tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kanadyjczyk oskarżony o zabójstwo szamanki zlinczowany

41-letni Kanadyjczyk, który w Peru zgłębiał tajniki leczenia substancjami halucynogennymi, został zlinczowany w odległym zakątku Amazonii. Tłum oskarżył go o zabicie 81-letniej szamanki - poinformowały peruwiańskie władze.

Prokuratura generalna w regionie Ukajali na północnym wschodzie kraju przekazała w niedzielę, że uzdrowicielka Olivia Arevalo z plemienia Shipibo-Conibo została w czwartek zastrzelona obok swego domu. Niektórzy mieszkańcy jej wsi oskarżali o zabójstwo Kanadyjczyka Sebastiana Woodroffe'a, który mieszkał w regionie i najpewniej był jednym z klientów Arevalo.

Zabójstwo wywołało oburzenie

Policja rozpoczęła śledztwo dopiero, gdy w piątek mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wideo z telefonu komórkowego, na którym widać Woodroffe'a wleczonego po ziemi z liną wokół szyi i błagającego o litość.

W sobotę ciało Kanadyjczyka ekshumowano z nieoznaczonego grobu, około jednego kilometra od domu Arevalo.

Rzecznik lokalnej prokuratury Ricardo Palma Jimenez powiedział, że rozważane są różne teorie co do zabójstwa Arevalo i że jest zbyt wcześnie, by podawać nazwiska podejrzanych. Dodał, że w związku ze śmiercią Woodroffe'a na razie nikogo nie zatrzymano.

Jak pisze agencja Reutera, zabójstwo szamanki, która była obrończynią praw rdzennych plemion w regionie, wywołało oburzenie w Peru, gdyż jest to kolejne takie niewyjaśnione morderstwo. Działacze plemienni często otrzymują pogróżki w związku z próbami trzymania z dala od ich ziem osób zajmujących się nielegalnym wyrębem lasów lub plantatorów palm olejowych.

We wsiach w peruwiańskich Andach i Amazonii brakuje policji, a mieszkańcy odległych regionów często sami, według lokalnych zwyczajów, wymierzają sprawiedliwość podejrzanym o przestępstwa.

Peru przyciąga turystów psychoaktywnym napojem

Agencja AP zauważa, że co roku tysiące turystów z zagranicy udają się do peruwiańskiej Amazonii, by eksperymentować z ayahuaską, ciemnym napojem z pnącza dwóch amazońskich roślin. Napój, znany również pod nazwą yage, ma właściwości psychoaktywne i od setek lat jest czczony przez rdzenne plemiona w Brazylii, Peru, Ekwadorze i Kolumbii jako lek na przeróżne schorzenia. Cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z Zachodu, szukających psychodelicznych doznań, które czasami mają tragiczne konsekwencje.

W 2015 roku Kanadyjczyk śmiertelnie ugodził nożem turystę z Anglii, gdy obaj wypili razem ayahuaskę podczas ceremonii w miejscu oddalonym o kilka godzin jazdy samochodem od wsi, w której zabito Woodroffe'a.

Woodroffe, który pochodził z Kolumbii Brytyjskiej, przed wyjazdem do Peru powiedział, że liczy na to, iż nauki pobrane od szamanki z plemienia Shipibo pomogą mu zmienić zawód i zostać doradcą ds. uzależnień. W pracy chciał korzystać z substancji halucynogennych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Porzuciła dziecko pod cudzym domem i uciekła

Ojciec dziecka mieszka w domu obok, a kobieta odjechała w nieznane. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zniknie większość ceł. Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu

Zniknie większość ceł. Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu

Unia Europejska podczas szczytu Azja-Europa w Brukseli podpisała w piątek umowy o wolnym handlu oraz wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem. To pierwsze tego rodzaju porozumienia zawarte między UE a państwem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). czytaj dalej »

Adoptowała psa ze schroniska. Ten codziennie czeka na nią w oknie

Courtney Gerhardt uważa, że adoptowanie psa było jej najlepszą decyzją w życiu. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

Rosyjska aktywność szpiegowska w Szwajcarii jest znacząca i rośnie - uważa szef szwajcarskiej agencji wywiadowczej Jean-Philippe Gaudin po ujawnieniu dwóch spraw dotyczących rzekomych rosyjskich agentów podejrzanych o próby dokonania cyberataków w Szwajcarii. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »