tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pobił żonę, ale Egipcjanina nie obraził. Były policjant skazany

Pobił żonę, ale Egipcjanina nie obraził. Były policjant skazany
Foto: TVN24 Wrocław | Video: TVN24 Wrocław Wyrok dla byłego policjanta z Opolszczyzny

Tomasz G., były policjant został skazany za pobicie żony. Mężczyzna został za to uniewinniony od zarzutu dyskryminacji rasowej. Bo przed sądem odpowiadał też za to, że do Egipcjanina miał powiedzieć: jesteś brudny jak twoje klapki.

Tomasz G. przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiadał za dwa czyny. Po pierwsze, miał dopuścić się dyskryminacji na tle rasowym. Po drugie, pobić swoją żonę. - To były dwa, niezależne od siebie wątki. Jeden w ramach działalności zawodowej na pływalni, gdzie oskarżony był zatrudniony jako ratownik. Drugi miał charakter osobisty i dotyczył działania na szkodę żony - mówił sędzia Robert Mietelski. I dodawał, że w sprawie podstawowymi dowodami były zeznania świadków i opinie biegłego lekarza sądowego.

Miał powiedzieć: jesteś brudny, tak jak twoje klapki

Były policjant został uniewinniony od zarzutu dyskryminacji rasowej. Oskarżyciel przekonywał, że w 2014 roku G. zabronił Egipcjaninowi wejścia na pływalnię, bo ten miał na sobie klapki w których wcześniej chodził po dworze. Między mężczyznami doszło do scysji. Egipcjanin mówił, że został uderzony i znieważony. Miał usłyszeć, że "jest brudny, tak jak jego klapki".

- Sąd znalazł dowody na to, że między obu panami niewątpliwie istniał konflikt. Jednak żaden ze świadków nie słyszał wypowiedzi o charakterze rasistowskim, związanym z pochodzeniem pokrzywdzonego. Nie udało się ustalić jednolitego przebiegu zdarzenia - tłumaczył sędzia.

I dodawał, że naruszenie nietykalności cielesnej, trzykrotne uderzenie łokciem i znieważenie to jedna z możliwych wersji, ale nie jedyna. - Tej wersji nie udało się potwierdzić zeznaniami świadków innych niż sam pokrzywdzony. Słów jakie miał wypowiedzieć oskarżony nikt inny nie słyszał, a biorąc pod uwagę poziom kompetencji językowej pokrzywdzonego trudno oprzeć ustalenia wyłącznie o tę relację - uzasadniał sąd. I uznał, że mężczyzna jest winny wykręcenia nadgarstków Egipcjanina. Do tego czynu doszło podczas innego spięcia między G., a pokrzywdzonym.

Skazany za pobicie żony

G. został uznany za to za winnego pobicia żony. Choć kobieta swoje zeznania odwołała i chciała umorzenia sprawy. - Nie jest tak, że przemoc domowa po wybaczeniu idzie w niepamięć. Sąd uznał, że to zachowanie, które powinno być napiętnowane na przyszłość. Tak, aby później jakiś bezpiecznik się włączył i gdyby doszło do eskalacji emocji zadziałał. To czyn bezprawny - powiedział sędzia Mietelski.

Wyrok? W sumie osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, dozór kuratora w okresie próby, tysiąc złotych grzywny i 1,2 tys. złotych na rzecz pokrzywdzonego mężczyzny.

Wyrok nie jest prawomocny. A pełnomocnik Egipcjanina zapowiedziała apelację. - Z treścią wyroku w zakresie dyskryminacji nie zgadzamy się i zapowiadamy apelację - powiedziała Anna Maria Rop, pełnomocnik mężczyzny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

15 minut nierównej walki. Zobacz najdłuższe parkowanie na świecie

To nie było zwykłe parkowanie, to było wybitnie skomplikowane parkowanie. Mimo wszystko zakończyło się sukcesem. Zobacz ToTeraz.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Czas "Krokodyla". Wrócił do kraju, w piątek będzie prezydentem

Czas "Krokodyla". Wrócił do kraju, w piątek będzie prezydentem

Były wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa w piątek zostanie zaprzysiężony na prezydenta, zastępując 93-letniego Roberta Mugabego, który ustąpił ze sprawowanego od 37 lat urzędu - poinformował w środę przewodniczący parlamentu Jacob Mudenda. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Bogota, Kolumbia. Protest przeciwko seksualnym napaściom na dzieci (fot. Mauricio Osorio/EPA/PAP) czytaj dalej »