tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Miłość"

Emmanuelle Riva ma szansę na Oscara w wieku 86 lat
Źródło: Gutek Film Emmanuelle Riva ma szansę na Oscara w wieku 86 lat

Typowana jako pewniak do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego, "Miłość" Michaela Hanekego to intymny dziennik umierania, który porusza nawet najtwardsze serca. Triumfował w Cannes i gali Złotych Globów, na Oscarach ma szanse aż w pięciu kategoriach.

Para osiemdziesięciolatków: Georges (Jean-Louis Trintignant) i Anne (nominowana do Oscara Emmanuelle Riva) to emerytowani nauczyciele muzyki, którzy wiodą spokojne życie w wypełnionym książkami mieszkaniu. Pewnego ranka przy śniadaniu, podczas obierania jajka, Anne nagle przestaje się odzywać. Nie reaguje na bodźce, nie ma z nią kontaktu. Po chwili wszystko wraca do normy, ale od tego momentu zaczyna się nieuniknione: udar, operacja, neurologiczne powikłania. I pokazany z delikatnością, ale też fizjologiczną naturalnością proces umierania ukochanej osoby.

Dowód miłości

Akcja filmu niemal w całości toczy się w paryskim mieszkaniu pary. Odwiedza ich tylko córka (Isabelle Huppert) i dawny uczeń Anne. W opiece nad chorą pomagają pielęgniarki, ale główny ciężar spoczywa na Georgesie. To on karmi żonę, usiłuje odczytać jej mamrotanie, zmienia prześcieradła, a w końcu - przerywa te cierpienia. To chyba największy dowód miłości, jaki mógł dać Anne.

Film Hanekego porusza, w bardzo prosty i oszczędny sposób pokazując starość, chorobę i zmianę, jaka zachodzi w człowieku pod ich wpływem. Niezwykła jest także przemiana samej Rivy, która z eleganckiej kobiety staje się zniedołężniałą staruszką. O tytuł najlepszej aktorki pierwszoplanowej zawalczy m.in. ze świetną Jessiką Chastain ("Wróg numer jeden").

Nominacje:

Najlepszy film
Najlepszy film nieanglojęzyczny
Najlepszy reżyser - Michael Haneke
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Emmanuelle Riva
Najlepszy scenariusz oryginalny - Michael Haneke

Podziel się:

Polub stronę Oscary 2013:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje