeliminowania postępowania na podstawie skargi nadzwyczajnej, dającego możliwość ponownego otwarcia spraw, w których prawomocny wyrok zapadł wiele lat wcześniej.

2. Krajowa Rada Sądownictwa

Bruksela rekomenduje zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa tak, aby kadencje sędziów-członków Rady nie zostały przerwane, a nowy system gwarantował wybór tych sędziów przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

Przyjęta przez parlament nowelizacja wprowadza wybór 15 sędziów członków KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

3. Sądy powszechne

Komisja chce zmiany lub wycofania ustawy o ustroju sądów powszechnych.

W szczególności chodzi o wyeliminowanie nowych uregulowań dotyczących wieku emerytalnego sędziów, w tym swobody decyzyjnej ministra sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów oraz wyznaczania i odwoływania prezesów sądów.

Komisja podjęła w środę decyzję o skierowaniu sprawy dotyczącej tej ustawy do unijnego Trybunału. Kwestionuje między innymi zapis o wprowadzeniu odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Bruksela ma również zastrzeżenia do uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. Zdaniem KE podważa to niezależność polskich sądów.

4. Trybunał Konstytucyjny

Kolejny punkt rekomendacji dotyczy przywrócenia niezależności i "legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

5. Wymiar sprawiedliwości

Ostatnia rekomendacja mówi o "powstrzymaniu się od działań i oświadczeń publicznych, które podważają legitymację wymiaru sprawiedliwości".

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ KOMUNIKATU KOMISJI EUROPEJSKIEJ

KE uruchomiła artykuł 7. wobec Polski »

Oglądaj
KE uruchomiła artykuł 7. wobec Polski
Wideo: tvn24 "Polska pisze czarną kartę dziejów Parlamentu Europejskiego"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tysiąc chórzystów oddaje hołd zmarłemu Avicii śpiewając jego utwór

Artyści wykonują jeden z jego największych hitów,"„Wake me up". Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Przedstawiciel Seulu: szczyt Mun-Trump najpewniej 
w połowie maja

Przedstawiciel Seulu: szczyt Mun-Trump najpewniej
w połowie maja

Prezydenci Korei Południowej i USA, Mun Dze In i Donald Trump, najpewniej spotkają się w połowie maja przed planowanymi na początek czerwca rozmowami Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - powiadomił w środę przedstawiciel południowokoreańskiego prezydenta. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Gibkie i zwinne. Tancerki-niedźwiadki z wrocławskiego ZOO

Pole dance to ich powołanie. Kora i Mania, niedźwiedzice z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, postanowiły zorganizować na swoim wybiegu nietypowe show. Zobacz TOTERAZ

Zamek Carcassonne pomalowany przez francuskiego artystę Felice Variniego (fot. Armando Babani/EPA/PAP) czytaj dalej »