ONZ wyłącza programy humanitarne z sankcji wobec Pjongjangu


Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła cztery nowe wnioski organizacji niosących pomoc humanitarną o wyłączenie z sankcji nałożonych na Koreę Północną w związku z jej zbrojeniami - wynika z komunikatu na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa.

Komisja zajmująca się sankcjami przeciw Korei Północnej przyjęła wnioski UNICEF, amerykańskiej Eugene Bell Foundation, grupy Chrześcijańscy Przyjaciele Korei (CFK) i kanadyjskiej organizacji pozarządowej First Steps Health Society w ubiegły piątek - podano we wtorkowym komunikacie.

Wyłączenie dotyczy przewozu do Korei Północnej przedmiotów używanych w programach humanitarnych, w tym związanych z leczeniem gruźlicy i malarii oraz dostarczania mieszkańcom wody pitnej.

Na liście towarów zatwierdzonych do przewozu przez UNICEF są m.in. telewizory i komputery do użytku w szpitalach, jak również dziewięć ambulansów, a wykaz dotyczący Eugene Bell Foundation zawiera mikrofony i głośniki.

Powstrzymać program nuklearny

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap wyjaśnia, że działalność humanitarna nie jest zakazana międzynarodowymi sankcjami, ale na przewóz związanych z nimi przedmiotów należy uzyskać odpowiednie wyłączenia.

Organizacje pomocowe zwracały wcześniej uwagę, że wielopoziomowe sankcje nałożone na Koreę Północną za jej zbrojenia jądrowe i rakietowe utrudniają działalność humanitarną i powodują opóźnienia w dostarczaniu towarów.

Rada Bezpieczeństwa ONZ od 2006 roku zaostrza sankcje gospodarcze przeciw Pjongjangowi, by odciąć komunistyczny reżim północnokoreański od źródeł finansowania jego programu zbrojeń nuklearnych i balistycznych.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY-SA 3.0 | Bjørn Christian Tørrissen