tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Papież: w Wielki Post trzeba porzucić pośpiech, pokusę życia na pokaz

zobacz więcej wideo »
Papież: w Wielki Post trzeba porzucić pośpiech, pokusę życia na pokaz
 • Papież Franciszek podczas mszy w Środę PopielcowąPapież Franciszek podczas mszy w Środę Popielcową
 • Papież Franciszek odwiedza Birmę, jeden z najbiedniejszych krajów na świeciePapież Franciszek odwiedza Birmę, jeden z najbiedniejszych...
 • Papież o uporczywej terapii: to nie jest spowodowanie śmierci; tu akceptuje się to, że nie można jej zapobiecPapież o uporczywej terapii: to nie jest spowodowanie śmierci;...
Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI | Video: Reuters Papież Franciszek podczas mszy w Środę Popielcową

Papież Franciszek podczas uroczystości Środy Popielcowej na rzymskim Awentynie apelował do wiernych, by w Wielkim Poście zatrzymali się, porzucili rozdrażnienie, pośpiech, pokusę życia na pokaz, lekceważenia innych i obojętności.

Na wzgórzu w Wiecznym Mieście papież poprowadził procesję z bazyliki świętego Anzelma do bazyliki świętej Sabiny, gdzie odprawił mszę.

W homilii Franciszek wskazywał, że Wielki Post jest czasem sprzyjającym "skorygowaniu fałszywych akordów" życia chrześcijańskiego. - Kościół w swojej macierzyńskiej mądrości proponuje nam zwrócenie szczególnej uwagi na to wszystko, co może oziębić i skorodować nasze wierzące serce - dodał.

Franciszek mówił o różnorodnych pokusach, na jakie narażeni są chrześcijanie.

- Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że w obliczu codziennych trudności pojawiają się głosy, które - wykorzystując ból i niepewności - nie potrafią zasiać nic innego, jak nieufność, apatię i rezygnację - zauważył.

"Zapomnienie o czułości, litości i szacunku"

Papież podkreślał: są to trzy "demony, które wypalają i paraliżują duszę wierzącego ludu".

Jak mówił, trzeba "rozpalić wierzące serce". Do każdego z wiernych skierował słowa: "zatrzymaj się, spójrz i powróć". - Zatrzymaj się na chwilę, porzuć rozdrażnienie i to bezsensowne bieganie wypełniające duszę goryczą uczucia, że nigdy nic nie osiągamy - apelował Franciszek.

- Zatrzymaj się, porzuć ten przymus, by żyć w przyspieszonym rytmie, który rozprasza, dzieli i doprowadza w końcu do zniszczenia czasu rodzinnego, czasu przyjaźni, czasu spędzanego z dziećmi, czasu dziadków, czasu bezinteresowności - wymieniał. - Zatrzymaj się na chwilę przed koniecznością pokazania się, żeby wszyscy cię widzieli, i bycia widzianym przez wszystkich, bycia nieustannie 'w witrynie', co sprawia, że zapominamy o wartości intymności i skupienia - wezwał.

Papież przestrzegał przed postawą pełną dumy i lekceważenia, które - jak dodał - rodzą się "z zapomnienia o czułości, litości i szacunku" dla innych, zwłaszcza "słabych, poranionych, a także zanurzonych w grzechu i błędach".

- Zatrzymaj się na chwilę przed presją, by kontrolować wszystko, wszystko wiedzieć, zniszczyć wszystko, rodzącą się z zapomnienia o wdzięczności za dar życia i za wiele otrzymanego dobra - zachęcał.

Prosił również wierzących, by nie ulegali "ogłuszającemu hałasowi, który osłabia i oszałamia" i sprawia, że zapomina się o "owocnej i twórczej mocy milczenia".

- Zatrzymaj się na chwilę przed postawą wzniecania uczuć jałowych, bezowocnych, wynikających z zamknięcia i rozczulania się nad sobą, prowadzącą do zapomnienia o wychodzeniu na spotkanie innych, aby dzielić ciężary i cierpienia - zaznaczał Franciszek.

Mówił także o rodzinach, które czasem z wielkim wysiłkiem, wśród braków i niedostatków robią wszystko, by "uczynić ze swego domu szkołę miłości", oraz o ludziach próbujących naprawić swoje błędy i pomyłki.

W czasie mszy głowę papieżowi posypał popiołem 93-letni słowacki kardynał Jozef Tomko. Następnie Franciszek posypał popiołem głowy innych kardynałów, biskupów, zakonników i wiernych.

Wielki Post czasem wstrzemięźliwości, modlitwy, ofiarnej miłości

Przed południem podczas audiencji na placu Świętego Piotra papież pozdrowił obecnych Polaków. - Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości - przypomniał.

- Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga - mówił Franciszek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Innowacyjne pociągi trafią na polskie tory. "Pojadą 250 km/h"

Innowacyjne pociągi trafią na polskie tory. "Pojadą 250 km/h"

My nie wyprodukujemy pociągu, który będzie jechał 350 czy 500 kilometrów na godzinę, bo po prostu nie mamy takich zdolności, kadry inżynierskiej oraz potrzeb. Na pewno nie staniemy się również eksporterem takich pociągów - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Adrian Furgalski z Zespołu Doradców TOR. czytaj dalej »

Policyjny szczeniak trenuje atak na przestępców. Wygląda słodko i groźnie

Drago to owczarek niemiecki z policji w Manchesterze. Ma 11 tygodni i trenuje atak na przestępców. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Cristiano Ronaldo celebruje zdobycie gola w meczu z Alaves (fot. Juanjo Martin/PAP/EPA) czytaj dalej »