tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Papież Franciszek

"Mam twarz twardziela, ale jestem też nieśmiały"

"A teraz zadawajcie pytania" - to tytuł opublikowanej we Włoszech książki, będącej zbiorem wywiadów i rozmów z papieżem Franciszkiem. "Mam twarz twardziela, ale jestem też nieśmiały" - napisał we wstępie. Papież dodał, że kiedyś bał się trochę dziennikarzy.

Książkę zredagował włoski jezuita ksiądz Antonio Spadaro, redaktor naczelny opiniotwórczego pisma "Civita Cattolica", związanego z Watykanem. Zawarł w nim zapis swego wywiadu z papieżem z sierpnia 2013 roku, a także między innymi rozmowy Franciszka z przełożonymi zakonów, z jezuitami z Filipin, z pismem ze Szwecji oraz z polskimi jezuitami w czasie wizyty w Krakowie w zeszłym roku.

Franciszek wyznał we wstępie książki: "W Buenos Aires bałem się trochę dziennikarzy. Myślałem, że mogą postawić mnie w trudnej sytuacji i dlatego nie udzielałem wywiadów".

"Zawsze obawiałem się złych interpretacji tego, co mówię" - podkreślił i opisał następnie jak dał się potem przekonać do pierwszego wywiadu rzeki, gdy był jeszcze metropolitą stolicy Argentyny, a następnie już jako papież.

"Wiem, że muszę być ostrożny"

Nawiązując do swych regularnych konferencji prasowych na pokładzie samolotu Franciszek stwierdził : "Także wtedy, podczas tych podróży, lubię patrzeć osobom w oczy i szczerze odpowiadać na pytania".

"Wiem, że muszę być ostrożny i mam nadzieję, że jestem. Modlę się zawsze do Ducha Świętego zanim zacznę słuchać pytań i odpowiadać. Tak, jak nie mogę tracić rozwagi, nie mogę też tracić zaufania" - wyjaśnił papież.

Przyznał też: "Wiem, że to może czynić mnie bezbronnym, ale to ryzyko, które podejmuję".

"Wywiady mają dla mnie zawsze wartość duszpasterską. Wszystko, co czynię ma taką wartość, w ten lub inny sposób. Gdybym nie miał tego zaufania, nie udzielałbym wywiadów" - zapewnił.

"To sposób komunikowania mojej posługi. Łączę te rozmowy z codzienną formą homilii w Domu świętej Marty, który jest-  tak to ujmijmy - moją 'parafią'" – powiedział Franciszek. W ten sposób odniósł się do nagłaśnianych przez media jego improwizowanych kazań, jakie wygłasza podczas porannych mszy w kaplicy domu, w którym mieszka w Watykanie.

"Potrzebuję tego komunikowania się z ludźmi" - dodał Franciszek.

"Czasem wcześniej dostaję pytania, ale prawie nigdy ich nie czytam"

Jak zauważył "wywiad to nie wykład". Podkreślił, że lubi rozmawiać z małymi pismami i popularnymi dziennikami, bo wtedy czuje się jeszcze "bardziej komfortowo", słysząc "pytania i troski" zwykłych ludzi.

Papież zaznaczył, że stara się odpowiadać spontanicznie, nie używając "sztywnych formułek", ale prostego języka. Poza tym, jak ujawnił, nie przygotowuje się do wywiadów.

"Czasem wcześniej dostaję pytania, ale prawie nigdy ich nie czytam i nie zastanawiam się nad nimi" - przyznał.

"Pragnę Kościoła, który będzie potrafił zagłębić się w rozmowy ludzi, który będzie potrafił prowadzić dialog" - zapewnił papież. Jak stwierdził, dla niego "wywiad jest częścią tej rozmowy Kościoła z ludźmi naszych czasów".

Oficjalna prezentacja książki odbędzie się w Rzymie w sobotę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Papież Franciszek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

McDonald's nie płacił podatków od części zysków. Bruksela: zgodnie z prawem

McDonald's nie płacił podatków od części zysków. Bruksela: zgodnie z prawem

Komisja Europejska poinformowała w środę, że nieopodatkowanie niektórych zysków McDonald's w Luksemburgu nie było działaniem sprzecznym z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej. Prowadzone przez blisko trzy lata śledztwo zakończyło się bez kar. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Bułgaria poprze Orbana. "Broni interesów narodowych swojego kraju"

Bułgaria poprze Orbana. "Broni interesów narodowych swojego kraju"

Rząd Bułgarii oficjalnie poprze węgierskiego premiera Viktora Orbana w jego konfrontacji z instytucjami Unii Europejskiej - poinformował w środę wicepremier i minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow. Propozycję w tej sprawie zgłosiło ugrupowanie Zjednoczeni Patrioci. zobacz więcej »

Ogniste tornado porywa węża strażackiego

Walka trwała 45 minut. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zgliszcza po pożarze targowiska Bagree w Kalkucie (Piyal Adhikary/PAP/EPA) czytaj dalej »