tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Zbyt często dochodzi do ataków zwierząt na ludzi". Resort Ziobry chce wyższych kar

zobacz więcej wideo »
"Zbyt często dochodzi do ataków zwierząt 
na ludzi". Resort Ziobry chce wyższych kar
 • 1,5-roczna dziewczynka pogryziona przez psy1,5-roczna dziewczynka pogryziona przez psy
 • Policja o dziewczynce pogryzionej przez psyPolicja o dziewczynce pogryzionej przez psy
 • Psy były zamknięte w plastikowym pudlePsy były zamknięte w plastikowym pudle
 • Latajace psy w Poznaniu Latajace psy w Poznaniu
Foto: Max Pixel (CC0 Public Domain) | Video: TVN 24 Poznań Ministerswo sprawiedliwości chce zwiększyć kary dla właścicieli psów, które stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi. Na nagraniu: dziewczynka pogryziona przez psy (30.04.2018)

Ograniczenie wolności i grzywna do pięciu tysięcy złotych będą groziły właścicielowi psa, który stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi. Takie między innymi przepisy zawiera projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Propozycje przepisów wprowadzających surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt zostały przyjęte przez rząd. Teraz zajmie się nimi parlament – poinformował w czwartek resort sprawiedliwości.

Ograniczenie wolności i kara do pięciu tysięcy złotych

Proponowane regulacje przewidują karę ograniczenia wolności i wyższą niż obecnie grzywnę. Osoby, które nie zachowują środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości tysiąca złotych. Dzisiaj grozi za to grzywna 250 złotych.

Jeszcze wyższa kara będzie groziła za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeżeli właściciel lub opiekun trzyma groźnego psa na nieogrodzonej posesji, pozostawia go bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów i w ten sposób sprowadza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności a nawet grzywną do pięciu tysięcy złotych.

Resort zwrócił uwagę, że przepis ten obejmuje zagrożenie, które mogą spowodować wszystkie psy, bez względu na to, czy znajdują się w wykazie groźnych ras.

Ministerstwo uważa, że sankcje należy zwiększyć

Projekt zawiera także katalog kar dla osób, które przez drażnienie lub płoszenie doprowadzą zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne. Oprócz grzywny do tysiąca złotych będzie za to groziła również kara ograniczenia wolności. Wyższe kary mają być również za szczucie psem. Dziś jest to tysiąc złotych, a ma być pięć tysięcy. Takie działanie będzie także zagrożone ograniczeniem wolności.

Ministerstwo uważa, że sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. W ocenie resortu brak odpowiedniej reakcji karnej powoduje poważne zagrożenie i nie chroni dostatecznie obywateli.

W środę pod Namysłowem (Opolskie) owczarek niemiecki pogryzł pięcioletniego chłopca i jego ciężarną matkę. Dziecko zostało przewiezione do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

"Chuligan w koronie". Kataloński premier krytykuje króla i wzywa do mediacji

Jak możemy ufać rządowi chroniącemu króla, który zamiast być sędzią, zachowywał się w ciągu ostatniego roku niczym chuligan w koronie - pytał w czwartek przebywający w Szwajcarii premier Katalonii Quim Torra. Polityk zarzucił hiszpańskiemu monarsze Filipowi VI podsycanie przemocy w kraju. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

Angela Merkel przemawia w Bundestagu (Omer Messinger/PAP/EPA) czytaj dalej »