tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Papież: w Wielki Post trzeba porzucić pośpiech, pokusę życia na pokaz

Papież Franciszek podczas uroczystości Środy Popielcowej na rzymskim Awentynie apelował do wiernych, by w Wielkim Poście zatrzymali się, porzucili rozdrażnienie, pośpiech, pokusę życia na pokaz, lekceważenia innych i obojętności.

Na wzgórzu w Wiecznym Mieście papież poprowadził procesję z bazyliki świętego Anzelma do bazyliki świętej Sabiny, gdzie odprawił mszę.

W homilii Franciszek wskazywał, że Wielki Post jest czasem sprzyjającym "skorygowaniu fałszywych akordów" życia chrześcijańskiego. - Kościół w swojej macierzyńskiej mądrości proponuje nam zwrócenie szczególnej uwagi na to wszystko, co może oziębić i skorodować nasze wierzące serce - dodał.

Franciszek mówił o różnorodnych pokusach, na jakie narażeni są chrześcijanie.

- Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że w obliczu codziennych trudności pojawiają się głosy, które - wykorzystując ból i niepewności - nie potrafią zasiać nic innego, jak nieufność, apatię i rezygnację - zauważył.

"Zapomnienie o czułości, litości i szacunku"

Papież podkreślał: są to trzy "demony, które wypalają i paraliżują duszę wierzącego ludu".

Jak mówił, trzeba "rozpalić wierzące serce". Do każdego z wiernych skierował słowa: "zatrzymaj się, spójrz i powróć". - Zatrzymaj się na chwilę, porzuć rozdrażnienie i to bezsensowne bieganie wypełniające duszę goryczą uczucia, że nigdy nic nie osiągamy - apelował Franciszek.

- Zatrzymaj się, porzuć ten przymus, by żyć w przyspieszonym rytmie, który rozprasza, dzieli i doprowadza w końcu do zniszczenia czasu rodzinnego, czasu przyjaźni, czasu spędzanego z dziećmi, czasu dziadków, czasu bezinteresowności - wymieniał. - Zatrzymaj się na chwilę przed koniecznością pokazania się, żeby wszyscy cię widzieli, i bycia widzianym przez wszystkich, bycia nieustannie 'w witrynie', co sprawia, że zapominamy o wartości intymności i skupienia - wezwał.

Papież przestrzegał przed postawą pełną dumy i lekceważenia, które - jak dodał - rodzą się "z zapomnienia o czułości, litości i szacunku" dla innych, zwłaszcza "słabych, poranionych, a także zanurzonych w grzechu i błędach".

- Zatrzymaj się na chwilę przed presją, by kontrolować wszystko, wszystko wiedzieć, zniszczyć wszystko, rodzącą się z zapomnienia o wdzięczności za dar życia i za wiele otrzymanego dobra - zachęcał.

Prosił również wierzących, by nie ulegali "ogłuszającemu hałasowi, który osłabia i oszałamia" i sprawia, że zapomina się o "owocnej i twórczej mocy milczenia".

- Zatrzymaj się na chwilę przed postawą wzniecania uczuć jałowych, bezowocnych, wynikających z zamknięcia i rozczulania się nad sobą, prowadzącą do zapomnienia o wychodzeniu na spotkanie innych, aby dzielić ciężary i cierpienia - zaznaczał Franciszek.

Mówił także o rodzinach, które czasem z wielkim wysiłkiem, wśród braków i niedostatków robią wszystko, by "uczynić ze swego domu szkołę miłości", oraz o ludziach próbujących naprawić swoje błędy i pomyłki.

W czasie mszy głowę papieżowi posypał popiołem 93-letni słowacki kardynał Jozef Tomko. Następnie Franciszek posypał popiołem głowy innych kardynałów, biskupów, zakonników i wiernych.

Wielki Post czasem wstrzemięźliwości, modlitwy, ofiarnej miłości

Przed południem podczas audiencji na placu Świętego Piotra papież pozdrowił obecnych Polaków. - Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości - przypomniał.

- Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga - mówił Franciszek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Wyszedł "na dymka", trafił za kratki

Wyszedł "na dymka", trafił za kratki

Pracownik jednego z pubów na Solcu w Warszawie zrobił sobie "przerwę na dymka". Nie był to jednak papieros, ale skręt z marihuaną. Specyficzna woń unosząca się w powietrzu wzbudziła podejrzenia patrolu, który akurat przechodził ulicą. Policjanci zatrzymali 25-latka. Okazało się, że w mieszkaniu ma jeszcze 20 gramów gotowego suszu oraz 149 tabletek metamfetaminy. czytaj dalej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Salwador zerwał stosunki 
z Tajwanem. "Na świecie są tylko jedne Chiny"

Salwador zerwał stosunki
z Tajwanem. "Na świecie są tylko jedne Chiny"

Prezydent Republiki Salwadoru Salvador Sanchez Ceren poinformował we wtorek, że jego kraj zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, by nawiązać je z Chińską Republiką Ludową. Pod presją władz w Pekinie liczba krajów uznających niepodległość Tajwanu spadła do 17. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Na Tajwanie pewna lodziarnia serwuje lody. Lody wyglądające jak szczeniaki

Do wyboru są trzy smaki: herbata, czekolada i masło orzechowe. Zobacz TOTERAZ.

Afgański chłopiec czeka na klientów na dzień przed największym muzułmańskim świętem Id al-Adha. (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »