tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Pan prezydent jest systematycznie upokarzany przez własne środowisko"

zobacz więcej wideo »
"Pan prezydent jest systematycznie upokarzany przez własne środowisko"
 • "Pan prezydent jest systematycznie upokarzany przez własne środowisko""Pan prezydent jest systematycznie upokarzany przez własne środowisko"
 • "Newralgiczny punkt""Newralgiczny punkt"
 • "Normalna praktyka""Normalna praktyka"
 • "To jest jeden wielki cyrk""To jest jeden wielki cyrk"
 • "Nic nie zrobiliście""Nic nie zrobiliście"
 • "W tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy""W tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy"
Foto: tvn24 | Video: TVN 24 Goście "Kawy na ławę" rozmawiali o zmianach w wymiarze sprawiedliości

- Myślę, że ten spór skończy się jednak próbą upokorzenia pana prezydenta, a dobrze by było, żeby po pierwsze do tego nie doszło, a po drugie, żeby prezydent pamiętał, że w tym sporze powinien reprezentować wszystkich Polaków - mówił o sporze na linii prezes PiS Jarosław Kaczyński - prezydent Andrzej Duda poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej. O tych relacjach rozmawiali goście w programie "Kawa na ławę".

W piątek doszło do kolejnego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. - Wczoraj rozmawialiśmy, w pewnym momencie powiedziałem: no cóż, jest między nami pewien kryzys, on odpowiedział: nie, to jest tylko taki mały spór w rodzinie. Tak, jesteśmy jedną rodziną idącą w jednym kierunku - skomentował to spotkanie w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest jeden wielki cyrk"

- Warto sprawdzić, czy po tej wizycie Kaczyńskiego w Pałacu Prezydenckim nie założono niebieskiej karty - mówił o tych słowach przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann. - Mam wrażenie, że ta rodzina i ten dobry przekaz, że to jest raczej rodzina, gdzie jest dużo konfliktów wewnętrznych i trochę się ludzie okładają między sobą - dodał.

Jego zdaniem "cała ta kwestia to jest jeden wielki cyrk i teatr, bo przecież mamy do czynienia z poprawkami, które na piśmie składa pan prezes w imieniu PiS-u, na piśmie odpowiada pan prezydent panu prezesowi do ustawy, która jeszcze nie ma nadanego druku sejmowego i nie rozpoczęła pracy w Sejmie i będziemy w takim obrazku jeszcze pewnie żyć parę tygodni, że będzie prezes z prezydentem coś uzgadniał poza wszystkim".

Oglądaj
Andrzej Duda znów przyjmie Jarosława Kaczyńskiego. "PiS nieczysto gra z prezydentem"
Wideo: Ewa Paluszkiewicz/Fakty w Południe Andrzej Duda znów przyjmie Jarosława Kaczyńskiego. "PiS nieczysto gra z prezydentem"

- Jeżeli to jest rodzina, to raczej patologiczna z zachowania w tych kwestiach - ocenił poseł PO. - Normalnie w parlamencie stawia się tę ustawę, PiS zgłasza oficjalnie poprawki, wszyscy mogą je zobaczyć, a tu mamy kompletną patologię - wyjaśnił Neumann.

Oglądaj
"To jest jeden wielki cyrk"
Wideo: TVN 24 "To jest jeden wielki cyrk"

"Normalna praktyka"

Minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdził z kolei, że takie spotkania to "normalna praktyka".

- Nie hamuje to w żaden sposób biegu normalnych procedur parlamentarnych, że trwają pewne ustalenia pomiędzy nie tylko prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i prezesem największej polskiej partii, która wygrała wybory, ale także ustalenia pomiędzy dwoma prawnikami, którzy znają się na materii ustaw sądowych, znają się na materii wymiaru sprawiedliwości, są w tym zakresie obaj panowie fachowi i bardzo dobrze, że te poprawki są na piśmie, bo prawnikowi lepiej się pracuje, kiedy ma przed oczyma tekst prawny - wyjaśnił Mucha.

- Pan przewodniczący Neumann i wszyscy będą mieli pełną możliwość w toku procesu legislacyjnego zgłaszać rozmaite poprawki. Oby tylko było tak, że państwo będziecie zmierzać faktycznie do reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie ulega żadnej wątpliwości, że Polacy tej zmiany oczekują. Powiedzmy, że te kwestie konsultacji czy rozmów przybliżają nas ku temu celowi - mówił minister. - Jeżeli chodzi o kwestię wypowiedzi o rodzinie, to ja ją rozumiem w tych kategoriach, że to jest rodzina tych, którzy chcą reformy wymiaru sprawiedliwości. I w tej rodzinie jest większość Polaków - dodał.

- Myślę, że to jest taki żal Platformy Obywatelskiej, że o wiele większe jest zainteresowanie spotkaniami pana prezydenta z panem prezesem niż rozmaitymi eventami Platformy - ocenił minister Mucha.

Oglądaj
"Normalna praktyka"
Wideo: TVN 24 "Normalna praktyka"

"Newralgiczny punkt"

Poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak ocenił relacje Duda-Kaczyński jako "demokratyczny spór". - Żeśmy się odzwyczaili przez ostatnich kilka lat, że ludzie na różnego rodzaju szczeblach dyskutują ze sobą merytorycznie na temat problemu do rozwiązania - powiedział.

- Kaczyński zapomina, że przychodzimy na świat i odchodzimy z tego świata. Ktoś po prezesie zostanie. Pytanie, kto i jak wykorzysta taką władzę. Tutaj pytania zapewne nikt sobie nie zadaje, a i odpowiedzi nie zna, a to jest bardzo niebezpieczne. To jest ten newralgiczny punkt, który może nas doprowadzić do tragedii narodowej - mówił Jakubiak o planowanych zmianach w sądownictwie. Ocenił też, że to prezydent ma lepszą pozycję, bo "jak czegoś nie podpisze, to nie wejdzie to w życie".

Oglądaj
"Newralgiczny punkt"
Wideo: TVN 24 "Newralgiczny punkt"

"Pan prezydent jest systematycznie upokarzany"

Poseł PSL Krzysztof Hetman skomentował słowa prezesa PiS mówiąc, że "im więcej zapewnień o tym, że jesteśmy jedną, wielką rodziną, tym większa awantura w środku". - Przecież nikt nie oczekiwał w ostatnim czasie, żeby trzech liderów tak zwanej Zjednoczonej Prawicy  wychodziło i opowiadało o tym, jaką jesteśmy piękną i wspaniałą rodziną. Jeszcze do tego jest w tym pan prezydent - powiedział.

Jego zdaniem prezes Kaczyński "zwrócił uwagę, że on uważa to za kryzys, a pan prezydent uważa tylko za spór w rodzinie". - Pan prezydent jest systematycznie upokarzany przez własne środowisko PiS-u. W sytuacji, kiedy prezes ma się spotkać z prezydentem, środowisko PiS-u dyskutuje o tym, czy powinien go witać już na schodach, czy w drzwiach - dodał.

- Polacy chcieliby wiedzieć, o czym panowie rozmawiają za tymi drzwiami, bo jakie były propozycje Kukiz’15, czy PSL, ludzie dowiedzieli się wszyscy - stwierdził Hetman. - A jakie są te poprawki PiS-u do zgłoszonego projektu pana prezydenta? Bo chyba nikt tego nie wie - wyjaśnił.

"Nic nie zrobiliście"

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS), zwrócił się do przedstawicieli PO i PSL mówiąc, że mieli "wiele lat na to, żeby przeprowadzić reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości". - Nic nie zrobiliście - argumentował.

Podobnie jak minister Mucha uznał, że konsultacje prezydenta z Kaczyński to "normalna procedura". - Jest to normalna rzecz, że spotyka się szef obozu Zjednoczonej Prawicy z panem prezydentem. Pamiętajmy, że po drodze były dwa weta do dwóch ustaw i dzisiaj musimy tak dopieścić i tak dopracować tę reformę, żeby spełnić oczekiwania obywateli - powiedział.

Oglądaj
"Nic nie zrobiliście"
Wideo: TVN 24 "Nic nie zrobiliście"

"W tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy"

Poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej ocenił z kolei, że "spory w rodzinie oczywiście są bardzo fascynujące i widać, że w tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy".

- Myślę, że ten spór skończy się jednak próbą upokorzenia pana prezydenta, a dobrze by było, żeby po pierwsze do tego nie doszło, a po drugie, żeby prezydent pamiętał, że w tym sporze powinien reprezentować wszystkich Polaków - powiedział.

Odnosząc się do propozycji zmian w wymiarze sprawiedliwości powiedział, że "żadna z tych propozycji, które są na stole obecnie, ani propozycja pana prezydenta, ani propozycja PiS-u, w żadnym stopniu nie rozwiązuje głównych problemów". - Każecie nam państwo wybierać spośród dwóch złych propozycji. Zróbmy coś, co spowodowałoby, że ta propozycja będzie lepsza - stwierdził.

Oglądaj
"W tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy"
Wideo: TVN 24 "W tej rodzinie jednak ewidentnie trzeszczy"

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE "KAWA NA ŁAWĘ"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (8)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andre_valenducq

Nikt nie jest upokazany !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    4
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Karol1950
   Karol1950

   PAD na własne życzenie daje się manipulować chyba liczy się tylko stołek!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     7
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     elek_torat
     elek_torat

     Cała nasza elita polityczna ,,pokazuje" gdzie jest miejsce Pana Prezydenta RP. Jakby tu nie oceniać to każdy Prezydent RP był i jest lekceważony przez opcję rządzącą.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       mazurki

       ale żaden nie był lekceważony w tak widoczny sposób!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         8
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         gustawuciekinier
         gustawuciekinier
         • elek_torat:
         • Cała nasza elita polityczna ,,pokazuje" gdzie jest miejsce Pana Prezydenta RP. Jakby tu nie oceniać to każdy Prezydent RP był i jest lekceważony przez opcję rządzącą.
         • rozwiń

         POZWOLIL SOBIE NA TAKI SZACUNEK

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           jakby śmieszne

           Tak, skupmy się wszyscy wokół prezydenta ))

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             turwal

             Wszyscy widzą jaka jest rzeczywistość.
             Prezes Kaczyński RZĄDZI.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               11
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               mazurki

               niestety!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 8
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Zasady forum
                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                 Pozostałe informacje

                 Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

                 Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                 INFORMACJE SPORTOWE »

                 Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »