tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Organizatorzy Marszu Równości chcą iść w Lublinie. Złożyli zażalenie

zobacz więcej wideo »
Organizatorzy Marszu Równości chcą iść w Lublinie. Złożyli zażalenie
  • Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrywał odwołania organizatorów obu zgromadzeńSąd Okręgowy w Lublinie rozpatrywał odwołania organizatorów obu zgromadzeń
  • Sąd podtrzymał decyzję prezydenta Lublina. Marszu Równości i kontrmarszu nie będzieSąd podtrzymał decyzję prezydenta Lublina. Marszu Równości i kontrmarszu nie będzie
  • Prezydent Lublina zakazał Marszu RównościPrezydent Lublina zakazał Marszu Równości
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Organizatorzy Marszu Równości złożyli zażalenie na postanowienie sądu

Organizatorzy październikowego Marszu Równości w Lublinie złożyli w czwartek zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego o utrzymaniu decyzji prezydenta miasta zakazujące Marszu Równości. Sąd zdecydował też, że na ulice nie będą mogli wyjść z kontrmanifestacją narodowcy.

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał w środę decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji prezydenta miasta zakazującej zapowiedzianego na sobotę Marszu Równości, a także planowanej tego dnia kontrmanifestacji środowisk narodowych. Prezydent Krzysztof Żuk tłumaczył swoją decyzję obawami o życie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Organizatorzy Marszu tego samego dnia oświadczyli, że złożą zażalenie od tej decyzji. Wpłynęło ono w czwartek do Sądu Apelacyjnego na postanowienie Sądu Okręgowego. Sąd ma dobę na wyznaczenie i organizację rozprawy.

- To nasze konstytucyjne prawo. Obowiązkiem państwa jest to, żeby zapewnić obywatelom równe prawo dostępu do przestrzeni, również w zakresie demonstrowania swoich praw - mówił w środę Bartosz Staszewski, organizator Marszu.

Poinformowano także, że w przypadku niewydania zgody, zamiast Marszu Równości odbędzie się nieformalny spacer w tym samym terminie - 13 października.

Prezydent zakazał obu zgromadzeń

Sąd w środę rozpatrywał odwołania organizatorów obu zgromadzeń - Marszu Równości i manifestacji narodowców - od decyzji prezydenta i oba oddalił. Sąd podzielił argumentację prezydenta Lublina.

Sędzia Zofia Homa, która rozpatrywała oba odwołania, powiedziała, że spotkanie uczestników Marszu Równości z kontrmanifestacją mogłoby doprowadzić do konfliktu, którego eskalacja mogłaby stanowić realne zagrożenie dla mieszkańców, postronnych osób, a, co najważniejsze, dla samych uczestników marszu.

Sędzia zaznaczyła, że trasa marszu przebiega w okolicach atrakcji turystycznych, ulicami biegnącymi przez centrum miasta, a marsz zaplanowano w godzinach zwiększonego ruchu. Sędzia zwróciła uwagę, że organizator Marszu Równości określił przypuszczalną liczbę uczestników marszu na 1500 osób, a wolontariuszy służby porządkowej na 10-20 osób.

- Nie sposób uznać, by organizator, składając zawiadomienie o organizacji zgromadzenia, w należyty sposób zadbał o bezpieczeństwo biorących w nim udział osób – mówiła sędzia.

Odwołania dotyczyły zakazu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, który tłumaczył, że wydał zakaz organizacji obu zgromadzeń ze względów bezpieczeństwa. Powołał się on wówczas na przepis ustawy Prawo o zgromadzeniach, który umożliwia wydanie zakazu, gdy zgromadzenie może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi lub mieniu w znacznych rozmiarach.

Wcześniej - 4 października - prezydent Lublina wysłał list do księży, w którym tłumaczył, że nie może zakazać manifestacji. Swoją decyzję zmienił jednak we wtorek 9 października. Wcześniej tego dnia spotkał się komendantem miejskim policji. Policja miała potwierdzić, że "istnieje realne zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców, w tym uczestników marszu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »