tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Panie Macieju

Kupowałem w Empiku torbę na prezent i akurat nie miałem gotówki. Zero złotych. Zapłaciłem więc kartą, dzięki czemu poznałem nowy zwyczaj w polskim handlu, taki prezencik szefostwa sieci dla swoich klientów. I sprzedawców – niestety – też.

Płacę kartą, sześć pięćdziesiąt bezgotówkowo płynie na konto Empiku. Składam podpis, sprzedawca oddaje mi kartę i rzecze: „Bardzo dziękuję, panie Macieju”. Rezolutnie (cha!) odpowiadam więc, rzuciwszy okiem na identyfikator rozmówcy: „kłaniam się, panie Jakubie”. Imię zmieniłem, żeby rozmówca pracy nie stracił, bo na moją odpowiedź i chyba mocno zdziwioną minę, pan Jakub wyjaśnił tonem już nieco mniej wesołym: „tak nam teraz kazali mówić do klientów”. Zapytałem więc, co na to klienci. To już łatwo przewidzieć. „No, nie wszystkim to się podoba” – odpowiedział pan Jakub.

Wcale się klientom nie dziwię. Przeniesienie zwyczajów z wiejskiego geesu albo osiedlowego sklepiku na rogu, gdzie sprzedawca zna wszystkich klientów do sieciowego salonu w wielkim mieście jest co najmniej dyskusyjne. Można jeszcze szefom Empiku podpowiedzieć kilka następnych kroków. W małych sklepikach często sprzedawcy jeszcze pytają na przykład "jak zdrowie mamy", dodają "pozdrowienia dla szanownej małżonki" albo zdradzają, że "tych pomidorów to lepiej nie brać, jutro przywiozą lepsze". Niech więc każą pracownikom też pytać o zdrowie małżonki (sprawdzić, czy nie ksiądz), niech doradzają, że ten nowy Warszafski Deszcz to jest świetny, a Prodigy trochę się przeleżało – pan przyjdzie jutro, będzie nowe, świeże. Będzie familiarna atmosfera i miłe zakupki. Acha. Dlaczego też nie zwracać się do klientów "pani Basieńko" albo po prostu "kochaniutka". Wszyscy będą zadowoleni. A klienci najbardziej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.