Zagrał geja. Teraz prosi rząd o ułaskawienie skazanych za homoseksualizm

Zwiastun filmu "Gra tajemnic"
Zwiastun filmu "Gra tajemnic"
Forum Film Poland
Benedict Cumberbatch w "Grze tajemnic" zagrał ge­nial­ne­go ma­te­ma­ty­ka Alana Tu­rin­gaForum Film Poland

Be­ne­dict Cum­ber­batch, znany z roli serialowego Sherlocka Holmesa, dołączył do ponad 40 tys. osób, które podpisały się pod listem otwartym do brytyjskiego premiera i rodziny królewskiej. Aktor domaga się ułaskawie­nia ok. 50 tys. mężczyzn, ska­za­nych za homoseksualizm na mocy przepisów z początku XX wieku. Wielu z nich po­peł­ni­ło sa­mo­bój­stwo, ale sza­cu­je się, że ok. 15 tys. nadal żyje.

Alan Turing w 1951 roku, trzy lata przed popełnieniem samobójstwaWikipedia (CC BY-SA 2.0)

"Homofobiczne prawo brytyjskie spowodowało, że życie kilku pokoleń gejów i biseksualistów było nie do zniesienia" - czytamy w liście podpisanym także przez bry­tyj­skich ak­to­rów, Be­ne­dicta Cumber­batcha i Stephena Fry.

List otwarty, który opublikował "Guardian", skierowali do brytyjskiego premiera. Wzywają w nim, by rząd ułaskawił męż­czyzn ska­za­nych za ho­mo­sek­su­alizm. "Zwracamy się do młodych liderów, w tym księcia i księżnej Cambridge, aby uznali to piętno na naszej historii i sprawili, by zniknęło" - napisali, prosząc o wsparcie dla tej kampanii.

Więzienie albo che­micz­na kastracja

Mają poparcie człon­ków ro­dzi­ny ma­te­ma­ty­ka Alana Turinga, który w czasie wojny, bazując na osiągnięciach Polaków, zła­mał szy­fry Enig­my i został nazwany przez Winstona Churchilla tym, który "miał olbrzymi wkład w zwycięstwo aliantów nad nazistami w czasie II wojny światowej". Znacząco też przyczynił się do rozwoju komputerów i gier wideo.

Tu­ring, w któ­re­go rolę w nominowanym do Oscara fil­mie "Gra tajemnic" wcie­lił się właśnie Cumberbatch, w 1952 roku zo­stał ska­za­ny na karę po­zba­wie­nia wol­no­ści za ho­mo­sek­su­al­ne stosun­ki z 19-latkiem, co uzna­no za po­waż­ną ob­ra­zę moral­no­ści pu­blicz­nej. Gdy Turing przyznał w sądzie, że tworzy związek z 30 lat młodszym Arnoldem Murrayem, zaproponowano mu wybór między więzieniem a che­micz­ną kastra­cją. Matematyk wybrał to drugie, czyli konsultacje z psychiatrą i roczną kurację hormonalną, polegającą na przyjmowaniu estrogenu. Dwa lata później ode­brał sobie życie we własnej sypialni.

W 2013 roku Turing został po­śmiert­nie uła­ska­wio­ny przez kró­lo­wą Elż­bie­tę II. A cztery lata wcześniej ówczesny premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił za "całkowicie niesprawiedliwe" i "straszne" potraktowanie, mówiąc o "przerażającym leczeniu, któremu został poddany".

Kadry z filmu "Gra tajemnic":

"Ułaskawienie wszystkich mężczyzn, żywych lub zmarłych"

Sygnatariusze listu zapewnili, że te gesty względem "jed­nego z naj­więk­szych bo­ha­te­rów XX wieku" są zadowalające, ale zi­gno­ro­wa­no 49 tys. innych męż­czyzn, ska­za­nych na pod­sta­wie tych sa­mych przepisów z początku XX wieku (seks homoseksualny był zakazany w Anglii i Walii do 1967 roku). "Wielu po­peł­ni­ło samobójstwo, ale sza­cu­je się, że ok. 15 tys. nadal żyje" - na­pi­sa­no.

Pod pe­ty­cją w tej spra­wie pod­pi­sa­ło się do­tych­czas ponad 45 tys. osób, w tym reżyser i członkowie ekipy "Gry tajemnic". "Wzywamy rząd Jej Królewskiej Mości, aby rozpocząć dyskusję o możliwości ułaskawienia wszystkich mężczyzn, żywych lub zmarłych" - zakończyli.

Autor: am//rzw / Źródło: Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: The Weinstein Company