tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Antypolska orgia" i "Auschwitz" w debacie. Europosłowie PiS opuścili salę

zobacz więcej wideo »
"Antypolska orgia" i "Auschwitz" w debacie. Europosłowie PiS opuścili salę
Foto: EBS | Video: tvn24 Frans Timmermans przedstawił ocenę sytuacji w Polsce

Polscy ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych od lipca nie przyjęli zaproszenia na spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej - powiedział w Parlamencie Europejskim wiceszef tej instytucji Frans Timmermans. Dodał, że wymiana zdań z polskim rządem odbywa się "głównie na piśmie". Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości opuścili w pewnym momencie salę obrad.

Frans Timmermans przedstawił eurodeputowanym ocenę sytuacji w Polsce w imieniu Komisji Europejskiej, która wszczęła wobec Warszawy procedurę ochrony praworządności.

Timmermans powiedział, że oczekuje od polskiego rządu działań w czterech obszarach. Po pierwsze - jak wskazał - KE domaga się przywrócenia niezależności Trybunałowi Konstytucyjnemu. Po drugie Komisja chce, by Polska dostosowała prawo o sądach powszechnych do prawa unijnego oraz zniosła wpływ ministra sprawiedliwości, który - jak wyjaśnił eurodeputowanym Timmermans - jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym, a teraz uzyskał kompetencje powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych. Kolejne wymaganie stawiane Polsce to dostosowanie prawa o szkołach sądowniczych do prawa europejskiego, znosząc wpływ ministra sprawiedliwości.

- Po czwarte, dwa nowe projekty ustaw proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę powinny zostać dopasowane do prawa europejskiego, jeśli chodzi o niezawisłość sądów i Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Timmermans.

Wymiana opinii z Polską "głównie na piśmie"

Wiceszef KE wskazywał, że każde państwo, które przeprowadza reformy, musi przestrzegać praw podstawowych, których wszystkie kraje zobowiązały się przestrzegać, wstępując do UE.

- Sprawa dotycząca praworządności nigdy nie dotyczy tylko konkretnego państwa, lecz całych struktur Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, że właśnie dlatego zaangażowanie PE w tę sprawę "jest tak ważne".

Timmermans powiedział, że 26 lipca KE przyjęła trzecie zalecenie dotyczące praworządności dla polskich władz. - Było to konieczne po tym, jak Sejm przyjął cztery ustawy, które mają bardzo negatywny wpływ na niezawisłość polskiemu systemu sądowniczego - wyjaśnił. Dodał, że dwie z tych ustaw zostały odesłane przez prezydenta do parlamentu.

Wiceszef KE powiedział, że Komisję niepokoi także to, że polski rząd odmawia opublikowania niektórych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Oświadczył, że polski rząd w odpowiedzi na trzecie zalecenie "niestety" nie wskazał "żadnych konkretnych działań, żeby rozwiązać problemy wskazane przez Komisję".

Wymiana opinii z Polską "głównie na piśmie"

Timmermans powiedział, że 4 lipca skierował do polskich władz cztery pisma zapraszające ministrów sprawiedliwości i spraw zagranicznych na spotkanie. - Niestety zaproszenia te nie zostały przyjęte. Nie miałem okazji rozmawiać z polskimi ministrami na ten temat - podkreślił.

Wyjaśnił, że wymiana zdań z polskim rządem "odbywała się głównie na piśmie".

- Moje zaproszenie jest jednak nadal aktualne. Mam nadzieję, że uda mi się porozmawiać z ministrami spraw zagranicznych lub sprawiedliwości tak szybko, jak tylko to możliwe - oświadczył.

Oglądaj
Timmermans: polskie władze nie przyjęły zaproszenia
Wideo: tvn24 Timmermans: polskie władze nie przyjęły zaproszenia

Trybunał Konstytucyjny oburzony

Kilka godzin po debacie Trybunał Konstytucyjny wygłosił "stanowczy sprzeciw" wobec słów Timmermansa o potrzebie przywrócenia jego niezawisłości w Polsce.

W ocenie Trybunału, kwestionowanie niezawisłości i roli "konstytucyjnego organu suwerennego państwa" pozbawione jest "jakiejkolwiek podstawy prawnej i faktycznej".

"Komisja Europejska nie jest podmiotem uprawnionym do kształtowania ładu prawnego suwerennego państwa. Nie posiada takiego umocowania w żadnym akcie prawnym. Polska jako członek Unii Europejskiej nie zrzekła się swojej suwerenności, podobnie jak pozostałe kraje Unii" - oświadczyło Biuro TK.

Biuro TK zapewniło jednocześnie, że Trybunał "działa na podstawie i w granicach obowiązującego w Polsce prawa, w szczególności na podstawie Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej", a jego sędziowie "są niezawiśli i niezależni".

Lewandowski: działania rządu sprzeczne z racją stanu

Europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski stwierdził z kolei w czasie debaty, że działania polskiego rządu są sprzeczne z polską racją stanu i prowadzą do izolacji. Powołał się na list Piotra Szczęsnego, który dokonał samopodpalenia w Warszawie.

Eurodeputowany PO oświadczył, że większość uzyskana przez PiS w wyborach parlamentarnych nie daje tej partii mandatu do łamania prawa, wycinania Puszczy Białowieskiej i tolerowania przejawów ksenofobii i nietolerancji.

Oglądaj
Lewandowski: wygrane wybory nie dają PiS mandatu do łamania prawa
Wideo: TVN24 BiS Lewandowski: wygrane wybory nie dają PiS mandatu do łamania prawa

Europosłowie PiS wychodzą z debaty

Szef delegacji PiS Ryszard Legutko powiedział, że bezprawne są działania Komisji Europejska, która nie chce dialogu z Polską, tylko stawia ultimatum.

- Jakby jakaś dziesiąta część z tego, co działo się w Hiszpanii, działo się w Polsce, toby się pan zamienił w św. Jerzego walczącego ze smokiem - mówił Legutko, zwracając się do wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Oskarżył go przy tym o stosowanie podwójnych standardów, a także działanie na szkodę UE.

Oglądaj
Legutko: dyrdymały o tragicznej sytuacji Polski
Wideo: TVN24 BiS Legutko: dyrdymały o tragicznej sytuacji Polski

Krytykując postawę państw zachodnich wobec rządu w Warszawie, w tym artykuły w niemieckiej prasie czy słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Legutko mówił, że widzi w tym stare kolonialne nawyki. - We wschodniej Europie dokonuje się proces upodmiotowienia i choćby nie wiem co byście robili, to będzie trwał - oświadczył Legutko.

Mówił też o trwającej w niemieckich mediach "antypolskiej orgii" i "dyrdymałach" dotyczących rzekomo tragicznej sytuacji w Polsce, a także o "barbarzyńskim zachowaniu" minister obrony Niemiec po jej ostatnich słowach szeroko komentowanych przez polityków w Warszawie.

Po tym wystąpieniu europosłowie PiS opuścili salę plenarną.

Oglądaj
Ryszard Legutko opuścił salę plenarną
Wideo: TVN24 BiS Ryszard Legutko opuścił salę plenarną

O narodowcach w Warszawie

Ryszarda Legutkę próbował jeszcze wzywać do powrotu szef liberałów w PE Guy Verhofstadt, który "chciał mu zadać pytanie". Następnie były premier Belgii powiedział, że w związku z sytuacją panującą w Polsce jego ugrupowanie "od dwóch lat prosi o uruchomienie wobec niej art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej".

Verhofstadt zaznaczył, że kroki podjęte wobec polskiego rządu nie powinny dotknąć zwykłych obywateli.

Jako jeden z przykładów nietolerancji wywoływanej rządami PiS Verhofstadt podał ostatni marsz narodowców w Warszawie, w którym brało udział "kilka tysięcy faszystów", odbywający się - jak podkreślił - zaledwie kilkaset kilometrów od Auschwitz.

Po jego wypowiedzi Marek Jurek wyraził oburzenie przywoływaniem Auschwitz w debacie.

Oglądaj
Sokołowski: w Strasburgu nie ma przedstawiciela rządu
Wideo: tvn24 Sokołowski: w Strasburgu nie ma przedstawiciela rządu

Saryusz-Wolski o "paradoksie Timmermansa"

Jacek Saryusz-Wolski powiedział z kolei, że Timmermans atakuje Polskę, ale przymyka oko na łamanie prawa na Malcie, bo to domena jego rodziny politycznej. Określił to jako "paradoks Timmermansa".

Zdaniem Saryusz-Wolskiego, europosła niezrzeszonego, atakujący rządy PiS nie chcą dostrzec, że obecne działania są próbą naprawy zaniechań ostatnich 25 lat, walki z korupcją oraz dokończenia dzieła Solidarności.

b

Do debaty odniosła się też premier Beata Szydło. Na Twitterze napisała, że w Strasburgu doszło w środę do "skandalicznych wydarzeń".

 Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (42)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
usmiech_prezesa

Wyszli bo prawda w oczy kole? Zabolały ich oczęta?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jakby śmieszne

   Wyszli, czyli sale obrad opuściło 0,00012% debatujących, w czym problem ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     8
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jawotr
     jawotr

     Normalnie to ci posłowie Pis się nie zachowali, chyba że właśnie chodzi o to, żeby zagranicą uważano Polaków za emocjonalnych szaleńców.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       21
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        8
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Angry bull
       Angry bull

       Normalnie zachowali się posłowie PSL bojkotując głosowanie i część posłów PO!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          8
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         wolverine

         ciekawe dlaczego UE nie zajmie się Katalonia i Hiszpanią?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            4
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Mecenasz
           Mecenasz

           PE na poziomie piaskownicy.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             7
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              20
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jakby śmieszne

             a pewnie, cackają się z PIS jak z jakiem, no ale cóż, mamy demokracje, Wszak PIS postępuje z przeciwnikami inaczej

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               6
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               AntyKonus

               Założe sie że dojno zmianowcy w komplecie rozliczą diete tak jakby cały dzień intensywnie pracowali . Zawsze mogą po wskazówki zgłosic sie do Pawłowicz ( rozlicza kilometrówki nie mając prawa jazdy i samochodu )

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 24
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  3
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 rysiopierdulko

                 Tylko razem, zjednoczeni. Jednosc ! zaniechajmy sporow, zwłaszcza personalnych i razem idzmy do przodu dla dobra Kraju i Europy. Protesty powinny odbywać się codziennie, wszędzie, zawsze. wszystkie służby od sprzątaczek po naukowcow, instytuty, kopalnie, sklepy - wszyscy odejdźcie od stanowiska pracy. Dla dobra nas wszystkich. Zwyciezymy !

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   19
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    4
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   malta

                   Te obrzydliwe euro zwróćcie.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     21
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      4
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     qhen

                     skoro opuscili miejsce pracy to zabrac uposażenie za ten dzień.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       27
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        4
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       grzegorz_stawski
                       grzegorz_stawski

                       A kiedy KE zabierze się za Francję i Niemcy, tam trybunały i sądy są w 100% zależne od rządzącej partii. We Francji trybunał jest wybierany w następujący sposób: "Trzech powołuje prezydent Republiki, trzech przewodniczący Zgromadzenia Narodowego i trzech przewodniczący Senatu. System ten wyklucza oparcie składu Rady na zasadzie proporcji rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         8
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          27
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Ken Adams
                         Ken Adams

                         Nie wiem jak jest we Francji i mało mnie to interesuje. Za to wiem jak jest zapisane w naszej Konstytucji. I aby to zmienić to należy zebrać odpowiednią większość w parlamencie, oraz przy aprobacie prezydenta zmienić Konstytucję.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           12
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           bolotek

                           Warto się zastanowić kto wybrał członków Komisji Europejskiej

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              18
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             rysiopierdulko

                             nikt ich nie wybral, sa powolywanie z klucza partyjnego.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               4
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                13
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               mirmił

                               Dobrze że nie PiS.

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 20
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  4
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje

                                 Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go

                                 - Na razie jego miejsce jest tam, w Brukseli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zapytany o jego oczekiwania względem Donalda Tuska. - Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam - przekonywał. Były minister w rządzie Donalda Tuska zabrał też głos w sprawie gen. Kraszewskiego i tarczy antyrakietowej. zobacz więcej »

                                 Sprawdź, czym oddychasz

                                 Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                                 Wiceminister środowiska:
                                 w postanowieniu nie ma mowy o nałożeniu kar na Polskę

                                 - Tak się składa, że Trybunał jeszcze niczego nie orzekł - tak postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej skomentował wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. zobacz więcej »

                                 INFORMACJE BIZNESOWE »

                                 Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

                                 Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

                                 Firma Energopol Szczecin została wybrana w przetargu na wykonawcę budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 6,5 kilometra - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Nowa trasa wyprowadzi ruch z podszczecińskich miejscowości na autostradę. czytaj dalej »

                                 INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                                 May: odejście Mugabego to szansa na wolne od prześladowań Zimbabwe

                                 May: odejście Mugabego to szansa na wolne od prześladowań Zimbabwe

                                 Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła we wtorek, że ustąpienie z urzędu przez prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego to dla jego kraju "szansa na przetarcie nowego szlaku, wolnego od prześladowań", jakimi charakteryzowały się jego rządy. zobacz więcej »

                                 INFORMACJE SPORTOWE »

                                 Gol Zielińskiego dla Napoli. Glik poza pucharami

                                 Gol Zielińskiego dla Napoli. Glik poza pucharami

                                 RB Lipsk rozbił na wyjeździe Monaco 4:1, kończąc przygodę zespołu Kamila Glika z Ligą Mistrzów. Swoje szanse na wyjście z grupy przedłużyło Napoli. Włoski zespół pokonał u siebie Szachtara Donieck 3:0, a jedną z bramek zdobył reprezentant Polski Piotr Zieliński. zobacz więcej »

                                 Koty są jakieś inne, a te - nawet bardzo!

                                 Nie pomylicie ich z żadnym innym kotem, bo są jedyne w swoim rodzaju. Oto trzy kocie gwiazdy Internetu - każda z innej bajki. Zobacz TOTERAZ

                                 Bogota, Kolumbia. Protest przeciwko seksualnym napaściom na dzieci (fot. Mauricio Osorio/EPA/PAP) czytaj dalej »