tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Francja wybrała prezydenta

"Karta przejrzystości". Pałac Elizejski uregulował rolę Brigitte Macron

zobacz więcej wideo »
"Karta przejrzystości". Pałac Elizejski uregulował rolę Brigitte Macron
 • Pierwszy wywiad Brigitte Macron. Relacja Anny KowalskiejPierwszy wywiad Brigitte Macron. Relacja Anny Kowalskiej
 • Macron na Saint-MartinMacron na Saint-Martin
 • Macron obiecał w kampanii wyborczej, że politycy nie będą zatruniać rodzin Macron obiecał w kampanii wyborczej, że politycy nie będą...
 • Tak powstawał oficjalny portret Emmanuela MacronaTak powstawał oficjalny portret Emmanuela Macrona
 • Jakie relacje z Francją? "To zależy od prezydenta Macrona"Jakie relacje z Francją? "To zależy od prezydenta Macrona"
 • "Dajemy szansę prezydentowi Francji""Dajemy szansę prezydentowi Francji"
 • "Trzecia tura wyborów prezydenckich". Francja wybierze parlament"Trzecia tura wyborów prezydenckich". Francja wybierze parlament
 • Spotkanie Macron-Putin. Co pisze rosyjska prasa?Spotkanie Macron-Putin. Co pisze rosyjska prasa?
 • Media o spotkaniu Macron-Putin: nie było serdecznych uściskówMedia o spotkaniu Macron-Putin: nie było serdecznych uścisków
 • Putin zaprosił Macrona do MoskwyPutin zaprosił Macrona do Moskwy
 • O czym będą rozmawiać Putin i Macron?O czym będą rozmawiać Putin i Macron?
 • Macron chce przedłużenia stanu wyjątkowegoMacron chce przedłużenia stanu wyjątkowego
 • "Świat i Europa potrzebują teraz silnej Francji". Macron został zaprzysiężony na prezydenta"Świat i Europa potrzebują teraz silnej Francji". Macron...
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Pierwszy wywiad Brigitte Macron. Relacja Anny Kowalskiej [Materiał TVN24 BiS z 17.08.17]

Pałac Elizejski opublikował w poniedziałek "kartę przejrzystości dotyczącej statusu małżonki szefa państwa", by uregulować status pierwszej damy Francji Brigitte Macron. Ogłoszono, że pani Macron nie będzie pobierać pensji. Sprawa wywołała wcześniej polemikę w kraju.

AFP zaznacza, że po raz pierwszy w historii V Republiki wydano akt, który czarno na białym opisuje rolę prezydenckiej małżonki i środki, jakimi ona dysponuje, co dotychczas rządziło się nieprzejrzystymi zasadami. Reprezentacyjnej roli, jaką będzie odgrywać Brigitte Macron, nie będzie przypisany żaden osobny budżet.

"Nie chodzi o status w sensie prawnym, ale o zobowiązania, które dotyczą tylko Brigitte Macron i obejmują tylko kadencję Emmanuela Macrona" - zastrzegły źródła w Pałacu Elizejskim.

Dokument, w którym nie używa się pojęcia "pierwszej damy", stanowi, że "publiczną rolą i misją małżonki prezydenta Republiki" jest reprezentowanie Francji u boku szefa państwa, odpowiadanie na liczne prośby i wnioski Francuzów otrzymane pocztą bądź przez telefon, wspieranie patronatami wydarzeń charytatywnych, kulturalnych i społecznych.

Zastrzeżono, że Macron może powierzyć swej żonie także inne zadania, a jeśli tak się stanie, zostanie to podane do publicznej wiadomości.

Lista działań, wizyt i wyjazdów

W poniedziałek po raz pierwszy na stronie Pałacu Elizejskiego opublikowano listę działań, wizyt i wyjazdów Brigitte Macron od 14 maja, czyli od rozpoczęcia urzędowania przez jej męża. Ten plan zajęć ma być na bieżąco aktualizowany i publikowany.

AFP pisze, że w celu zapewnienia sprawnego wykonywania działań powierzonych pierwszej damie dostanie ona do pomocy dwóch doradców i sekretariat. "Nie dysponuje ona żadnymi kosztami reprezentacyjnymi ani własnym budżetem" - precyzuje karta.

Zmiana planów

Polemika wywołana planami stworzenia oficjalnego statusu pierwszej damy Francji dla żony prezydenta spowodowała zmianę planów, by powierzyć jej w pełni oficjalny status.

Prezydent jeszcze jako kandydat zapowiadał, że zamierza zdefiniować niezbyt dotąd klarowną rolę pierwszej damy, stwarzając ramy prawne dla jej działalności. Macron mówił, że pragnie skończyć z "francuską hipokryzją". Twierdząc, że żona prezydenta "poświęca swe (...) życie publiczne i prywatne", argumentował, że rola pierwszej damy "powinna zostać uznana".

W kwietniowym wywiadzie telewizyjnym podkreślał jednak, że jego małżonka "nie będzie wynagradzana z pieniędzy podatników".

Sama Brigitte Macron w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla kobiecego magazynu "Elle" zapewniła, że chce wypełniać "rolę publiczną" w pełni przejrzyście. Dodała, że nie czuje się pierwszą damą i cieszy się, kiedy ludzie zwracają się do niej po prostu po imieniu.

Petycja przeciwko przyznaniu oficjalnego statusu

Petycję przeciwko przyznaniu oficjalnego statusu Brigitte Macron podpisało w kilka tygodni 316 tysięcy osób. Sprzeciwiały się one "przeznaczeniu środków publicznych dla żony głowy państwa", dodając, że jeżeli "kwestia ta ma być rozstrzygnięta, to w referendum".

Zwracano uwagę, że w tym samym czasie uchwalona została ustawa zabraniająca deputowanym zatrudniania członków rodziny. Paradoksem byłoby – zdaniem przeciwników inicjatywy dotyczącej sformalizowania roli żony prezydenta – gdyby zakaz taki nie obowiązywał głowy państwa.

Dotychczasową praktyką we Francji było to, że w pełnieniu oficjalnych obowiązków pierwsze damy były wspierane przez niewielkie biura w Pałacu Elizejskim, ale nie otrzymywały wynagrodzenia; nie regulowały tego żadne normy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andre_valenducq

Bendzie mamusia Makarona !!!!!!!!!!!!?????????????????

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

   Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

   Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

   Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

   Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

   Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

   Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Zawody buzkaszi (kok-boru) w Kirgistanie (fot. IGOR KOVALENKO/PAP/EPA) czytaj dalej »