Oscary 2018

Oscary 2018

Oscary, które mogą przejść do historii

Już za kilka godzin 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Będzie to pierwsza gala po skandalach seksualnych, które wybuchły w październiku ubiegłego roku. Jednak wyjątkowość tego wieczoru polega przede wszystkim na historycznych nominacjach, których w tym roku jest nadzwyczaj dużo.

Rekordowe nominacje, ceremonia warta miliony. Oscary 2018 w liczbach

90. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pod wieloma względami będzie szczególna. Przygotowaliśmy zestawienie "Oscary 2018 w liczbach", które pozwala wyobrazić sobie skalę oscarowego zamieszania. A w niedzielę od północy na tvn24.pl zapraszamy na relację na żywo z wielkiej gali.

Być jak John Wayne, czyli dlaczego Oscar musiał trafić do Frances McDormand

Miała już na koncie Oscara za rolę w "Fargo" i od samego początku uznawana była za niemal stuprocentową faworytkę tegorocznych Oscarów. Za kreację samotnej matki pragnącej pomścić zabójstwo córki odebrała już Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Pracując nad rolą, obejrzała wszystkie filmy z Johnem Wayne'em, bo swoją bohaterkę - samotną mścicielkę, nazywa jego kobiecym wcieleniem. Najbardziej niepokorna kobieta w Hollywood.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" obsypane nagrodami BAFTA. "Twój Vincent" niedoceniony

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" to wielki wygrany tegorocznych brytyjskich Oscarów - nagród BAFTA wręczonych w Londynie. Zwyciężył aż w pięciu kategoriach i został uznany za najlepszy film. Występującą w nim Frances McDormand wybrano najlepszą aktorką pierwszoplanową. Najlepszym filmem animowanym okazała się amerykańska produkcja "Coco", która tym samym pokonała "Twojego Vincenta". BAFTA to ostatni i najpewniejszy prognostyk przed Oscarami.

Pierwszy pewniak? Guillermo del Toro z nagrodą, po której dostaje się Oscara

Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych przyznała swoje nagrody. Najważniejszą - za reżyserię filmu fabularnego - dostał Guillermo del Toro za "Kształt wody". Nagroda ta jest uważana za zapowiedź przyznania Oscara. Rok temu odebrał ją Damien Chazelle za "La la land", do którego potem powędrował Oscar za reżyserię, wcześniej dwa razy z rzędu przypadła Alejandro Gonzálezowi Iñárritu, również zdobywcy najcenniejszych statuetek przemysłu filmowego.

Współczesna Rosja bez miłości. Fragment nominowanego do Oscara filmu

- Myślisz, że martwi się o syna? Akurat! Nabrał kredytów. Teraz boi się, że go wywalą – tak w rozmowie z kosmetyczką mówi o swoim mężu Żenia, bohaterka "Niemiłości" Andrieja Zwiagincewa, nominowanej do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To historia pary, która po rozwodzie chce rozpocząć nowe życie. Przeszkodą wydaje się być opieka nad 12-letnim synem. Nowe dzieło twórcy, także nominowanego do Oscara, "Lewiatana" zachwyciło publiczność i krytyków MFF w Cannes w zeszłym roku. Film w kinach od 2 lutego.

Mary J. Blige

Mary J. Blige jest znana przede wszystkim jako piosenkarka, autorka tekstów, raperka i producentka muzyczna. Na koncie ma dziewięć nagród Grammy. Jako aktorka wystąpiła w kilkunastu produkcjach. Rola Florence Jackson w "Mudbound" przyniosła jej nominację dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nominowana jest również w kategorii najlepszej piosenki za pochodzącą z tego filmy "Mighty River" (wspólnie z Raphaelem Saadiqiem).

Allison Janney

Siedmiokrotna laureatka nagród Emmy jest cenioną i szanowaną aktorką dzięki wszechstronnym umiejętnościom aktorskim. Obsadzana głównie w drugoplanowych rolach Janney, świetnie radziła sobie w rolach komediowych i dramatycznych. Rola LaVony w "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" przyniosła Janney Złoty Glob, nagrodę BAFTA i pierwszą w karierze nominację do Oscara.

Lesley Manville

Lesley Manville zaczynała jako aktorka teatralna. W Royal Court Theatre spotkała Mike'a Leigha, który później angażował ją do siedmiu swoich filmów w tym "Sekrety i kłamstwa", "Wszystko albo nic", "Kolejny rok" czy "Pan Turner". Pierwszą nominację do Oscara otrzymała za rolę w "Nici widmo" Paula Thomasa Andersona.

Laurie Metcalf

Laurie Metcalf studiowała wspólnie z Johnem Malkovichem, Glenne Headly i Joan Allen. Świat pokochał ją przede wszystkim za role telewizyjne. Za rolę w "Roseanne" zdobyła trzy nagrody Emmy i dwie nominacje do Złotych Globów. Dzięki roli matki w "Lady Bird" Grety Gerwig po raz pierwszy nominowana została do Oscara.

Octavia Spencer

Octavia Spencer od dziecka marzyła o pracy w przemyśle filmowym, nigdy jednak nie wierzyła w to, że będzie to praca przed kamerą. Dzięki małej roli obok Sandry Bullock w "Czasie zabijania" - jej filmowym debiucie - została zauważona. W 2012 roku zdobyła pierwszą nominacje i pierwszego Oscara za rolę w "Służących". Pięć lat później nominowana była za drugoplanową rolę w "Ukrytych działaniach". W tym roku nominacje zdobyła rolą w "Kształcie wody" Guillermo Del Toro. Spencer jest drugą Afroamerykanką z trzema nominacjami aktorskimi. Pierwszą była Viola Davis.

Willem Dafoe

Willem Dafoe jest jednym z najbardziej cenionych aktorów współczesnego Hollywood. Na koncie ma ponad 100 ról i powstaje właśnie kolejne pięć filmów z jego udziałem. Sławę przyniosły mu role w "Plutonie" Oliviera Stone'a i w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese. Dzięki genialnej roli w "The Florida Project" po raz trzeci ma szansę na pierwszego Oscara.

Woody Harrelson

57-letni Woody Harrelson należy do wąskiej hollywoodzkiej grupy bardzo wszechstronnych aktorów, jednak znany jest przede wszystkim z kreacji komediowych bądź w farsach. Chociaż głównie pojawia się na drugim planie, to grał u największych z najwybitniejszymi. Malick, Forman, bracia Coen czy Olivier Stone to niektórzy reżyserzy, z którmi pracował Harrelson. Rola w "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri" przyniosła mu trzecią nominację do Oscara.

Richard Jenkins

Richard Jenkins na ekranie kinowym zadebiutował w 1974 roku. Ma ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych. Pierwszą nominację do Oscara przyniosła mu główna rola w "Spotkaniu" Toma McCarthy'ego w 2008 roku. Po 10 latach zdobył drugą nominację, dzięki kreacji w "Kształcie wody" Guillermo Del Toro.

Christopher Plummer

Christopher Plummer ma szansę na swojego drugiego Oscara dzięki roli w filmie Ridleya Scotta "Wszystkie pieniądze świata". Rolę tę dostał nieoczekiwanie po tym, jak z niemalże gotowego filmu wyrzucony został Kevin Spacey ze względu na oskarżenia o molestowanie seksualne. 88-letni Plummer, który jest już najstarszym laureatem Oscara w kategoriach aktorskiej, stał się również najstarszym nominowanym aktorem do tej nagrody w historii. Aktor ma na koncie 60-letnią karierę na ekranie i ponad 200 ról filmowych i telewizyjnych.