tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nuncjusz apostolski przekazał paliusz Jędraszewskiemu. Prezydent i premier obecni

zobacz więcej wideo »
Nuncjusz apostolski przekazał paliusz Jędraszewskiemu. Prezydent i premier obecni
 • Prezydent i premier obecni na uroczystości na WaweluPrezydent i premier obecni na uroczystości na Wawelu
 • Kard. Stanisław Dziwisz powitał w archidiecezji abp. Marka JędraszewskiegoKard. Stanisław Dziwisz powitał w archidiecezji abp. Marka...
 • 08.12.2016 | Arcybiskup Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim08.12.2016 | Arcybiskup Marek Jędraszewski nowym metropolitą...
 • Ingres abpa Marka JędraszewskiegoIngres abpa Marka Jędraszewskiego
 • 28.01.2017 | Ingres Jędraszewskiego, Order dla Dziwisza. Kraków ma nowego metropolitę28.01.2017 | Ingres Jędraszewskiego, Order dla Dziwisza....
Foto: PAP/Jacek Bednarczyk | Video: tvn24 Para prezydencka oraz premier Beata Szydło uczestniczyli w krakowskiej uroczystości

Nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio nałożył na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego paliusz - symbol misji pasterskiej i Chrystusowego jarzma. W niedzielnej uroczystości na Wawelu w Krakowie uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło.

Paliusz to wstęga w formie okręgu, do której dołączone są dwa wolno zwisające końce. Formuła wypowiadana podczas nałożenia wskazuje na jego symbolikę - więzi ze stolicą apostolską, jedność, więzi miłości, wezwanie do ewangelicznego męstwa. Wstęga z owczej wełny, przyozdobiona czarnymi, haftowanymi krzyżami, symbolizuje także misję pasterską i wolę Bożą.

"Dom zamieszkały przez Boży lud"

- Nałożony na moje ramiona paliusz wzywa do wierności wobec tej krakowskiej ziemi. Znaczy to: nowy jej pasterz ma wychodzić ku tej ziemi, ku jej mieszkańcom, podziwiać i kochać jej krajobrazy – powiedział arcybiskup Jędraszewski i zaznaczył (nawiązując do "Wędrówki do miejsc świętych" Karola Wojtyły), że pasterz każdego dnia posługi musi nadawać ziemi głębszy i większy sens, a ziemia - naznaczona krzyżami - ma stawać się "prawdziwie domem zamieszkałym przez Boży lud".

Arcybiskup Jędraszewski podczas homilii nawiązywał do Karola Wojtyły, który w 1964 r. otrzymał, jako metropolita krakowski, paliusz z rąk papieża Pawła VI. Zwrócił uwagę, że w niedzielę przypada 39. rocznica mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II.

Przywołując nauki i poezje Wojtyły, arcybiskup Jędraszewski mówił o symbolice krzyża, który jest "pastwiskiem". Podkreślił, że paliusz symbolizuje troskę pasterza o owce.

- (Wojtyła - red.) Wiedział przecież doskonale: paliusz, utkany z wełny owieczek i nakładany na ramiona metropolity, symbolizuje troskę pasterza, który – na wzór Chrystusa – ma być dobrym pasterzem wobec powierzonej sobie owczarni. Ma ją chronić przed niebezpieczeństwami i umacniać – mówił metropolita krakowski.

"Wyznanie. Prześladowanie. Modlitwa"

Podkreślił, że zadaniem pasterza jest "na swych ramionach dźwigać odnalezione dla Chrystusa owce, aby wobec nich wyznawać swoją wiarę w Chrystusa, aby dla nich znosić cierpienia i prześladowania, aby za nie i razem z nimi się modlić". Arcybiskup Jędraszewski zaznaczył, że papież Polak świadczył wiarę i szukał ludzi - owiec zagubionych, "by prowadzić je na pastwisko Chrystusowego Krzyża".

- Szukał zwłaszcza na modlitwie. Ileż o tym mogłyby powiedzieć tak często nawiedzane przez niego kalwaryjskie dróżki - dodał.

Jan Paweł II - zaznaczył metropolita krakowski - całym swoim pontyfikatem "niestrudzenie pokazywał, jak można i trzeba wraz z krzyżem iść pod prąd, jak zwyciężać w znaku krzyża".

- Wyznanie. Prześladowanie. Modlitwa. Wszystko to odnajdujemy w posłudze świętego Jana Pawła II - mówił arcybiskup, wskazując, że o tych trzech wymiarach mówił też papież Franciszek w czerwcu tego roku, kiedy w Rzymie przekazał nowym metropolitom paliusze, które następnie w ich biskupich stolicach miały być nałożone przez nuncjuszy apostolskich. - Dzisiaj dokonało się to w wawelskiej katedrze. Za tę posługę spełnioną wobec metropolity krakowskiego serdecznie dziękuję księdzu arcybiskupowi nuncjuszowi Salvatore Pennacchio - oznajmił hierarcha.

Paliusz według tradycji był nakładany nowym metropolitom przez papieża w uroczystość świętego Piotra i Pawła w bazylice świętego Piotra w Rzymie.

Pochodzenie paliusza jest niepewne

Od stycznia 2015, decyzją Franciszka, paliusz, wręczony arcybiskupowi metropolicie w Rzymie, nakładany jest na niego we własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego. Papież przyznał paliusz Jędraszewskiemu w czerwcu tego roku, ale uroczyste nałożenie przez nuncjusza apostolskiego nastąpiło w niedzielę w katedrze wawelskiej.

Paliusz noszą papieże oraz arcybiskupi metropolici, nakładany jest na ornat w czasie celebracji liturgicznych. Paliusz nosi także patriarcha Jerozolimy obrządku łacińskiego.

Pochodzenie paliusza jest niepewne. Jego początki sięgają wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to rzymscy notable i ludzie nauki zakładali na tunikę wierzchnią szatę - to ona prawdopodobnie dała początek dzisiejszemu paliuszowi. Początkowo (IV wiek) nosili go tylko papieże, ale już od VI w. także niektórzy biskupi - paliusz oznaczał prymat nad innymi biskupami.

Życie i młodość arcybiskupa Jędraszewskiego

Marek Jędraszewski urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii świętego Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie studiował filozofię w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat.

W latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, od 1990 r. był redaktorem naczelnym "Przewodnika Katolickiego". W 1991 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pięć lat później otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

W 1996 roku Jędraszewski otrzymał nominację na wikariusza biskupiego do spraw nauki i kultury w archidiecezji poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w kurii arcybiskupiej w Poznaniu. W 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Jego dewizą biskupią są słowa "Scire Christum" ("Znać Chrystusa").

Rok później otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego poznańskiego Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, a następnie został kierownikiem Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym tej uczelni. W 2002 roku został profesorem nauk teologicznych.

W 2012 roku Benedykt XVI mianował biskupa Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Od 2014 roku arcybiskup Jędraszewski jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, gdzie pełni też inne funkcje – między innymi przewodniczącego Rady Naukowej. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Papież Franciszek włączył go do grona członków Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Pod koniec 2016 roku papież Franciszek mianował Jędraszewskiego metropolitą krakowskim, Jędraszewski zastąpił tym samym wieloletniego współpracownika Jana Pawła II - kardynała Stanisława Dziwisza. Uroczysty ingres odbył się w styczniu 2017 roku w katedrze wawelskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jan pierwszy

... a na uroczystościach w Bykowni pod Kijowem nie było nikogo ... po co ? ... ,,dobra zmiana" ma swoich ,,poległych". Już chyba najlepszy psycholog nie jest w stanie się połapać jaki jest system wartości wśród tych ludzi.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   aleksanderj43

   no coz rodzina prezydenta wywodzi sie z gor dewocja u gorali jest norma Anasza premierr wszystko robi aby synalek awansowal w kosciele

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     robsik_79

     Politycy wszystkich opcji gotowi całować hierarchów po rękach, i nie tylko, byle ich poparli z ambony przed wyborami

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bog1948

       ...obecnosc tych politykow to juz nie jest smieszne,to zaczyna byc TRAGICZNE" w swoich skutkach !!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         6
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

         INFORMACJE SPORTOWE »

         Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »